دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران گفت :‌ در سه ماه نخست امسال به طور میانگین ماهانه بیش از ۲۰۰ هزار تن انواع روغن نباتی در کشور تولید و توزیع شد که بیشتر از برنامه تکلیفی ماهانه ۱۸۰ هزار تن است.

تولید روغن نباتی از نیاز بازار پیشی گرفت

به گزارش کارآفرین نیوز؛ امیر هوشنگ بیرشک با اشاره به اینکه در سه ماه نخست سال جاری بیش از ۶۰۰ هزار تن انواع روغن نباتی در کشور تولید و توزیع شد، گفت: بازار روغن نباتی پس از چند ماه پر تنش به آرامش رسیده و صنعت روغن نباتی آمادگی دارد تا تمامی نیاز کشور در بخش خانوار و صنف و صنعت را به طور کامل برطرف کند.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران به نقش تعامل سازنده دولت و بخش خصوصی برای تنظیم بازار روغن نباتی اشاره کرد و ادامه داد: طی ماه های اخیر هماهنگی مناسبی میان وزارت صمت و دبیرخانه ستاد تنظیم بازار با انجمن روغن نباتی به وجود آمد که نتیجه آن در کنار عملکرد مناسب شرکت بازرگانی دولتی در تامین به موقع روغن خام کارخانجات، بازار روغن نباتی را به آرامش رساند.

بیرشک تکمیل سامانه جامع تجارت و بهره گیری از آن برای شفاف سازی تمامی فرآیندهای تولید و توزیع را مهم و راهگشا دانست و گفت: بهره مندی از سامانه جامع تجارت باعث شده علاوه بر افزایش تولید و عرضه روغن نباتی در کشور تقاضای کاذب بازار نیز مدیریت شود.

کاهش عرضه روغن نباتی در هفته های پایانی سال گذشته بازار مصرف را تحت تاثیر قرار داد .

مصرف روغن خام کشور ماهانه ۱۰۰ هزار تن است و برای تعادل بخشی به بازار، واردات و تولید افزایش یافته و روند توزیع این محصول نیز سرعت بیشتری پیدا کرد.

بخشی از روغن مورد نیاز از محل دانه‌های روغنی وارداتی و تولید داخل تامین می‌شود و از حدود سه میلیون تن دانه روغنی وارداتی، ۱۸ درصد تبدیل به روغن خام شده که می تواند بخشی از نیاز کشور را تامین کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =