یکی از پرسش‌های مهم در کارآفرینی این است که آیا علاقه به یک حرفه می تواند باعث درآمدزایی شود یا نه؟ و نقش حرفه مورد علاقه در درآمدزایی و کارآفرینی چیست؟ اولویت با درآمد است یا اشتیاق ؟

دوگانه پول و اشتیاق در کارآفرینی

به گزارش کارآفرین نیوز؛ باید پرسید برای کارآفرینان، علاقه به حرفه چه قدر اولویت دارد؟ و آیا بیش از درآمد اولویت دارد؟ این، پرسش مهمی برای کارآفرینی و همه کسانی است که به شغلی اشتغال دارند.

تناسب حرفه با علاقه هر فرد، می تواند یکی از عوامل موفقیت باشد با این حال بسیاری از افراد نمی توانند در شرایطی قرار بگیرند که حرفه مورد نظر و مورد علاقه شان همان حرفه ای باشد که در آن مشغول هستند. بر این اساس، آیا باید به دنبال حرفه جدید باشند؟ و آیا کارآفرینان از حرفه مورد علاقه به درآمدزایی می رسند یا اینکه درآمدزایی را در اولویت قرار می دهند و توجهی به علایق شخصی نمی کنند؟ و آیا داشتن حرفه هایی بر اساس علاقه، لزوما با درآمدزایی همراه است؟

هر کاری مشکلات و سختی های خودش را دارد که اگر علاقه و عشق به آن کار وجود داشته باشد روش مواجهه با مشکلات و سختی هایش نیز تغییر خواهد کرد و می تواند کمک کند که تحمل این سختی ها آسان تر شود.

دوگانه درآمد و اشتیاق در کارآفرینی

علاقه شما چیست؟

البته کار کردن در حرفه مورد علاقه، خواسته ای همگانی است اما شناخت علاقه نیز کار ساده ای نیست. اگرچه شناخت استعداد کودکان از سه سالگی امکان‌پذیر است و می توان در یک فرایند، استعداد اشخاص را کشف کرد تا با توجه به استعدادش، آینده شغلی و رشته تحصیلی خود را انتخاب کند اما این موضوع باز هم با علایق واقعی هر فرد متفاوت است و ممکن است استعداد برخی افراد با علاقه آنها همسو نباشند.

منظور از علاقه به کار، وجود کشش و اشتیاق به انجام دادن کار خاصی است که در هر فردی متفاوت از دیگری است بطوریکه کار مورد علاقه با افتخار انجام می شود و تحمل سختی های آن دشوار نیست.

البته شناخت این علاقه چندان ساده به نظر نمی رسد بالاخص اینکه اگر شناخت دقیقی وجود نداشته نباشد ممکن است پس از مدتی، یا بر اثر برخی دگرگونی ها، تغییر کند. این تغییر، اگر منجر به تغییر شغل و حرفه شود طبیعی است که هزینه هایی را درپی خواهد داشت لذا هر چه قدر شناخت علاقه، بیشتر باشد باعث می شود که هزینه های بعدی مانند تغییر شغل کاهش یابد.

دوگانه درآمد و اشتیاق در کارآفرینی

کارآفرینان چه می کنند؟

کارآفرینان پیش از هر چیز سعی می کنند شخصیت خود را بشناسند و تعریف واضحی از توانمندی ها و علایق خود داشته باشند تا بتوانند بر اساس شخصیت خود، شغل متناسب با آن را انتخاب کنند.

جف بزوس مدیرعامل و مؤسس آمازون، پیش از تأسیس این شرکت، شغلی پردرآمد در وال‌استریت داشت و مسئولیت‌های مختلفی را در شرکت‌های بزرگ مالی برعهده گرفته بود اما او در سن ۳۱ سالگی کمپانی آمازون را راه اندازی کرد. همچنین دواین جانسون بازیگر معروف، برای دو بار تغییر شغل داد او در ابتدا در لیگ فوتبال کانادا بازی می کرد سپس در سن ۲۴ سالگی به WWF پیوست و تبدیل به ستاره‌ای شد که اکنون آوازه آن در همه جا وجود دارد سپس بعد از ۶ سال توانست وارد سینما و تلویزیون شود.

اگرچه کارآفرینان پس از شناخت شخصیت و علاقه خود، از تغییر شغل هراس ندارند اما برای چالش های ورود به کسب و کار جدید، خود را آماده می کنند و در فرایند تغییر شغل از تجربه دیگران استفاده می کنند.

کارآفرینان اگر به این نتیجه برسند که بهتر است شغل جدیدی بر مبنای علاقه خود داشته باشند، پیش از ترک شغل فعلی، برای راه اندازی کسب و کار جدید با برنامه جلو می روند تا بتوانند هدفگذاری بهتری داشته باشند.

کارآفرینان موفق معمولا دلیل فعالیت خود را در یک حرفه، میزان دستمزد یا درآمد نمی دانند بلکه نگاهی به علایق خود دارند. یک کارآفرین ممکن است اخیرا استعداد و علاقه اصلی خود را کشف کرده باشد لذا با بررسی سایر موضوعات و در یک فرایند غیرشتابزده، در جهت داشتن شغل مورد علاقه اقدام می کند.

دوگانه درآمد و اشتیاق در کارآفرینی

پس از کشف علاقه چه باید کرد؟

پس از اینکه یک کارآفرین علاقه خود را شناخت در وهله نخست، به مهارت خود توجه می کند. هر چند ترک موقعیت فعلی برای رسیدن به آینده ای بهتر صورت می گیرد اما اگر سطح مهارت فرد به قدر کافی رشد نکند و توان پیشرفت در کار جدید را ایجاد نکند، نمی تواند به صرف داشتن علاقه، انتظار موفقیت داشته باشد.

پس از کسب مهارت یا استفاده از تجارب دیگران، یا لحاظ کردن روش های کسب مهارت در طی زمان، یک کارآفرین باید بداند که برای موفقیت در کسب و کار مورد علاقه خود لازم است مدت نسبتا زیادی، از تفریحات و دلبستگی های خود کوتاه بیاید و تحمل شرایط سخت را داشته باشد.

یکی از نکات مهم آن است که کارآفرین، فریب جایگاه مدیرعاملی و مالکیت را نمی خورد و اغلب از پایین ترین جایگاه شروع کرده و در مسیر به اندازه تمام تیم کاری خود تلاش می کند. اینان، افسانه های کارآفرینی و داستان های موفقیت افراد بزرگ را فراموش می کنند زیرا می دانند بسیاری از کارآفرینان دیگر نیز بوده اند که شکست خورده اند بنابراین باید واقع نگر بود.

استفاده از مشاوران آگاه بالاخص در مواقع ضروری برای عملی کردن ایده ای که یک کارآفرین به آن علاقمند است، ضروری است تا بتواند ریسک های کسب و کار را کاهش دهد.

دوگانه درآمد و اشتیاق در کارآفرینی

پول یا علاقه؟

مارک البیون در کتاب ”ساختن زندگی” در خصوص تحقیق فوق العاده ارزشمندی صحبت می کند که روی فارغ التحصیلان یک دانشکده بازرگانی آمریکایی انجام شده است. فارغ التحصیلانی که یکی  ازین دو راه را برای زندگی شان انتخاب کردند:

- اول پول در بیاورند و بعدش به سراغ شغل مورد علاقه بروند.

- به دنبال شغل مورد علاقه بروند و باور داشته باشند که پول هم در پی آن خواهد آمد.

البیون این دو گروه را که جمعا ۱۵۰۰ نفر بودند به مدت ۲۰ سال زیر نظر گرفت. نتیجه بسیار جالبی به دست آمد. ۱۰۱ نفر از این افراد میلیاردر شدند که فقط و فقط یک نفر از آن ها از گروه اول بود و بقیه ۱۰۰ نفر از کسانی بودند که مسیر علاقه و عشق شان را دنبال کرده بودند.

اما موضوع دو راهی شغل مورد علاقه و درآمدزایی، یک نکته مهمتر نیز دارد که معمولا مغفول می ماند، یک کارآفرین، شغل را بخشی از زندگی خود می داند، نه تکه ای زائد که باید صرف پول درآوردن شود. در واقع کارآفرینان از شغل خود لذت می برند و آن را زندگی می کنند اما اگر قرار باشد ساعت ها و روزهای بی شمار را بدون داشتن علاقه و انگیزه، صرف درآمدزایی کنید که اندک باقیمانده از عمرتان را با پول به دست آمده، خوش بگذرانید بهتر است بدانید که عمرتان را تلف کرده اید.

تا حالا از خودتان پرسیده اید که یک سال از زندگی تان را چند معامله می کنید؟ ۳۰ برابر آن را چطور؟ نیمی از زندگی تان را چطور؟ هیچ انسان بالغ و عقل سلیمی حاضر به فروش نیمی از زندگی اش به قیمت های فراوان نخواهد بود.

بیایید از روز یک کارمند ۸ ساعت خواب را کم کنیم و یک ساعت برای رفت و آمد به دفتر کار پیش بینی کنیم و به طور میانگین هم روزی ۸ ساعت برای کار در نظر بگیریم. چند ساعت از شبانه روزش برای خودش و خانواده اش باقی می ماند؟ یعنی شما بدون اینکه این موضوع را به این شکل بررسی کرده باشید نیمی از عمر خود را به کارفرمای خود با مبلغ بسیار ناچیزی معامله کرده اید!

برای جلوگیری از زجرآور شدن این معامله، پیشنهاد این است که یا مسیر کارآفرینی را در پیش بگیرید یا شغل مورد علاقه خود را پیدا کنید.

استیو جابز در یکی از سمینارها می گوید: می گویند شما باید نسبت به کاری که می کنید، حس خیلی خوبی داشته باشید. درست است و علت اش این است که کسب و کار سخت است و اگر آن احساس را نداشته باشید، تسلیم می شوید. این کار، سخت است و شما باید آن را در طول یک بازه زمانی مشخص انجام دهید. پس اگر دوست اش نداشته باشید، اگر از انجام‌اش لذت نبرید و واقعا عاشق اش نباشید رهایش می کنید. خیلی وقت ها آدم هایی موفق می شوند که آنچه را انجام می دهند دوست دارند و در نتیجه وقتی کار سخت می شود، مقاومت می کنند و کسانی که به آن کار عشق نورزیده اند رهایش می کنند. اگر عاشق کارتان نباشید، شکست می خورید.

دوگانه درآمد و اشتیاق در کارآفرینی

وقتی علاقه، درآمدزا نیست

یک سوال جدی این است که اگر واقعا به کاری که انجام می دهید علاقه دارید، اما از آن طریق نمی توانید پول مناسبی بدست آورید، آیا هنوز هم باید آن را انجام دهید؟

درست است که علاقه، یک کارآفرین را خلاق تر و مبتکرتر می سازد و به او کمک می کند سریعتر پیشرفت کند و با تلاش موانع را پشت سر قرار دهد اما ممکن است کار مورد علاقه، موفقیت مالی او را تضمین نکند. پس چه باید کرد؟

اگر به کاری علاقه داشتید، اما مطمئن بودید که نمی توانید با آن درآمد قابل توجهی داشته باشید، آیا باید همچنان آن را ادامه دهید؟

یک قاعده اساسی در مورد نحوه مواجه شدن با آینده نامعلوم این است که هر گام کوچکی که بر می دارید باید طوری باشد که بتوانید زنده بمانید و قدم بعدی را بردارید. پس اول از همه باید اطمینان حاصل کنید که می توانید نیازهای سطح اول هرم مازلو، یعنی خوراک، مسکن و مشابه اینها را تامین کنید.

اما حتی این به آن معنا نیست که از علایق خود به طور کامل صرفنظر کنید. حتما باید به کارهایی که علاقه دارید هم بپردازید، حتی روزی ۱۵ دقیقه!  چرا؟ چون تحقیقات نشان داده است افرادی که هر روز پیشرفتی در کاری که به آن اهمیت می دهند و علاقه دارند، بدست می آورند، رضایتمندی و شادی بیشتری در زندگی دارند.

از طرفی ممکن است یک کارآفرین پول کافی داشته باشد اما کاری که به آن علاقه دارد را انجام ندهد. معمولا این افراد می گویند: وقتی پول کافی بدست بیاورم، کاری که واقعا دوست دارم را انجام خواهم داد و نگران پول نخواهم شد. اما باید دقت داشته باشید که زمان محدود است.حتی اگر نمی توانید پول خوبی از علایق خود بدست آورید، بخشی از روز خود را به آن اختصاص دهید، این‌گونه برای شاد کردن خود حداقل یک کار انجام داده اید در غیر این‌صورت، مرتکب اشتباه بزرگی شده اید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =