نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت :‌ بهره‌وری بخش کشاورزی از آب‌های ایران پایین تر از ۵۰ درصد است و ضرورت دارد که از کشت گلخانه ای استفاده کنیم زیرا مصرف آب کشت گلخانه‌ای یک دهم کشت معمول است .

بهره وری بخش آب کمتر از ۵۰ درصد است

به گزارش کارآفرین نیوز؛ علیرضا عباسی با اشاره به اینکه کشور ما کم آب است و متوسط بارندگی در کشور ما ۲۵۰ میلی لیتر است، گفت: بعضی می‌گویند که ۹۰ درصد آب کشور صرف کشاورزی می‌شود در حالی‌که دقت نمی‌کنند که پیش از محاسبه آب مورد استفاده کشاورزی، بخش زیادی از آب‌های ما تبخیر می‌شود در واقع کشور ما به یک تشت تبخیر تبدیل شده و باید مدیریتی داشته باشیم که آب‌های تبخیر شده را نگه داریم.

وی با تاکید بر اینکه اگر بتوانیم مسئله آبخیزداری را توسعه دهیم، مشکل تبخیر حل می‌شود، ادامه داد: ما باید در مسئله آبخیزداری فرآیند بودجه گذاری تا نظارت را دنبال کنیم و فکری به حال فصل‌های پربارش سال کنیم تا آب ما هدر نرود.

عباسی افزود:‌ با توجه به وضعیت خشکسالی در ایران، باید برای افزایش کشت گلخانه‌ای، مدیریت آبخیزداری، کاهش کشت هندوانه و افزایش کشت گندم برنامه ریزی شود.

وی با بیان اینکه متأسفانه در کشور الگوی کشت مناسب وجود ندارد، گفت: به عنوان مثال ما در ایران هندوانه کشت می‌کنیم اگر برای هر کیلوگرم هندوانه ۲۰۰ لیتر آب مصرف کنیم و هر کیلو هندوانه را به قیمت سه هزار تومان به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر کنیم پس در واقع ۲۰۰ لیتر آب را ۳ هزار تومان فروخته‌ایم در صورتی که کشت ما باید اولویت داشته باشد. آیا اولویت ما کشت هندوانه است یا کشت گندم؟

عباسی گفت: شاید ارزآوری هندوانه برای ما در کل سال به نیم میلیارد دلار هم نمی‌رسد اما در حد یکی دو میلیارد دلار گندم وارد می‌کنیم. به نظرم وزیر آینده جهاد کشاورزی باید برای این مسئله برنامه داشته باشد چون هر کسی وزیر بشود مشکل آب را خواهیم داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =