کاهش مصرف برق در کشورهای مختلف با اصلاح و واقعی کردن تعرفه ها برای پله های بالاتر از الگوی مصرف محقق شده است.

کشورهای جهان چگونه مصرف برق خود را مدیریت می کنند

به گزارش کارآفرین نیوز، با توجه به بحران خاموشی های مکرر در بهار و تابستان سال جاری، می توان از کشورهای موفق در سطح جهان الگوبرداری کرد. به همین دلیل در این گزارش به بررسی روش های مدیریت مصرف برق در برخی از آنها  می پردازیم .

فرانسه 

فرانسه به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده برق در اروپا، از روش تعرفه‌گذاری tempo استفاده می‌کند. تعرفه‌گذاری تمپو، یک نظام قیمت‌گذاری نسبتاً پیچیده است که شش نرخ مختلف از قیمت برق را در زمان‌های مختلف ارائه می‌دهد. بر اساس تعرفه تمپو قیمت برق باتوجه‌به شرایط آب‌وهوایی، مناسبت‌های سال و ساعت‌های شبانه‌روز تعیین می‌شود.

در تعرفه‌گذاری تمپو به‌طورکلی سه رنگ وجود دارد: آبی، سفید و قرمز که به ترتیب نشان‌دهنده قیمت پایین، متوسط ‌و بالا  است. 

رنگ هر روز بر اساس پیش‌بینی تقاضای برق برای آن روز مشخص می‌شود که میزان تقاضا به طور عمده توسط آب‌وهوا تحت تأثیر قرار می‌گیرد. همچنین امکان دارد که اپراتور شبکه انتقال فرانسه، در صورت بروز اتفاقات خاص در شبکه برق، رنگ روز را تغییر دهد. علاوه بر رنگ خاص روزانه ، ساعات هر روز نیز تقسیم‌بندی ویژه‌ای دارد که شامل سه دسته ساعت اوج بار،  ساعت عادی یا میان باری و ساعت کم باری است..

 آمریکا

ایالات‌های آمریکا از سیاست‌های تشویق و تنبیه به‌صورت هم‌زمان استفاده می‌کنند.در این کشور قیمت برق مشترکین علاوه بر میزان کل مصرف، با شدت مصرف برق نیز متناسب است؛ این سیاست موجب می‌شود مشترکینی که در زمان کوتاه‌تر برق بیشتری مصرف می‌کنند و بار زیادی به شبکه برق تحمیل می‌کنند، هزینه برق بیشتری نیز پرداخت نمایند.

کشورهای جهان چگونه مصرف برق خود را مدیریت می کنند

آنها به مشترکانی که در تابستان ۲۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف داشته باشند، ۲۰ درصد تخفیف می‌دهند و مشترکین پرمصرف نیز به‌صورت پلکانی از ۲۰ تا ۸۰ درصد جریمه می شوند.

ژاپن 

در کشور ژاپن نیز جهت کاهش شبکه بار مصرف برنامه‌های تولید کارخانه و مراکز پرمصرف تغییر می‌کند و تعطیلات آنها بر اساس همین زمان مدیریت و برنامه‌ریزی می‌شود.

همچنین در توکیو پایتخت ژاپن و هشت ایالت دیگر این کشور، تعرفه برق مشترکین پرمصرف بیش از ۲ برابر قیمت تولید است. این نحوه تعرفه‌گذاری مانعی برای مصرف بی‌رویه برق محسوب می‌شود و به توسعه و اقتصاد صنعت برق کمک می کند.

آفریقای جنوبی

در آفریقای جنوبی که خود بزرگ‌ترین تولیدکننده قاره آفریقا محسوب می‌شوند مدلی جهت آگاه‌سازی مردم وجود دارد. در این مدل وضعیت صنعت برق هر ۳۰ دقیقه از تلویزیون این کشور پخش می‌شود. همچنین مواقع بحرانی و زمانی که بار بیش از حد به شبکه وارد می‌شود، این خبر در تلویزیون این کشور پخش و میزان تعرفه همان لحظه به مردم اعلام می‌شود.

شیوه قیمت­‌گذاری در آفریقای جنوبی معروف به مدل قیمت‌­گذاری IBT است. مهم­ترین نکته در مدل IBT این است که بایستی اختلاف قیمت بین پله‌های مختلف به حدی باشد تا مشترکین با مصارف بالا به کاهش مصرف ترغیب شده یا اینکه حداقل بهای واقعی برق خود را پرداخت کنند.

برزیل، نیوزیلند و کانادا نیز از روش سهمیه‌بندی برای مدیریت مصرف برق بهره می‌برند.

کوبا تعرفه مصرف برق را برای تمامی مصرف‌کننده‌ها  آزادسازی کرده است و به کم‌مصرف‌ها برق یارانه‌ای می دهد.

در  کره جنوبی  تعداد پله­ های مصرف برق ۷ بوده و اختلاف قیمت پله ها بسیار زیاد است تا حدی که نسبت قیمت پله هفتم به پله اول بیش از ۱۱ برابر است.

این نکته نیز قابل توجه است که به دلیل تعرفه موجود در این کشورها، افراد حقیقی و حقوقی به دنبال استخراج بیت کوین نیستند و هر ساله شبکه برق نوسازی می‌شود و هدررفت کمتری رخ می‌دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =