رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: حسن روحانی براساس مصوبه تعیین رئیس کل بانک مرکزی ،‌ «اکبر کمیجانی» را به این سمت منصوب کرد.

کمیجانی رئیس بانک مرکزی شد

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ محمود واعظی صبح امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: معاونت حقوقی گفته است بر اساس قانون بانک مرکزی عملاً باید رئیس جدید منصوب شود و این به معنای آن نیست که با انتخاب شخص جدید قرار است برای دولت جدید تعیین و تکلیف شود.

همزمان با کناره گیری عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی از مسئولیت خود به علت نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ، کمیجانی به عنوان سرپرست این بانک از سوی رئیس جمهوری تعیین و حال پس از یک ماه به ریاست بانک مرکزی منصوب شد.

اکبر کمیجانی ۷۰ ساله  در هشت سال گذشته به عنوان قائم مقام بانک مرکزی فعالیت می کرد. او استاد تمام اقتصاد دانشگاه تهران بوده که در سال ۱۳۶۲ مدرک دکتری اقتصاد خود را با درجه عالی از دانشگاه ویسکانسین در میلواکی آمریکا اخذ نمود. وی پس از بازگشت به کشور در سال ۱۳۶۳ به عنوان هیات علمی در دانشگاه مشغول به کار شد. 
رئیس کل جدید بانک مرکزی در فاصله سال های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶ به عنوان عضو شورای بررسی اقتصادی در دولت هاشمی رفسنجانی مشغول به فعالیت بود. از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۶ در معاونت اقتصادی بانک مرکزی حضور داشت.
در سال ۱۳۹۲ با روی کارآمدن دولت یازدهم، با حکم روحانی به قائم مقامی بانک مرکزی منصوب شد.
کمیجانی در آذر سال ۱۳۹۵ به عنوان پژوهشگر برتر جهان اسلام معرفی شده است.
عضویت در هیات مدیره بانک خاورمیانه در سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۲، سرپرست پژوهشکده پول و بانک، عضویت در هیات امنای پژوهشکده پول و بانک، دانشگاه اراک و دانشگاه علوم پزشکی اراک از دیگر سوابق وی محسوب می شود.


 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.