بنابر اعلام مرکز آمار، نرخ تورم سالانه خرداد ماه ١۴٠٠ برای خانوارهای کشور به ۴٣ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ٢ واحد درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم خرداد ماه افزایش یافت

به گزارش کارآفرین نیوز، گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت تورم در خرداد نشان می دهد که تورم سالانه به ۴۳ و تورم ماهانه به ۲.۵ درصد رسیده است. از طرفی تورم نقطه به نقطه نیز بار دیگر روند صعودی داشته و هزینه های خانوار های ایرانی نسبت به خرداد ماه سال قبل به طور متوسط ۴۷.۶ درصد رشد داشته است.

همچنین بررسی جریان تورم میان استان ها  مشخص می کند که حداقل تورم در میان استان های کشور با ۴۳۱.۱ درصد به تهران اختصاص داشته است.

۱۵ استان در میان ۳۱ استان کشور تورم بالای ۵۰ درصد داشته که از این بین خانوارهای ایلامی درصدر این رشد هزینه ها برای تامین کالا و خدمات در مقایسه با پارسال قرار دارند که تورمی حدود ۵۶.۱ درصد بوده است.

در سایر استان ها نیز کهگیلویه و بویراحمد با ۵۵.۴ درصد، زنجان ۵۴.۶، خراسان شمالی ۵۳.۴، آذربایجان غربی ۵۲.۸، آذربایجان شرقی ۵۲.۴، فارس۵۲.۲، سیستان و بلوچستان ۵۱.۶، کردستان ۵۱.۱، گلستان ۵۱.۲، کرمانشاه ۵۰.۴، چهارمحال بختیاری ۵۲.۴، لرستان ۵۰.۴، هرمزگان ۵۰.۳، اردبیل ۵۱ درصد تورم بالای ۵۰ درصد داشته اند.

همچنین  بیشترین افزایش تورم در خرداد نسبت به اردیبهشت ماه برای استان های قزوین با ۴.۱ درصد، کهگیلویه و بویراحمد ۳.۵ و گیلان ۳.۷ و خراسان جنوبی ۳.۸  ثبت شده است.  بالاترین حد تورم سالانه نیز  با ۴۸.۶ درصد به استان کردستان اختصاص دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.