نرخ تورم کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های ریالی در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال قبل ۵۳۴، ۶ درصد است که در مقایسه با تورم سال ۱۳۹۸ حدود ۲۳۹.۴ واحد درصد افزایش داشته است.

رشد دو برابری نرخ تورم کالاهای وارداتی در سال ۹۹

به گزارش مرکز آمار ایران ،‌ قیمت کالاهای وارداتی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله بوده و تغییرات آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در طرح شاخص قیمت کالاهای وارداتی از تمامی کدهای تعرفه وارداتی کشور سال ۱۳۹۵ (سال پایه) استفاده شده است.

روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) است.

نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ۲۰ گروه اصلی طبقه‌بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می‌شود.

برای محاسبه شاخص سال ۱۳۹۹ از داده‌های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است؛ لذا نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی بوده و استفاده از آن‌ها بایستی با ملاحظه انجام شود.

 پس از استخراج و ارائه داده‌های قطعی سال ۱۳۹۹ توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، شاخص واردات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.

تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی

تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های ریالی در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال قبل، ۵۳۴، ۶ درصد است که در مقایسه با تورم سال ۱۳۹۸ (برابر با ۲۹۵.۲ درصد) حدود ۲۳۹.۴ واحد درصد افزایش داشته است.

همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های دلاری نیز در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال قبل، ۴۷.۴ درصد است که در مقایسه با تورم سال ۱۳۹۸ (برابر با ۳۰.۳ درصد) حدود ۱۷ واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه‌های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «چوب و اشیا چوبی، زغال چوب، چوب پنبه و…» با ۷، ۳ درصد و بیشترین نرخ مربوط به گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی؛ ادوات برقی؛ اجزا و قطعات آن‌ها و…» با ۶۰۳.۴ درصد است.

همچنین بیشترین کاهش مربوط به گروه «پوست خام، چرم، پوست‌های نرم و اشیا ساخته شده از این مواد و…» با ۳.۲- درصد است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =