دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور اعلام کرد: یکی از عواملی که باعث رونق نگرفتن صادرات قطعات ایران شده، قرار نداشتن قطعه سازان داخلی در زنجیره تامین خودروسازان بین المللی است که باید در این مسیر حرکت کرد.

قطعه سازان در زنجیره تامین خودروسازان بین المللی قرار گیرند

آرش محبی‌نژاد در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز در خصوص موانع صادرات قطعات خودرو گفت: وجود تحریم های اقتصادی و قطع مراودات تجاری ایران با سایر کشورها یکی از اصلی ترین موانع صادرات قطعات خودرو است که قطعه سازان با آن درگیر هستند.

وی افزود: وجود تحریم ها علاوه بر اینکه به سنگ اندازی در مسیر صادرات منجر شده، قطعه سازان را در زمینه واردات مواد اولیه مورد نیاز هم با مشکل مواجه کرده و این مسئله خسارات بسیاری به واحدهای قطعه سازی وارد کرده است.

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور ادامه داد: یکی دیگر از عواملی که باعث رونق نگرفتن صادرات قطعات ایران شده، قرار نداشتن قطعه سازان داخلی در زنجیره تامین خودروسازان بین المللی است.

وی اضافه کرد: صادرات قطعات با کیفیت زمانی ممکن می شود که قطعه سازان با خودروسازان بین المللی قراردادهایی منعقد و قطعات باکیفیت بالا به کشورهای هدف صادر کنند اما در حال حاضر قطعه سازان ایرانی به واسطه تحریم ها و مشکلات نقل و انتقال پول نمی توانند نقشی موثر در بازارهای بین المللی داشته باشند.

قطعه سازان در زنجیره تامین خودروسازان بین المللی قرار گیرند

محبی‌نژاد گفت: تا پیش از اعمال تحریم ها، برخی  خودروسازان بزرگ بین المللی در ایران مستقر بودند و همین امر زمینه همکاری قطعه سازان داخلی با این شرکت های خودروسازی را فراهم می کرد و به صادرات قطعات باکیفیت داخلی هم منجر می شد اما حالا که خودروسازان بزرگ از کشور خارج شدند، شرایط برای همکاری قطعه سازان با این شرکت ها دشوار و غیرممکن شده و این شرکت ها قطعات موردنیاز خود را از سایر کشورها همچون چین و هند و... تامین می کنند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر قطعه سازان داخلی فقط می توانند قطعات یدکی بازارهای کشورهای همسایه که کمتر توسعه یافته هستند، را تامین کنند و در بازارهای بین المللی بزرگ جایی ندارند چرا که قطعاتی به این بازارها ورود می کنند که شناسنامه دار باشند اما تحریم ها مانع اینکار شدند و قطعه سازان ایران در لیست تامین کنندگان خودروسازان بزرگ بین المللی قرار ندارند.

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور ابراز کرد: امیدواریم با رفع تحریم ها و فراهم سازی زمینه لازم برای حضور ایران در بازارهای بین المللی، شرایطی برای قطعه سازان داخلی مهیا شود تا بتوانند علاوه بر تامین نیاز داخل، به صادرات قطعات با کیفیت و شناسنامه دار به سایر کشورها بپردازند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =