وزارت دارایی روسیه در بیانیه ای اعلام کرد سهم دلار از ذخایر ارزی صندوق ملی ثروت این کشور به صفر رسیده و همزمان سهم یورو، یوان و طلا بیشتر شده است.

سهم دلار از ذخایر ارزی روسیه صفر شد

به گزارش کارآفرین نیوز، کاهش وابستگی به دلار و مقاومت در برابر آسیب پذیری اقتصاد در برابر تحریم از اهداف روسیه بوده تا بتدریج سهم دلار را از ذخایر ارزی خود به کمترین سطح ممکن برساند.

براساس اعلام وزارت دارایی روسیه، در سال های اخیر ریسک های کلان اقتصادی و ژئوپلتیکی باعث شده است تا این وزارتخانه دست به اقدامات پیشگیرانه ای برای ثبات بخشی به اقتصاد کند. 

الکساندر پانکین- معاون وزیر خارجه روسیه- در مصاحبه ای خبری گفته است تنش های سیاسی بین مسکو و واشنگتن، اطمینان طرف روسی را به دلار کاهش داده است.

به گفته پانکین، در نتیجه تحریم ها و اقدامات غیر قابل پیش بینی آمریکا، شبهه هایی در خصوص کارآمدی استفاده از دلار در معاملات خارجی برای طرف روسی ایجاد شده و این کشور اکنون با دیگر کشورها در تلاش است تا اقدامات مقتضی را برای به حداقل رساندن ریسک های تحریمی و اخلال در جریان تجارت بین المللی اتخاذ کند. 

همچنین ولادیمیر پوتین در جریان همایش اقتصادی سنت پترزبورگ گفته بود روسیه تمایلی به ترک استفاده از دلار ندارد اما با توجه به تحریم های آمریکا مجبور به انجام این کار است. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =