عضو موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با بیان اینکه سالانه به طور متوسط حدود ۳۵ درصد محصولات کشاورزی تبدیل به ضایعات می شود؛ گفت: خشک کردن  یکی از آسان ترین صنایع تبدیلی است که کاهش ۱۰ درصدی ضایعات را به دنبال دارد.

۳۵ درصد محصولات کشاورزی به ضایعات تبدیل می شود

به گزارش کارآفرین نیوز، محققان موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، دستگاه‌های خشک کن حرارتی با قابلیت حفظ بیشتر ارزش غذایی و مصرف کمتر انرژی را طراحی کرده اند.

عضو هیأت علمی گروه طراحی ماشین آلات صنایع غذایی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، فرایند خشک‌شدن محصولات غذایی را فرایندی پیچیده و بین رشته‌ای دانست که در آن رطوبت محصول با تبخیر شدن کاهش می‌یابد.

محسن حیدری گفت: در طول خشک شدن به موازات فرایند تبخیر، فرایندهای دیگری نیز رخ می‌دهد که می‌تواند باعث کاهش ارزش غذایی، تغییر رنگ، تخریب ساختار سلولی و ترک برداشتن محصول شود.اغلب شرکت‌های فعال در زمینه ساخت خشک‌کن‌های صنعتی در ایران تنها به واکنش تبخیر رطوبت توجه می‌کنند.

این کارشناس طراحی ماشین آلات گفت: این موضوع باعث تولید محصولات بی‌کیفیت و کاهش کارایی خشک‌کن‌ها شده، ضمن آنکه افزایش عمر ماندگاری محصولات غذایی، حفظ بیشتر ارزش غذایی، کاهش زمان خشک‌شدن، کاهش مصرف انرژی و کاهش قیمت خشک‌کن‌ها از مهمترین مطالبات صنعت غذا در فرایند خشک‌ کردن است.

وی با اشاره به اینکه گروه طراحی ماشین آلات صنایع غذایی طراحی و ساخت خشک‌کن ها را با در نظر گرفتن این مطالبات در قالب طرح‌های پژوهشی کاربردی مورد مطالعه و بررسی قرار داده است،گفت: این صنعت در بسیاری از زمینه‌ها همانند تولید میوه خشک در مقیاس خانگی قابلیت پیاده سازی دارد، از این رو می تواند به سرعت در بین کشاورزان گسترش یابد.

حیدری هدر رفتن حدود ۳۰ درصد از زرشک تولیدی در خراسان جنوبی را یکی از این موارد ذکر کرد و گفت: این حجم از ضایعات سالانه زرشک در کشور به دلیل استفاده از روش‌های سنتی خشک کردن است.

وی افزود:‌ روش‌های سنتی خشک‌کردن نه تنها باعث ضایع شدن حجم قابل توجهی از زرشک در هر سال می‌شود، بلکه افت کیفیت شدید زرشک‌ در فرآیند خشک شدن یکی از موانع اصلی در مسیر صادرات این محصول ارزشمند به شمار می‌رود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =