سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: این سازمان به دنبال این است که سقف افزایش نرخ بلیت در شورای عالی هواپیمایی تعیین شود و قیمت گذاری بر اساس آن صورت گیرد.

تعیین نرخ بلیت به شورای عالی هواپیمایی رفت

محمدحسن ذیبخش در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، با اشاره به افزایش نرخ بلیت هواپیما گفت: در برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران به مسئله تعیین قیمت بلیت های هواپیما بر مبنای نرخ آزاد اشاره شده و این موضوع به تصویب رسیده که قیمت بلیت ها بر اساس میزان عرضه و تقاضا در بازار تعیین شود.

وی افزود: با این حال، اینکه قیمت بلیت پرواز به سمت مقصد خاصی در بازه زمانی مشخصی با بالا رفتن تعداد تفاضاها افزایش یابد امری اجتناب ناپذیر بوده و این قانونی است که در برنامه پنجم توسعه تصویب و به شرکت ها ابلاغ شده است.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: فارغ از آن بازه زمانی که قیمت بلیت پروازی خاص افزایش می یابد، اگر برآیند کلی پرواز به آن مقصد را در طول یکسال در نظر بگیریم متوجه خواهیم شد که قیمت ها افزایش پیدا نکرده و این تغییر نرخ بخاطر بالا رفتن تعداد تقاضاها صورت گرفته است.

وی ادامه داد: با این حال از آبان سال ۹۹ که شرکت های هواپیمایی بر اساس مصوبه برنامه پنجم توسعه شروع به افزایش نرخ های بلیت پروازی کردند، وزیر راه و شهرسازی در ابلاغیه ای اعلام کرد که سقف افزایش نرخ بلیت ها باید در شورای عالی هواپیمایی مصوب شود و پیرو آن هم جلسه ای در این باره برگزار شد و نهایتا افزایش ۱۰ درصدی قیمت ها تصویب شد.

تفاوت ۲۰ درصدی نرخ بلیت‌های ایرلاین‌ها با سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها

ذیبخش خاطرنشان کرد: در حال حاضر هم سازمان هواپیمایی کشوری به دنبال این است که سقف افزایش نرخ بلیت ها در شورای عالی هواپیمایی تعیین شود و قیمت گذاری بر اساس آن صورت گیرد تا شرکت های هواپیمایی بیش از حدی که شورا تعیین می کند، قیمت ها را افزایش ندهند.

وی تصریح کرد: بعد از تعیین این نرخ از سوی شورای قیمت گذاری، شرکت های هواپیمایی موظف به قیمت گذاری بلیت ها بر اساس نرخ مصوب هستند و اگر به این موضوع تمکین نکنند، با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت مصرف کنندگان به تخلف آن ها پیگیری می کنیم. در حال حاضر هم تعدادی ایرلاین اقدام به گران فروشی بلیت ها کردند و لیست این شرکت ها را به سازمان های مذکور اعلام کردیم تا به تخلفشان رسیدگی کنند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری به مردم توصیه کرد: بهتر است متقاضیان، بلیت های پروازی را از سایت ایرلاین ها خریداری کنند و به این مسئله توجه داشته باشند که نرخ بلیت های پروازی ایرلاین ها با سایت ها و اپلیکیشن هایی که اقدام به فروش بلیت می کنند حدودا ۱۵ تا ۲۰ درصد تفاوت دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =