معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: طی روزهای آتی تفاهم‌نامه ای بین دو وزیر صمت و نیرو برای شروع به کار احداث ۱۳ نیروگاه‌ برای واحدهای صنعتی به امضا می رسد.

وزارت صمت و نیرو تفاهم نامه ساخت نیروگاه امضا می کنند

به گزارش کارآفرین نیوز، سعید زرندی در خصوص سرمایه گذاری بخش صنعت برای ساخت نیروگاه جهت خودتأمینی برق این صنایع، گفت: از اوایل امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت به نمایندگی از بخش صنعت دنبال اخذ مجوز برای احداث ۱۳ نیروگاه برق بود.

معاون طرح و برنامه وزیر صمت اضافه کرد: اگر چه وزارت صمت وظیفه‌ای در احداث نیروگاه ندارد اما متقاعد کردن واحدهای صنعتی و معدنی برای سرمایه گذاری در این بخش وظیفه وزارت صمت بود و طرح‌ها مشخص شد.

وی ادامه داد: از اهداف این طرح تأمین برق مطمئن، مستمر و پایدار صنایع انرژی‌بر و شهرک‌های صنعتی و افزایش بهره‌وری و کاهش شدت انرژی در بخش صنعت و معدن، با توجه به آمادگی بنگاه‌ها برای سرمایه‌گذاری در احداث نیروگاه است.

مدت زمان احداث نیروگاه برق

زرندی در مورد اینکه احداث نیروگاه‌ها چه مدت طول می‌کشد، گفت: به طور تقریبی بین ۲.۵ تا ۳ سال احداث این نیروگاه‌ها زمان خواهد برد. این نیروگاه‌ها خودتأمینی و خودمصرفی هستند و در صورت احداث بار مهمی از روی شبکه توزیع سراسری برق برداشته خواهد شد.

وی بیان کرد: البته اگر برق مازادی هم تولید شود واحدها می‌توانند برق مازاد را در اختیار شبکه توزیع سراسری قرار دهند. بخش خصوصی دغدغه قیمت را دارد اینکه وزارت نیرو به چه قیمتی برق مازاد این نیروگاه‌ها را خواهد خرید.

زرندی در مورد علت تعلل وزارت نیرو در صدور مجوز، گفت: زیرساخت‌های فنی، سوخت و انرژی رساندن به این نیروگاه‌ها، نحوه هماهنگی با شبکه برق و… از جمله دغدغه‌های این وزارتخانه بود اما به هر حال هم اکنون به تفاهم اولیه رسیده‌ایم و لیست نیروگاه‌ها آماده شده است.

وی یادآور شد: ۱۳ پروژه در نقاط مختلف کشور با مشارکت و همکاری ۱۲ سرمایه گذار از بخش‌های صنایع و معادن تعریف شده که با صدور مجوز از سوی وزارت نیرو، در مجموع حدود ۱۰ هزار و ۵۳۶ مگاوات ظرفیت تولید به شبکه برق کشور اضافه می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =