معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی زمان اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده معاملات طلا را ۱۲ دی ماه امسال عنوان کرد و گفت: اصلِ طلا از این مالیات معاف و ۹ درصد به کارمزد و اجرت تعلق می گیرد.

 قانون مالیات ارزش افزوده طلا از ۱۲ دی ماه اجرا می شود

به گزارش کارآفرین نیوز، محمد مسیحی در یک برنامه زنده تلویزیونی درباره قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده خرید و فروش طلا گفت: در لایحه اصلاحیه‌ای که از سوی دولت به مجلس تقدیم شده بود، نرخ ۳ درصد مالیات بر ارزش افزوده برای کارمزد و اجرت خرید و فروش طلا پیشنهاد شده بود اما در مصوبه نهایی نمایندگان، مالیات بر ارزش افزوده برای اجرت و کارمزد فروش طلا به ۹ درصد افزایش یافت و اصل طلا از مالیات بر ارزش افزوده معاف شد.

۱۲ دی ماه زمان آغاز اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا

وی افزود: در یک هفته اخیر برای مردم و فروشندگان طلا ابهام ایجاد شده بود اما در قانون آمده ۶ ماه پس از تاریخ ابلاغ، این قانون لازم‌الاجراست که از ۱۲ دی ماه اصل طلا معاف از مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود اما اجرت و کارمزد آن مشمول ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده خواهند بود.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی ادامه داد: اجرای این قانون مشروط به این است که کلیه معاملات از سوی طلافروشان در سامانه مؤدیان مالیاتی به تفکیک اصل طلا و اجرت و دستمزد آن ثبت شود.

وی تاکید کرد: اگر این موضوعات رعایت نشود یعنی اگر طلافروشان قیمت اصل و اجرت و کارمزد را تفکیک نکنند، علاوه بر اینکه اجرت و کارمزد مشمول ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده می‌شود، ۹ درصد دیگر به عنوان جریمه غیرقابل بخشش به فروشندگان طلا تعلق خواهد گرفت که این جریمه ۹ درصدی قابل انتقال به مشتری نخواهد بود.

معافیت واردات و فروش شمش طلا از مالیات بر ارزش افزوده

مسیحی با تاکید بر اینکه باید همه معاملات طلا به تفکیک اصل، اجرت و کارمزد در سامانه ثبت شودٰ، گفت: شمش طلا اعم از واردات و عرضه آن طبق قانون از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی افزود: ثبت معاملات در سامانه مؤدیان نه تنها برای صنف طلافروشان بلکه برای همه فعالان اقتصادی الزامی است و صورت حساب فعالیت‌های اقتصادی آنها اعم از اطلاعات هویتی، قیمت اصل طلا، کارمزد و اجرت آن به صورت تفکیک شده در این سامانه ثبت می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =