عضو هیات علمی دانشگاه تهران معتقد است: دلیل اصلی بی‌میلی بانک‌ها در اعطای تسهیلات به بخش تولید نشآت گرفته از بیم و هراس آنها از برگشت اعتبارات تخصیصی است و تنها راه حل درمان این نگرانی بهبود عمومی شرایط اقتصادی کشور است .

شرایط اقتصادی بانک ها را به اعطای تسهیلات تولید ترغیب می کند

قریب به ۶ سال است که مقام معظم رهبری در تعیین شعار سال همواره «تولید» و «اشتغال» را در اولویت قرار داده‌اند. شعاری که وظایف گوناگونی را بر عهده تمام بخش‌های اقتصادی می‌گذارد، بر این اساس تمام سیاست‌ها باید باعث افزایش تولید در کشور شود.

یکی از اصلی‌ترین مخاطبان این سیاست، بانک‌ها به عنوان بزرگ‌ترین تامین کننده منابع مالی هستند.  بررسی‌ها حاکی از آن است که بانک‌ها آنطور که باید و شاید نتوانسته‌اند به وظایف خود در این زمینه عمل کنند.

برای واکاوی این نارسایی و آسیب شناسی آن کارآفرین نیوز به سراغ آلبرت بغزیان، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران رفتیم.

بغزیان معتقد است: ناکارآمدی‌های کلان اقتصاد ایران باعث شده، تولید جذاب نباشد و از این رو بانک‌ها هم ترجیح می‌دهند در این زمینه سرمایه گذاری نکنند.

وی در این باره گفت: با اینکه موضوع حمایت از تولید و اهمیت آن بارها توسط کارشناسان و مسئولان کشور بیان شده اما نظام بانکی علاقه چندانی به تزریق منابع مالی خود به تولید ندارد، دلیل آن است که تولید در جایگاه درست خود در اقتصاد قرار نگرفته و نظام بانکی نمی‌خواهد دچار ضرر و زیان شود. در اصل بانک‌ها نمی‌خواهند بار مشکلات تولید را به دوش بکشند.

بغزیان افزود: به عقیده من اقبال اندک برخی بانک‌ها به تولید، ابهام در سودآوری آن است. از همین‌رو بانک‌ها به دنبال اعطای تسهیلات به بخش‌هایی هستند که بازده کوتاهی دارند و سود آنها تضمین شده است.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: البته به بانک‌ها از طریق مختلف دستوراتی داده می‌شود که تسهیلات خود را معطوف به تولید کنند اما مسلما برای بانک‌ها این موضوع جذاب نخواهد بود.

بغزیان تصریح کرد: در شرایط کنونی بانک‌ها به دلیل خواست دولت موظف به اعطای تسهیلات با سودهای پایین به تولید می‌شوند، در حالی که نرخ تورم در اقتصاد بالاتر از نرخ این سود است. همین موضوع باعث می‌شود همواره بانک‌ها از پرداخت تسهیلات به تولید شانه خالی کنند.

وی گفت: بنابر این می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که آنچه می‌تواند بانک‌ها را راغب به پرداخت تسهیلات به تولید کند، منطقی کردن نرخ بهره است. البته در این شرایط تولیدکنندگان دیگر از تسهیلات استقبال نمی‌کنند. این همان مشکلی اساسی و کلانی است که اقتصاد ایران با آن مواجه است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: حمایت از تولید یک امر مسلم و حیاتی برای رشد اقتصادی کشور است اما موضوع این است که باید دولت از تولید حمایت کند یا بانک‌ها را وادار به این کار کند؟

وی تصریح کرد: انتظار می‌رود دولت خود وجوهی را در راستای حمایت از تولید در اختیار نظام بانکی قرار دهد تا از طریق بانک‌ها تولید کنندگان را تحت حمایت قرار دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران درباره حمایت بانک‌ها از تولید و عدم منحرف شدن منابع مالی آنها به اسم تولید گفت: البته بانک‌های دولتی و خصوصی که مایل به حمایت از تولید هستند باید به این نکته مهم توجه کنند که تسهیلات ارزان قیمت آنها حتما به دست تولید کننده واقعی برسد در غیر این صورت برخی برای بلعیدن وام‌های ارزان قیمت وارد صحنه می‌شوند.

بغزیان گفت: سودآور شدن منابع مالی هدایت شده به سمت تولید، مشروط به کاهش نرخ تورم است. با دلار ۲۵ هزار تومانی و تورم بالای ۵۰ درصد نمی‌توان منتظر کاهش هزینه‌های تولید و جهش آن بود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: به عقیده من در رابطه با تسهیلات که دولت‌ها برای تولید می‌دهند باید نظارت ویژه‌ای انجام شود، از سوی دیگر باید هر چه زودتر قیمت ارز منطقی شود تا به دنبال آن تورم هم کنترل شود در این صورت می‌توان امیدوار بود که تولید به جایگاه اصلی خود در اقتصاد ایران باز گردد. امیدواریم دولت آینده این موارد را در اصلاحات اقتصادی خود مورد نظر داشته باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =