معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصاد و دارایی در نامه‌ای از رئیس بیمه مرکزی خواست تا دلایل توجیهی تصمیم به محدودیت استارتاپ های بیمه‌ای را ارائه کند.

وزارت اقتصاد به طرح محدودیت استارتاپ های بیمه ای ورود کرد

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ بیمه مرکزی طی چند روز گذشته، به‌وسیله دو بخشنامه، تلاش کرده فعالیت استارتاپ‌های بیمه‌ای را محدود کرده و جواز همکاری شرکت‌های بیمه با آنها را مشروط به اخذ مجوز کرده است. این بخشنامه‌ها که با مجازات عدم صدور کد یکتا، شرکت‌ها را وادار به قطع همکاری با استارتاپ‌ها کرده، باعث تعطیلی موقت برخی از استارتاپ‌های بزرگ اینشورتک شده است.

اینشورتک یا همان فناوری‌های بیمه که معادل عبارت InsurTech است، یعنی «کاربرد نوآورانه فناوری برای ارائه خدمات بیمه» و یکی از ۹ حوزه زیرمجموعه فین‌تک است؛ به طور کلی، اینشورتک به کاربرد نوآورانه تکنولوژی برای ارائه، توزیع و مدیریت خدمات بیمه‌ای گفته می‌شود. این صنعت با کمک بزرگ‌داده‌ها، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، به جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات مشتریان برای ارائه خدمات بهتر بیمه‌ای متناسب با هر مشتری به طور جداگانه است.

برای مثال تاکنون کسی که رانندگی پرخطر می‌کرد با کسی که رانندگی محتاطانه می‌کرد، هر دو یک قیمت برای بیمه سالانه خودرو پرداخت می‌کردند؛ اما حالا این صنعت می‌تواند با کمک اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، راننده پرخطر را از راننده محتاط شناسایی کند و مبلغ بیمه سالانه متفاوتی برای برای هر راننده در نظر بگیرد. در این راستا، ‌ در روز گذشته سیدرضا عظیمی معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصاد و دارایی و دبیر هیئت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب‌وکار، در نامه‌ای خطاب به غلامرضا سلیمانی امیری، رئیس بیمه مرکزی، از او خواسته با تهیه گزارشی، دلایل توجیهی دستور مذکور را ارائه کند.

معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد در این نامه نسبت به بخشنامه‌های صادر شده در خصوص محدودیت فعالیت استارتاپ‌های بیمه‌ای ابراز نگرانی کرده است.

سید رضا عظیمی در این نامه، با اشاره به دستور بیمه مرکزی مبنی بر توقف فروش بیمه‌نامه با تخفیف به استارتاپ‌ها، بر نگرانی‌های فعالان بخش خصوصی و برخی دستگاه‌های اجرایی تأکید کرده و در مورد آنچه «کشتار استارتاپ‌ها در دولت دوازدهم» خوانده‌شده، توضیح فوری خواسته است.

بخشنامه‌های توبیخی

شنبه ۲۹ خردادماه،  بیمه مرکزی در بخشنامه‌ای اعلام کرده بود که استارتاپ‌ها باید فعالیت خود را در آئین‌نامه شماره ۲/۹۲ بیمه مرکزی (مصوب ۱۳/۶/۹۷) و تخفیف‌های آن (یعنی تخفیف تا دو و نیم درصد برای عدم خسارت، خودروهای نوشماره و غیره) محدود کرده و آنها را از هرگونه خدمات اضافی مانند ارائه بن‌های خرید، کارت اعتباری و تخفیف در حق سایر بیمه‌نامه‌ها منع کرد. در این بخشنامه تأکید شده بود که ادامه فعالیت با استارتاپ‌های بیمه، ‌ تنها پس از اخذ مجوز ممکن است. علاوه‌براین بیمه مرکزی اعلام کرد که شرکت‌های بیمه باید همه قراردادهایی را که با آنها عقد کرده بودند باطل کرده و با دریافت کامل حق بیمه متعلقه، نتیجه را به بیمه مرکزی منعکس کنند.

سه روز بعد در چهارشنبه ۲ تیرماه،  بیمه مرکزی در بخشنامه‌ دیگری اعلام کرد که در صورت تداوم همکاری شرکت‌های بیمه یا نمایندگان آنها با استارتاپ‌های غیرمجاز،  کد یکتا نشده و با نمایندگان متخلف برخورد خواهد شد. در این بخشنامه تأکید شده بود که صرف وجود لوگو و نام شرکت‌های بیمه در سایت‌ها و کانال‌های استارتاپ‌های بیمه‌ای به معنای ادامه همکاری بوده و مورد برخورد واقع خواهد شد.

بعد از صدور بخشنامه دوم در روز چهارشنبه، تا صبح جمعه، هفت شرکت بیمه فعالیت مشترک با برخی استارتاپ‌های بیمه‌ای که به گفته بیمه مرکزی غیرقانونی خوانده می‌شوند را قطع کرده و به بقیه مهلت داده شد که هر چه زودتر به همکاری خود با آنها، ‌ خاتمه دهند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =