نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی گفت :‌ باید به منظور حمایت از این صنعت، از تشکیل "شورای عالی صنعت نساجی ایران" از بخش کشاورزی تا صنعت و بازار در یک شبکه و با یک مدیریت واحد حمایت کنیم و راه اندازی این شورا یک ضرورت و اولویت است.

نماینده مجلس :‌ راه اندازی شورای عالی صنعت نساجی ایران یک ضرورت است

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از دبیرخانه دومین همایش ملی روز جهانی پنبه، جواد نیک بین نماینده مردم کاشمر، بردسکن، خلیل آباد و کوهسر در مجلس یازدهم افزود: دولت با واردات بی رویه در زمان برداشت به تولید طلای سفید آسیب می زند.

با اشاره به اینکه دولت حاضر است بعنوان مثال گندم را ۱۴ هزار تومان وارد کند اما به  نرخ بیش از پنج هزار تومان برای خرید از کشاورزان راضی نمی شود، گفت: دولت به جای تعیین نرخ تضمینی خرید محصول تا قبل از کاشت و برداشت، قیمت محصولات کشاورزان را مطابق فرمول توافقی و متناسب با تورم در زمان برداشت تعیین و هزینه خرید محصولات را پرداخت کند  چرا که نرخ تضمینی سال آینده  را امسال تعیین می کند و در این مدت ارزش پول به شدت افت می کند لذا طبیعی است که کشاورزان تمایلی به کشت و ادامه راه  در مسیر  کشاورزی  نخواهند داشت.

وی با تاکید بر اینکه کشت پنبه نیز همین وضعیت را دارد، در خصوص ضرورت تشکیل "شورای  عالی صنعت نساجی  ایران" افزود: موضوع تشکیل شورای عالی صنعت نساجی که  متولی حمایت از تمام تولیدکنندگان این حوزه از تولید پنبه تا پوشاک است، یکی از ضروریات مهم کشور می باشد و دولت ها باید در این زمینه  سرمایه گذاری  کنند چرا که صنعت نساجی و پوشاک بیشترین اشتغال پایدار را در دنیا دارد.
نیک بین با بیان اینکه صنایع نساجی و پوشاک در دنیا موتور محرکه رشد اقتصادی و اشتغال کشورها محسوب می شود، علت تحریم صنایع نساجی کشورمان از طرف دشمنان ایران را بیانگر اهمیت بالای این صنعت دانست بطوریکه امروز نساجی اولین بخش اقتصادی تامین کننده خالص درآمد ارزی ترکیه در همسایگی ماست.

نیک بین یکی از مهمترین حلقه های زنجیره اولیه شبکه ارزش افزوده صنعت نساجی را در بخش کشاورزی و تولید پنبه دانست و افزود:‌ این بخش متاسفانه طی ۲۵ سال گذشته مورد بی مهری قرار گرفته است و کشور از صادر کننده پنبه به کشورهای اروپایی به واردکننده پنبه تبدیل شده است و بیش از نیمی از نیاز خود را از واردات تامین می کند.
نماینده مردم کاشمر ، توان اشتغال زایی پنبه در بخش کشاورزی را ۲۵ برابر سویا، چهار برابر ذرت، چهار برابر کلزا و شش برابر گندم عنوان کرد و گفت: این موارد مربوط به اشتغال زایی مستقیم کشت و تولید پنبه است و برای اشتغال زایی غیرمستقیم به ازای ایجاد یک شغل در زراعت پنبه، حدود پنج شغل در بخش صنعت و خدمات ایجاد می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =