با وجود تحریم‌های اقتصادی آمریکا و همه‌گیری کووید-۱۹، شمار میلیونرها در ایران افزایش یافته است. ایران در حال حاضر چهاردهمین کشور ثروتمند جهان است .

میلیونرهای ایران رتبه چهاردهم جهان را گرفتند

به گزارش کارآفرین نیوز ، نشریه فوربس در گزارشی اعلام کرد که شمار ایرانیان با خالص دارایی بالا طی سال گذشته میلادی ۲۱.۶ درصد نسبت به سال گذشته افزایش‌یافته است. این در حالی است که رشد شمار میلیونرها در جهان در همین بازده زمانی تنها ۶.۳ درصد بوده است.

 در زمان حاضر تعداد میلیونرهای ایران از عربستان نیز بیشتر است؛ کشوری که با حدود ۲۱۰ هزار میلیونر در رده هفدهم جهان قرار دارد.

این نشریه در ادامه به گزارش شرکت مشاوره اقتصادی «کاپ جمینی» در اشاره داشت، براساس گزارش این شرکت مشاوره اقتصادی، در فاصله ماه‌های مارس تا ژوئیه ۲۰۲۰ ارزش معاملات بازار بورس ایران رشدی ۶۲۵ درصدی را تجربه کرد؛ درحالی‌که برای نمونه رشد ارزش معاملات بازار بورس «اس‌اندپی ۵۰۰» آمریکا تنها ۱۶ درصد بود..

از سوی دیگر به علت تحریم‌ها، قشر ثروتمند ایران در بازار بورس داخلی سرمایه‌گذاری کردند که باتوجه‌به رشد چشمگیر شاخص بورس در ایران، شمار میلیونرهای ایرانی رشد قابل‌توجهی داشته است..

فوربس می‌نویسد: «دولت ایران با تزریق یک درصد از دارایی‌های صندوق توسعه ملی به بازار بورس در سپتامبر (شهریور) پارسال و تزریق دوباره ۲۵۰۰ میلیارد تومان به این بازار در ژانویه امسال در رشد شمار میلیونرهای کشور که در بازار بورس فعال هستند، کمک کرده است.».

این نشریه ادعا می‌کند، توزیع درآمد در ایران چندان عادلانه نیست و بین ثروت دهک‌های بالا و پایین جامعه تضاد آشکاری وجود دارد. حدود ۶۰ درصد جمعیت ایران طبق اعلام شورای کار ایران به‌نوعی با فقر دست‌وپنجه نرم می‌کنند..

این نشریه در ادامه نوشت: از زمان خروج دولت ترامپ از برجام، اقتصاد ایران با مشکلات بیشتری مواجه شده و نرخ تورم عموماً رو به افزایش بوده است. نرخ تورم در ایران به محدوده ۵۰ درصد رسیده است..

فوربس در ادامه به نقل از یک کارشناس می‌نویسد: این اختلاف طبقاتی باعث شده است تا برخی از شهروندان ایرانی احساس تبعیض در توزیع امکانات رفاهی و اقتصادی داشته باشند..

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.