کارآفرینان از دولت سیزدهم چه انتظاراتی دارند؟ پاسخ به این پرسش، در واقع مسیر راه دولت برای کارآفرینی، بهبود فضای کسب و کار، و رشد اقتصادی است.

۷ انتظار کارآفرینان از دولت سیزدهم

به گزارش کارآفرین نیوز؛ کارآفرینان موتور محرکه اقتصاد کشور و منطقه جغرافیایی خود هستند که علاوه بر نوآوری، خلاقیت، کارآفرینی، ایجاد بازارهای جدید و اشتغالزایی زمینه بهبود کیفیت زندگی مردم را با کمک خود آنها فراهم می کنند اما ممکن است دشواری های مسیر مانع فعالیت آنها شود که نیاز به دخالت دولت داشته باشد از همین رو، کارآفرینان انتظاراتی از دولت های وقت دارند و دولت ها نیز در قبال آنها مسئولیت هایی دارند تا چشم انداز کارآفرینی را وسیع، روشن و پر امید نمایند.

چشم انداز ۱۴۰۰

رشد اقتصادی در سال ۹۹ بدون نفت معادل ۰.۲ درصد و با لحاظ کردن نفت ۰.۸ درصد و نرخ تورم هم ۳۶.۴ درصد بوده و بر اساس آمارها نرخ بیکاری نیز ۹ درصد بوده است.

با این اوصاف، پیش از هر چیز باید پرسید که چشم انداز اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۰ چیست و برنامه دولت سیزدهم برای اولین سال مدیریت کشور چگونه خواهد بود و اقتصاد را به چه سمت و سویی خواهد برد. طبیعی است که هم فکری و مشورت کارآفرینان برای دولتمردان ارزشمند است لذا کارآفرینان باید راهکارهای خود را برای توسعه کسب و کار، کاهش ریسک و کاهش تورم بیان نمایند و پیگیر آن باشند.

۷ انتظار کارآفرینان از دولت سیزدهم

مدیریت کرونا

هر چند ویروس کووید۱۹ دامن همه مردم آن هم نه فقط ایران بلکه مردم دنیا را گرفته اما کارآفرینان از شرایط کرونایی لطمات فراوانی دیده اند و این بیماری قرن، اکوسیستم کارآفرینی را به هم ریخته است.

همه گیری ویروس کووید۱۹، محدودیت های شدیدی را برای برخی کارآفرینان ایجاد کرد و بازار بسیاری از آنها را تحت تاثیر قرار داد بطوریکه گزارش مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری نشان می دهد مجموع خسارت واردشده به اقتصاد کشور حدود ۴۰۳ هزار میلیارد تومان تا زمستان ۹۹ بوده است.

همچنین این بررسی‌ها نشان می‌دهد کرونا ۱۱.۵ هزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی، ۳۲۰ هزار میلیارد تومان به بخش تجارت خارجی، بیش از ۹ هزار میلیارد تومان به بخش گردشگری، بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان به بخش درمان، بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان به بخش جوانان، بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان به صنعت بیمه، ۲۵ هزار میلیارد تومان به بخش حمل و نقل، ۸۷۵ میلیارد تومان به آموزش و پرورش و همچنین ۱۰۰۰ میلیارد تومان به استارت‌آپ‌های کشور آسیب وارد کرده است.

بر این اساس کارآفرینان، پیش از هر چیز، مدیریت کرونا را اولویت کارآفرینی می دانند و باید آن را یکی از چالش های اصلی دولت سیزدهم در تحقق این مطالبه کارآفرینان دانست.

۷ انتظار کارآفرینان از دولت سیزدهم

بازار ارز و تورم

یقینا یکی از انتظارات اصلی کارآفرینان از دولت سیزدهم ساماندهی به بازار ارز است این بازار که به بررسی های ریشه ای و تصمیمات سخت نیاز دارد، دارای انواع ارز آزاد، نیمایی، سنا، ۴۲۰۰ تومانی و... است که باید به سامان و ثبات برسند زیرا بی تعادلی در بازار ارز یکی از اصلی ترین نگرانی های کارآفرینان را ایجاد کرده است، در این راستا افزایش ضریب نفوذ و قدرت مرجعیت و مدیریت بانک مرکزی ضروری است.

از سوی دیگر تورم که در سال های ۹۹ و ۹۸ با ۳۶ و ۴۱ درصد یکی از بالاترین درصدهای دهه های اخیر را داشته است، به مثابه ترمز کارآفرینی است و بر روند رشد اقتصادی تاثیر منفی می گذارد و با به چالش کشیدن کسب و کارهای کوچک، کارآفرینان را در مضیقه قرار می دهد و بر توان تولید آنها اثر معکوس دارد.

اگر هزینه تامین مواد اولیه و دیگر هزینه های کارآفرینی افزایش یابد کسب و کارها نمی توانند با سرعت کافی خود را با وضعیت جدید تطبیق بدهند و چون منابع مالی زیادی ندارند به رکود فعالیت دچار می شوند.

۷ انتظار کارآفرینان از دولت سیزدهم

نرخ بهره

در سال ۹۹، شش بانک ملی، سپه، مسکن، پاسارگاد، کشاورزی و شهر، سپرده‌هایشان را مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار چیده بودند و همان نرخ سود ۱۰ درصد برای یکماهه، ۱۲ درصد برای سه‌ماهه، ۱۴ درصد برای شش ماهه، ۱۶ درصد برای یکساله و ۱۸ درصد برای دو ساله را در نظر داشتند و بانک‌های ملت، تجارت، صادرات، رفاه، آینده، سرمایه، سینا و دی، صرفا حساب‌های کوتاه‌مدت یک ماهه با سود ۸ تا ۱۰ درصد و حساب‌های بلندمدت یک ساله با سود ۱۵ تا ۱۶ درصد ارائه می‌کردند.

اگر میزان تسهیلات با میزان تورم همخوانی نداشته باشد و نرخ سود تسهیلات برای کارآفرینان بالا باشد، اگرچه ممکن است تنگنای مالی، کارآفرینان را به استفاده از این نوع تسهیلات مجبور کند اما نهایتا باعث کاهش توان کارآفرینی خواهد شد، در حالیکه تسهیلات باید راحت و ارزان در اختیار کارآفرینان باشد.

کاهش نرخ سود تسهیلات اعطایی از سوی سیستم بانکی به کارآفرینان در واقع به کاهش قیمت تمام‌شده کالای تولید شده منجر شده و افزایش قدرت خرید مردم و در نهایت رونق تولید را در پی خواهد داشت.

البته دولت باید نظارت کند که با کاهش سود تسهیلات و کاهش قیمت تمام شده کالا، بخشی از این کاهش قیمت به زنجیره بعدی منتقل شود و برای مصرف کننده، سهمی ایجاد گردد.

۷ انتظار کارآفرینان از دولت سیزدهم

قدرت خرید مردم

بدون وجود مردم، فعالیت کارآفرینان مفهوم ندارد، در واقع انگیزه کارآفرینان برای خلق، نوآوری و تولید، ارائه آن به مردم است. اما اگر همین مردم، قدرت خرید نداشته باشند طبیعی است که کارآفرینان انگیزه لازم را برای نوآوری و تولید نخواهند داشت.

یکی از عوامل مهم در کاهش قدرت خرید مردم، تورم است که اگر این قدرت خرید کاهش بیابد چون مصرف کننده یا طرف تقاضا محسوب می شود، طبعا طرف عرضه نیز از آن تاثیرمی پذیرد در حالیکه رونق کارآفرینی و تولید، با افزایش ضریب عرضه میسر می شود و عدم توان کافی برای خرید تولیدات و کالاهای عرضه شده، رکود را برای کارآفرینی ایجاد خواهد کرد.

افزایش حقوق و دستمزدها، کاهش قیمت ها و افزایش ضریب اشتغالزایی، سه مولفه برای افزایش قدرت خرید مردم به شمار می رود.

۷ انتظار کارآفرینان از دولت سیزدهم

صادرات ارتش جنگ اقتصادی

صادرات به طور کلی اهرمی برای ثبات اقتصادی است که بخش مهمی از اقتصاد هر کشوری را تشکیل می دهد و می تواند محور اصلی توسعه تلقی شود، علاوه بر این، اهمیت و ضرورت حضور کالای تولیدشده کارآفرینان در بازارهای جهانی و فضای اقتصاد بین المللی از اصلی ترین عوامل توسعه و رشد کارآفرینی است زیرا وقتی کالایی صادر می شود به این معنا است که آن تولید، چنان کیفیتی دارد که می تواند بازارهای بین المللی را به دست آورد.

صادرات نقش مهمی در کارآفرینی دارد و ایجاد زمینه های لازم برای آن، کمک بزرگی به کارآفرینی است و موجب تحول و افزایش تراز تجاری و اشتغال می شود.

کارآفرینان ما دارای مزیت‌هایی از جمله دسترسی به آب‌های گرم جنوب و کشورهای شمالی، نیروی کار و انرژی ارزان هستند که با بهره‌گیری از این موارد می‌توانند قیمت تمام‌ شده محصول را پایین‌تر بیاورند و در صادرات موفق عمل نمایند، صادراتی که برای کشور به منزله یک ارتش در جنگ اقتصادی است.

قابل توجه است که بنا به گفته رئیس کل گمرک در سال ۹۹ در مجموع ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷۳ میلیارد دلار از مبادی کشور صادر و وارد شده که ارزش صادرات در مجموع ۳۴ میلیارد و ۲۵۶ میلیون دلار بوده است.

۷ انتظار کارآفرینان از دولت سیزدهم

مالیات

در سال ۹۹ به میزان ۱۸۹ هزار میلیارد تومان مالیات وصول شده است و اصلاح نظام مالیاتی به گونه ای که به فضای کسب و کار لطمه نزند و باعث افزایش سهم مالیات از فعالیت شرکت ها نشود و رشد اقتصادی را تحت تاثیر قرار ندهد، یکی از انتظارات کارآفرینان از دولت سیزدهم است.

همچنین رفع ضعف سازوکارهای قانونی و اتصال پایگاه های اطلاعاتی به یکدیگر برای اخذ مالیات واقعی از بسیاری از مشاغل که فرار مالیاتی دارند باعث می شود که توازن در پرداخت مالیات برقرار شود. کاهش فرار مالیاتی و وضع مالیات بر مجموع درآمد از جمله اقداماتی است که باید با اولویت به آنها نگریسته شود.

به غیر از موارد پیش گفته، اگر چه موارد دیگری نظیر عدم قطعی برق، تامین مواد اولیه، ثبات در قیمت مواد اولیه، جلوگیری از نوسانات بازار، برنامه ریزی برای افزایش نیروی متخصص، کاهش هزینه های کسب و کار، شفافیت آمارهای اقتصادی و موضوع مهم تحریم‌ها، از جمله دیگر انتظارات کارآفرینان تولیدگرا و صاحبان کسب‌وکار از دولت سیزدهم به شمار می آید اما باید در نظر داشت که رونق کارآفرینی امری دوسویه است و به تلاش، خلاقیت و ابتکار کارآفرینان نیز وابستگی مستقیم دارد تا هر دو با همدیگر بتوانند محیط کارآفرینی را برای رشد، مطلوب و مساعد نمایند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =