نفت در یک دهه اخیر با فراز و نشیب‌های متعددی روبروی بوده است و ازآنجایی‌که اقتصاد ایران وابستگی بالایی به نفت دارد، در دوره‌ای به علت رشد قیمت نفت و رشد صادرات، درآمدهای ارزی کشور افزایش یافت و در دوره‌ای به علت تحریم و کاهش صادرات، درآمدهای نفتی کشور کاهش شدید را تجربه کرد.

بازارهای نفت و مذاکرات وین

به گزارش کارآفرین نیوز، کارشناسان اعتقاد دارند باوجود اینکه در برنامه‌های توسعه‌ای کشور قید شده است که وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی کاهش یابد، اما دولت‌ها تا به امروز چندان تلاشی جهت محقق ساختن آن نداشته‌اند و همچنان خام‌فروشی نفت ادامه دارد.

دور هفتم مذاکرات وین هنوز آغاز نشده و به نظر می رسد در صورت حصول به نتیجه ای مشخص در خصوص صادرات نفت ایران ،‌علاوه بر تاثیر گذاری ایران در بازار منطقه به مرور می تواند مشتریان سنتی خود را  احیا کند.

بازارهای نفت چشم انتظار مذاکرات وین

اوپک در جدیدترین گزارش خود با اشاره به افزایش قیمت نفت ایران، اعلام کرد علی‌رغم تحریم‌ها، روند افزایش تولید نفت ایران ادامه دارد و این رقم به ۲ میلیون و ۴۵۵ هزار بشکه در روز در ماه می (خرداد ۱۴۰۰) رسیده است.

همچنین در جدول زیر میزان تولید نفت ایران به طور متوسط در سال ۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۸۷ هزار بشکه بوده است.

متوسط روزانه میزان تولید نفت در سال ۲۰۲۰ متوسط روزانه میزان تولید نفت در سال ۲۰۱۹ متوسط روزانه میزان تولید نفت در سال ۲۰۱۸ متوسط روزانه میزان تولید نفت در سال ۲۰۱۷
 یک میلیون و ۹۸۷ هزار بشکه دو میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه

از طرفی اوپک در گزارش خود اعلام می‌کند که ایران در سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۲۰۶ هزار بشکه نفت تولید داشته است.

همچنین سبد نفتی ایران تا زمان ارائه این گرایش به طور متوسط ۶۱.۹۴ دلار در هر بشکه بوده است، این در حالی است که متوسط سبد نفتی ایران در مدت مشابه سال گذشته ۳۷.۹۸ دلار در هر بشکه فروخته شده بود.

متوسط قیمت هر بشکه نفت در سال ۲۰۲۰ متوسط قیمت هر بشکه نفت در سال ۲۰۱۹ متوسط قیمت هر بشکه نفت در سال ۲۰۱۸ متوسط قیمت هر بشکه نفت در سال ۲۰۱۷
۴۰.۷۷ دلار ۶۱.۸۵ دلار ۶۷.۹۷ دلار ۴۹.۶۰ دلار

همچنین بر اساس اطلاعات اعلام شده از سوی مسئولین وزارت نفت میزان صادرات نفت خام در سال ۹۹ برابر با ۶۲۵ هزار بشکه در روز بوده است که نسبت به سال ۹۸ افزایش داشته است، بااین‌وجود این میزان صادرات نسبت به سال‌های قبل ازروی کار آمدن ترامپ تفاوت فاحشی دارد.

بازارهای نفت چشم انتظار مذاکرات وین

البته در محدوده سال‌های ۹۰ تا ۹۳ نیز کشور با تحریم‌ها روبرو بوده است اما وزارت نفت با دورزدن تحریم‌ها اجازه کاهش میزان صادرات نفت را نداده بود.

در روزهای قبل بیژن نامدار زنگنه پس از جلسه سران اوپک پلاس اعلام کرد که هر زمان تحریم‌ها برداشته شود، در حداقل زمان ممکن و با تولیدی حداقل به میزان پیش از تحریم به بازار برمی‌گردیم.پیش‌ از این تحریم‌ها، چین، هند، کره جنوبی و ژاپن بزرگ‌ترین مشتریان نفت ایران در آسیا بودند.

حامد توانگر، کارشناس اندیشکده اقتصاد مقاومتی در گفت‌وگو کوتاه با کارآفرین نیوز علت کاهش تولید نفت خام ایران را مسائل مربوط به تحریم عنوان کرد و گفت: علاوه بر کاهش در تولید، تحریم در کاهش صادرات حوزه نفت خام نیز تاثیرگذار بوده است. توانگر در خصوص حضور ایران در بازارهای جهانی پس از لغو تحریم‌ها نیز گفت: همیشه سهمی از تقاضا بوسیله معاملات تک محموله تامین می شود که این امر به ایران اجازه می دهد به سرعت در بازارهای جهانی ورود کند.

همچنین ایمان ناصری، مدیر بخش خاورمیانه شرکت مشاوره نفت و گاز FGE در خصوص استراتژی کشور در شرایط پساتوافق گفت: «ایران می‌تواند ذخایر نفت خود را در بازه‌ای ۶ ماهه تا یک‌ساله وارد بازار کند. به این معنا که در ۶ ماه نخست پس از لغو احتمالی تحریم‌ها، ایران نیازی به افزایش تولید سریع نداشته باشد و بخش عمده عرضه خود را از منابع ذخیره خود انجام دهد و پس از آنکه میزان قابل‌ توجهی از ذخایر خود را عرضه کرد، در ۶ ماه دوم پس از حصول توافق صادرات نفت خام را بیشتر به تولید خود متکی کند.»

بازار نفت چشم‌انتظار ایران

چین یکی از این مشتریان است که حتی در دوران تحریم‌ها خریدهای خود را متوقف نکرد و بار اصلی تقاضا برای نفت ایران بر دوش این کشور بود. وزیر نفت هند نیز طی ماه‌های اخیر در چندین موقعیت ابراز تمایل کرده تا هرچه سریع‌تر خرید طلای سیاه از ایران را آغاز کند.

همچنین کارشناسان اعتقاد دارند با لغو تحریم‌ها، امارات متحده عربی خواهان خرید میعانات گازی از ایران خواهد بود و از طرفی تکیه، یونان، اسپانیا و ایتالیا نیز از دیگر مشتریان پساتوافق خواهند بود.

همان‌طور که گفته شد تولید و صادرات نفت یک منبع اصلی و مهم برای درآمدهای دولت محسوب می‌شود. در دوران تحریم‌های ترامپ صادرات نفت کشور با مشکل جدی مواجه شد که نیاز است با بررسی راهکارهای مناسب شرایط حضور ایران در بازارهای جهانی فراهم شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =