سهام عدالت، سهام مربوط به ۴۹ شرکت سرمایه‌پذیر بوده که بر اساس مصوبات هیات وزیران به مشمولین واگذار شده است و مطابق با قانون سود آن باید به‌حساب سهام‌داران واریز شود اما با وجود قول مسئولین، واریز مابقی سود سال ۹۸ هنوز صورت نگرفته است.

۷ خوان سهام عدالت ،‌ از ابتدا تاکنون

به گزارش کارآفرین نیوز، در سال ۱۳۸۴ سیاست‌های کلی اصلی ۴۴ قانون اساسی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد. پس از این ابلاغ محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت کشور از رهبری درخواست کرد تا سهام شرکت‌های صدر اصل ۴۴ با هدف تأمین عدالت اجتماعی، فقرزدایی و گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور توزیع کند . لذا در آبان سال ۸۴ طرح توزیع سهام عدالت در هیات دولت تصویب شد.

بر اساس مواد ۳۴ تا ۳۸ اصل ۴۴ قانون اساسی، دولت از این مجوز برخوردار است که در راستای اجرای سیاست گسترش و مالکیت عمومی و با هدف تأمین عدالت اجتماعی، تا ۴۰ درصد از مجموع ارزش سهام بنگاه‌های قابل‌واگذاری را به ۶ دهک با درآمد پایین جامعه واگذار کند.

بر اساس مواد ۳۴ تا ۳۸ اصل ۴۴ قانون اساسی، دولت از این مجوز برخوردار است که در راستای اجرای سیاست گسترش و مالکیت عمومی و با هدف تأمین عدالت اجتماعی، تا ۴۰ درصد از مجموع ارزش سهام بنگاه‌های قابل‌واگذاری را به ۶ دهک با درآمد پایین جامعه واگذار کند.

بر اساس اطلاعات موجود در تارنمای سازمان خصوصی‌سازی، سبد سهام عدالت ترکیبی از ۴۹ شرکت بورس و فرابورس است. در واقع سهام عدالت متعلق به شرکت خاصی نبوده و مجموع سبد سهام در درصدی از ۴۹ شرکت دولتی تعریف شده است که سود و زیان این شرکت‌ها بین سهام‌داران تقسیم می‌شود.

همچنین بر اساس اطلاعات موجود در این تارنما، تعداد مشمولان ۴۹ میلیون و ۱۴۸ هزار و ۷۷۵ نفر و تعداد مشمولان در قید حیات ۴۶ میلیون و ۵۶۹ هزار و ۴۸۳ نفر است که از این‌ بین ۳۵ میلیون نفر ارزش سهام ۴۸۰ تا ۵۳۰ هزار تومان و مابقی سهام یک‌میلیون‌تومانی دارند.

همچنین ارزش سبد ۵۳۲ هزارتومانی سهام عدالت در روزه‌های اخیر به ۱۰ میلیون و ۹۱۶ هزار تومان رسیده است.

در اردیبهشت سال ۱۳۹۹ و پس از گذشت چند سال، آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله) با درخواست حسن روحانی مبنی‌بر آزادسازی سهام عدالت موافقت کردند.

پس از مدتی از سوی مسئولین سایت سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس معرفی شد تا دارندگان سهام عدالت شیوه مدیریت خود را انتخاب نمایند. دارندگان سهام عدالت با مراجعه به سایت سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس، شیوه مدیریت سهام خود را انتخاب به‌صورت مستقیم و یا غیر مستقیم انتخاب کردند. در واقع پس از انتخاب مدیریت مستقیم سهام عدالت سهام‌داران می‌توانستند این سهام را نزد خود نگه‌داشته و یا در بورس بفروش برسانند. افرادی نیز که تمایل به مدیریت مستقیم نداشته، به‌اندازه سهام عدالت خود، سهامی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت را در اختیار می‌گیرند.

۷ خوان سهام عدالت ،‌ از ابتدا تاکنون

از سود سهام عدالت چه خبر؟

به‌منظور بهره‌مندی سود سهام‌داران، سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد، پس از وصول سود مصوب شرکت‌های سرمایه‌پذیر و محاسبه مبلغ سود هر مشمول، نسبت به واریز آن به شماره شبای تأیید شده در سامانه سهام عدالت اقدام می‌نماید. بااین‌وجود از سال ۸۴ تا به امروز فقط در چند نوبت سود به‌حساب سهام‌داران واریز شده است.

اطلاعات موجود در پرتابل صورت وضعیت سهام هر فرد نشان می‌دهد که در سال ۹۶ دو واریزی سود به سهام‌داران پرداخت شده است. براین‌ اساس برای افرادی که ارزش برگه سهام آنها ۴۹۲ هزار تومان بوده است، در ابتدای زمستان ۲۴۶۰۰ تومان و سپس در انتهای همان سال ۴۹۲۰۰ تومان سود واریز شده است. پس از آن در سال ۹۷ سودی برای دارندگان سهام عدالت واریز نشد. سرانجام در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۸ واریزی دیگری به‌حساب سهام‌داران سود گرفت.

مبلغ ۸۶۱۰۰ تومان در اردیبهشت سال ۹۸ برای دارندگان باارزش سهام ۴۹۲ هزار تومان واریز شد. سپس در انتهای همان سال ۱۰۰ هزار و ۶۰۰ تومان دیگر نیز به‌عنوان واریز به این افراد پرداخت شد. البته مبلغ واریزی برای افرادی که ارزش سهم بالاتری داشته، بیشتر از این مقدار بوده است.

همچنین به‌منظور واریز سود سهام سال ۱۳۹۸، اعلام شد که این سود در دو مرحله به‌حساب سهام‌داران واریز خواهد شد. مرحله نخست این واریز در اسفند سال ۱۳۹۹ صورت گرفت و مشمولان ۵۰ درصد از سود سهام عدالت خود را دریافت کردند. براین‌اساس در این تاریخ برای افرادی که ارزش سهام عدالت آنان، ۴۹۲ هزار تومان بوده است، ۹۱۴۷۴ هزار تومان به‌عنوان سود علی‌الحساب واریز شد.

از طرفی رئیس سازمان بورس در اوایل سال ۱۴۰۰ اعلام کرده بود که مرحله دوم واریز سود سهام عدالت تا قبل از ماه رمضان (قبل از ۲۵ فروردین) صورت خواهد گرفت اما با گذشت چند ماه از تاریخ اعلام شده هنوز سودی به‌حساب سهام‌داران واریز نشده است.

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و امور دارایی در اواسط خردادماه اعلام کرد که بخش دوم سود سهام عدالت تا قبل از عید قربان یعنی ۳۰ تیر به‌حساب مشمولان واریز خواهد شد.

مسئولین علت تأخیر در واریز را به شرکت‌ها نسبت داده و اعلام کردند که شرکت‌ها سود سهام را به شرکت سپرده‌گذاری واریز نکرده‌اند.

حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، این خبر را در اواسط اردیبهشت‌ماه اعلام کرد که نام پنج شرکتی که تاکنون سود سهام عدالت را به‌حساب این شرکت واریز نکرده‌اند، اعلام خواهد شد. با این‌ وجود هنوز اسامی این شرکت‌ها اعلام نشده است.

همچنین فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و امور دارایی در اواسط خردادماه اعلام کرد که بخش دوم سود سهام عدالت تا قبل از عید قربان یعنی ۳۰ تیر به‌حساب مشمولان واریز خواهد شد.

دژپسند علت تأخیر پرداخت ۵۰ درصد دوم سود سهام عدالت اشاره داشت و گفت: به دنبال این نیستیم که فشاری را به شرکت‌های سرمایه‌پذیر وارد کنیم، بلکه به دنبال این هستیم تا زودتر این سود به‌حساب سهام‌داران پرداخت شود بنابراین بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته مرحله دوم سود سهام عدالت تا قبل از عید قربان پرداخت خواهد شد.

از سوی دیگر محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادر در مصاحبه‌ای اعلام کرده است که از ۳۶ شرکت بورسی سرمایه‌پذیر چند شرکت سودی را فعلاً به‌حساب سپرده‌گذاری مرکزی به‌منظور تجمیع مبالغ واریز نکردند، ما به آن‌ها تا پایان این هفته فرصت داده‌ایم تا همکاری لازم را انجام دهند، در غیر این صورت به‌طورقطع اسامی آن‌ها را منتشر خواهیم کرد.

در هر صورت باید منتظر ماند و دید آیا باقی‌مانده سود سهام‌داران در زمان مقرر گفته شده، پرداخت خواهد شد و یا سهام‌داران همچنان باید چشم‌انتظار دریافت این مبلغ باشند.

رئیس سازمان بورس روز گذشته اعلام کرد: سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود، با این توضیح که بخش کوچکی از این سود به دلیل اینکه شرکت های سرمایه‌پذیر افزایش سرمایه داشتند، به نفع مشمولان سهام عدالت بود تا در افزایش سرمایه شرکت کنند و سهام ارزشمند آن شرکت ها را بگیرند؛ بنابراین اجازه دادیم تا سود در افزایش سرمایه مصرف شود.

دهقان دهنوی با بیان اینکه چند شرکت هم در پرداخت سود با مشکل روبرو بودند و آخرین اخطارها را به آنها داده ایم، افزود: اگر این شرکت ها سود را واریز کنند، دومین مرحله از واریز سود به صورت کامل پرداخت می شود در غیر اینصورت آن بخش از سود که واریز شده است، پرداخت خواهد شد.

به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، با شرکت هایی که سود مدنظر را در موعد مقرر واریز نکرده اند طبق ضوابط سازمان بورس با آنها برخورد خواهیم کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.