نماینده فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) در ایران، تغییر کاربری زمین طی سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۱ را زمینه ساز خسارتی معادل ۲۰ تریلیون دلار برای خدمات سالانه اکوسیستم عنوان کرد.

خسارت ۲۰ تریلیون دلاری تغییر کاربری زمین

به گزارش کارآفرین نیوز، «جرالد بودکر» در مراسم مقابله با بیابانزایی در سازمان جنگل‌ها  گفت: از بین رفتن خاک، گونه‌ها و اکوسیستم‌ها منجر به افزایش بحران‌های به هم پیوسته بیابان زایی، تخریب زمین، خشکسالی و از بین رفتن تنوع زیستی و تغییرات اقلیمی می‌شوند.

به گفته بودکر، بیش از یک چهارم گازهای گلخانه‌ای در اثر فعالیت‌های مربوط به کشاورزی، جنگلداری و سایر کاربری‌های زمین ایجاد می شوند و از سوی دیگر تخمین زده می‌شود که تا سال ۲۰۵۰ محصولات زراعی جهان ۱۰ درصد و در برخی مناطق ۵۰ درصد کاهش خواهند یافت.

بودکر گفت: این دو عامل ذکر شده توانایی ما را در تضمین امنیت غذایی و تغذیه پایدار برای جمعیت در حال رشد، در معرض خطری جدی قرار می‌دهد که تنها با افزایش سطح ترمیم و احیای زمین برای تغییر نظام‌های غذایی امکان پذیر خواهد بود.

نماینده فائو در ایران ادامه داد: روش های بسیاری با فناوری محدود و مقرون به صرفه برای اجرای فعالیت های احیای زمین در دسترس قرار دارند، سرمایه گذاری های اندک برای توقف علل تحمیل خسارت به زمین و نظام های طبیعی می تواند منافع بسیار زیادی را برای جوامع محلی ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه لازم است تا توجه زیادی به فرصت‌های بازیابی و بهبود شرایط در دوره پس از کرونا شود، گفت: فائو در زمینه ارتقا و پیشرفت برد توسعه کشاورزی تاب آور و یافتن راه حل های طبیعی برای رسیدگی به چالش های پیچیده و همچنین تامین پایدار نیازهای ما تمرکز دارد.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد که به اختصار فائو خوانده می شود از سازمان‌های بین‌المللی است که در زمینهٔ توسعهٔ کشاورزی فعالیت دارد و در سال ۱۹۴۵ توسط ۴۴ کشور عضو سازمان ملل متحد تأسیس شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =