سید جواد ساداتی نژاد رییس کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم در نامه‌ای به رئیس جمهوری اصلاح نرخ شیرخام را خواستار شد.

مجلس خواهان اصلاح نرخ شیرخام شد

به گزارش مهر، سه شنبه گذشته، جلسه‌ای با حضور معاونین وزرای جهاد کشاورزی و صمت در کمیسیون کشاورزی مجلس برگزار و مقرر شد با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های دامی و متغیرهای دیگر که منجر به بالا رفتن هزینه تولید شده و با هدف حمایت از تولیدکننده، کمیسیون کشاورزی مجلس با رئیس جمهور درباره اصلاح قیمت شیرخام مذاکره کند.

براساس این گزارش ، در این جلسه قرار شد  رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در نامه‌ای به حسن روحانی، خواستار افزایش قیمت شیرخام شود. با توجه به زمان جلسه مذکور و اهمیت موضوع، نامه فوق باید تاکنون ارسال شده باشد.

در صورتی که نرخ سبوس گندم آزاد شود باید نرخ شیرخام هم اصلاح گردد و اگر دولت تصمیمی برای افزایش قیمت شیر ندارد، آزاد بودن قیمت سبوس غیرمنطقی است.

به گزارش کارآفرین نیوز، اواخر خرداد ماه امسال سید احمد مقدسی رییس هیات مدیره کانون انجمن صنفی گاوداران ایران نرخ هر کیلوگرم شیرخام را بدون ابلاغ ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ۶هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

طبق مصوبه دولت سال گذشته (۱۳۹۹) قیمت هر کیلوگرم شیرخام ۴هزار و ۵۰۰ تومان است.

براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی سال گذشته نزدیک ۱۱ میلیون تن شیرخام تولید و به شکل فرآورده های لبنی به بازار داخلی و صادراتی عرضه شده است.

طبق برخی گزارش ها ، طی سال های اخیر با روند افزایش قیمت شیرخام و فرآورده های لبنی، سرانه مصرف این محصولات حدود ۱۰ کیلوگرم کاهش یافته است که می تواند سلامت جامعه را با مخاطره جدی روبرو سازد . براین اساس پیش بینی می شود افزایش بدون ضابطه شیرخام، نرخ لبنیات را تا ۷۰ درصد بالا  برد .

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =