مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن گفت: ۵۰ درصد واحدهای روستایی کشور بهسازی و مقاوم‌سازی شده و خانه‌های مقاوم‌ در زلزله و سیل‌های اخیر کوچکترین آسیبی ندیدند.

۵۰ درصد خانه‌های روستایی مقاوم‌سازی شد

به گزارش کارآفرین نیوز، حمیدرضا سهرابی با اشاره به مقاوم سازی خانه های روستایی گفت: بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۵ میلیون و ۶۷۷ هزار واحد مسکونی روستایی داریم که تا کنون حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد که ۵۰ درصد را شامل می‌شود بهسازی و مقاوم‌سازی شده است.

وی افزود: تا قبل از سال ۱۳۸۴ که طرح نوسازی مسکن روستایی شروع شد تنها ۷ درصد واحدها مقاوم بودند. البته ۱۰ سال پیش از آن طرح بهسازی داشتیم اما بیشتر به نوسازی واحدهای آسیب دیده در سوانح پرداخته می‌شد. از سال ۱۳۸۴ به شکل جدی مقاوم‌سازی سالیانه حدود ۲۰۰ هزار کلید خرد که با فراز و فرودها یک میلیون و ۸۵۳ هزار واحد در این ۱۶ سال نوسازی شده است.

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن ادامه داد: در بخش واحدهای آسیب دیده در سوانح نیز ۵۵۰ هزار واحد بازسازی شد که جمعا با ۷ درصد قبلی به حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار یعنی تقریبا ۵۰ درصد کل واحدهای روستایی واحد می‌رسد.

مقاوم‌سازی ۷۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی تا سال ۱۴۰۵

وی با بیان اینکه تا سال ۱۴۰۵ طبق برنامه ۷۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی مقاوم‌سازی می‌شود، گفت: کیفیت ساخت‌وساز در روستاها به تایید وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی، بسیار بالا رفته است. در پرداخت تسهیلات ساخت، مرحله به مرحله تسهیلات را آزاد می کنیم. علاوه بر نظارت بنیاد مسکن، نظام مهندسی نیز بر مراحل مختلف پیشرفت کار را زیر نظر دارد و حق الزحمه مهندسان نیز مرحله به مرحله پرداخت می شود.

سهرابی اظهار کرد: واحدهای روستایی که نوسازی شده در زلزله و سیل‌های اخیر کوچکترین آسیبی ندیدند و عمده تخریب ها مربوط به واحدهای خشت و گلی و فرسوده است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر بحث نوسازی و بهسازی، بنیاد مسکن برنامه‌های مختلفی شامل ساخت ۲۵ هزار واحد برای اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر، احداث ۱۱۵ هزار واحد در روستاها و حاشیه شهرها، ساخت ۷۰ هزار واحد با پرداخت کمک و تسهیلات از حساب ۱۰۰ امام (ره)، ساخت ۲۰۰۰ واحد برای ایتام، ۶۵۰۰ واحد برای خانوارهای دومعلولیتی روستایی را در دستور کار دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.