رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف ایران گفت: ‌فرش دستباف ایران به ویژه در حوزه صادرات در سال های اخیر با مشکلات بسیاری به ویژه در حوزه صادرات مواجه شده که ضروری است نسبت به رفع آن اقدام شود

موانع صادرات فرش دستباف برداشته شود

محمد زرینه‌کفش در گفت وگو با کارآفرین نیوز گفت:‌ صادرات فرش دستباف ایران طی سال های اخیر دستخوش تغییر و تحولاتی جدی شده و به دلیل مشکلاتی که در این بخش وجود داشت، هر ساله از حجم صادرات این کالای استراتژیک کاسته شده است.

وی افزود: ارزش کلی صادرات فرش دستباف ایران تا سال ۹۷ به بیش از ۴۰۰ میلیون دلار می رسید اما به مرور از حجم صادرات کاسته شد و آمارها حاکی از این است که تا سال ۹۹ این حجم به ۷۰ میلیون دلار رسیده و در چند ماهه اول امسال (۱۴۰۰) هم ارزش صادرات فرش دستباف ایران به ۵ میلیون دلار رسیده که در مقایسه با سال های قبل، می توانیم بگوییم که حجم صادرات این محصول ایرانی درحد صفر است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف ایران ادامه داد: یکی از اصلی ترین دلایل افت صادرات فرش دستباف ایران، شیوع ویروس کرونا بوده که مانع فعالیت تجار داخلی و خارجی شده و علاوه بر آن، تحریم های اقتصادی نقشی اساسی در کاهش میزان صادرات فرش دستباف داشته است اما واقعیت این است که تا قبل از اعمال تحریم ها هم حجم صادرات فرش دستباف ایران به نسبت توان تولید و کیفیت فرش های دستباف ایرانی، کمتر از ظرفیت اصلی صادرات فرش کشور بوده و انتظار می رفت این حجم با اندیشیدن تمهیداتی، به مرور افزایش پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: مشکلات داخلی که تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایرانی با آن مواجه هستند، اصلی ترین دلیل کاهش حجم و ارزش صادرات این محصول است که ناشی از خود تحریمی بوده که به واسطه بی توجهی دولتمردان به این صنعت رخ داده است.

زرینه‌کفش اضافه کرد: مانع تراشی نهادها و دستگاه های داخلی مربوطه سدی بزرگ بر سر راه صادرات فرش دستباف ایران است و دولتمردان به تصویب طرح تعهد ارزی از صادرات فرش به سنگ اندازی در مسیر رشد این صنعت پرداختند و در عمل باعث وارد آمدن خسارات هنگفتی به تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف شدند. با اجرایی کردن این مصوبه، بسیاری از واحدها و کارگاه های تولیدی تعطیل که این مسئله کاهش صادرات و افت تولید فرش دستباف ایرانی را در پی داشت.

لزوم رفع موانع صادرات فرش دستباف

وی افزود: ادامه این روند، حجم صادرات فرش دستباف ایران را به صفر نزدیک کرده و بهتر است دولتمردان تا دیر نشده مصوبه تعهد ارزی از صادرات فرش را منحل کنند و بیش از این، تولیدکنندگان را مجبور به تعطیلی واحدهای کارگاهی نکنند.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف ایران بیان کرد: تبلیغات صحیح و بهینه براساس آگاهی کامل از ماهیت فرش دستباف ایرانی و معرفی مزایای این محصول به نسبت فرش های دستباف چینی و هندی و پاکستانی یکی از راهکارهایی است که دولت می تواند برای رونق صادرات فرش دستباف در پیش گیرد و علاوه بر آن به شناسایی بازارهای جدید جهانی و زمینه چینی برای همکاری تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایرانی با تجار خارجی را در اولویت قرار دهد تا این صنعت بیش از این متحمل ضرر نشود و جانی دوباره بگیرد.

وی یادآور شد: سطح کیفی فرش دستباف ایران قابل مقایسه با سایر کشورها نیست و بررسی ها نشان می دهد که این کالای ایرانی از دیرباز در جایگاه اول دنیا بوده و در بازارهای جهانی شناخته شده و اکنون نیاز است برای نجات دوباره این صنعت، اقداماتی اساسی از سوی دولتمردان صورت گیرد.

زرینه‌کفش خاطرنشان کرد: خالی از لطف نیست به این مسئله اشاره کنیم که فرش دستباف ایرانی تا قبل از شیوع کرونا و اعمال تحریم ها به بیش از ۳۰ کشور صادر می شد و اکنون با رفع موانع صادراتی، باز هم می توان شاهد صادرات این محصول به کشورهای مختلف بود که امیدواریم دولت سیزدهم به این مهم توجهی ویژه داشته باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =