وزیر راه و شهرسازی از شناسایی یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد خانه خالی خبر داد و گفت ‌: این اطلاعات در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده شده تا فرایند اخذ مالیات از مرداد ماه جرایی شود.

مردادماه؛ آغاز طرح مالیات بر خانه های خالی

به گزارش کارآفرین نیوز، محمد اسلامی با حضور در برنامه زنده تیتر امشب شبکه خبر، به تشریح اقدامات و دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه مسکن و شهرسازی پرداخت.

وی با اشاره به طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن گفت: در این  طرح به صورت سیستمی و پیامکی حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دریافت تقاضا داشتیم و در پالایشی که در ۵ مرحله ثبت نام انجام شد، مشخص شد که مردم واجد شرایط حداکثر ۵۳۰ هزار نفر هستند. اکنون برای این ۵۳۰ هزار نفر برنامه‌ریزی کردیم، زمین تخصیص داده شده و پروژه ساخت مسکن تعریف کرده‌ایم.

اسلامی با بیان اینکه طرح اقدام ملی مسکن در ۳ وضعیت پیگیری می‌شود، افزود: یکی از ۳ نوع طرح پیش‌بینی شده عمدتاً در شهرهای کوچک و متوسط که در آن‌ها زمین کافی در اختیار داریم، انجام می‌شود. در این طرح زمین را به صورت گروهی به مردم واگذار می‌کنیم و مردم با نقشه طراحی شده توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان و با هدایت بنیاد مسکن، با همت خود واحدهای مسکونی را احداث می‌کنند. این طرح برای حدود ۱۳۵ هزار نفر اجرایی شده است. اکنون از نفراتی که به برای این طرح ثبت نام کردند، بخشی زمین را در اختیار گرفتند و بخشی نیز واحدهای مسکونی خود را ساخته و افتتاح کرده‌اند.

وی ادامه داد: نوع دوم پروژه‌هایی هستند که به صورت مجتمع احداث می‌شوند و اکنون حدود ۳۰۰ هزار نفر به این طرح‌ها معرفی شده‌اند. در این طرح پیمانکاران و سازندگان و انبوه سازان طی قراردادی مسئول ساخت این مجتمع‌ها می‌شوند. اکنون متقاضیان به این پروژه‌ها متصل شدند و بخشی از آنان در بانک افتتاح حساب کرده‌اند. نوع سوم نیز به کلانشهرها و شهرهای بزرگ اختصاص دارد که در آن پروژه‌ها به شکل مشارکتی با انبوه‌سازان احداث می‌شود. البته در کنار این سه طرح، تفاهم‌نامه‌ها با سازمان‌های مختلف مانند نیروهای مسلح، آموزش و پرورش برای تأمین مسکن فرهنگیان. وزارت رفاه برای تأمین مسکن کارگران و بازنشستگان و وزارت جهاد کشاورزی نیز پیگیری می‌شود. در این تفاهم‌نامه‌ها برای سازمان‌هایی که هم زمین و هم امکانات و منابع مالی ساخت مسکن در اختیار داشتند، واحدهای مسکونی احداث می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه احداث ۵۳۰ هزار واحد مسکن ملی در سراسر کشور در قالب ۱۰ هزار پروژه وارد فاز اجرا شده است، گفت: اکنون بخشی از این پروژه‌ها در دو مرحله افتتاح شده است. البته این طرح در تعداد انگشت شماری از شهرهای کوچک و کوهستانی که وزارت راه و شهرسازی زمینی در اختیار ندارد و هنوز نتوانسته است زمین از مردم خریداری کند، شروع نشده است. اما از یک سو تعداد این شهرها و متقاضیانشان بسیار کم است و از سوی دیگر در این شهرها نیز در آستانه حل مشکل هستیم.

تولید و عرضه ۴۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی

وی ادامه داد: تاکنون ۴۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن به متقاضیان تحویل شده است. اینکه تا پایان سال ۱۴۰۰ چه تعداد واحد مسکونی دیگر احداث شود، بستگی به پرداخت مردم دارد. اگر مردم آورده خود را دیر پرداخت کنند، طبیعتاً سازنده با مشکل مواجه شده و واحدهای مسکونی را دیر تحویل متقاضیان خواهد داد. اما با این حال پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال ۱۴۰۰ بتوان حداقل احداث ۱۵۰ هزار واحد مسکونی را در قالب طرح اقدام ملی مسکن به اتمام رساند. لازم به ذکر است که کل برنامه‌ریزی برای احداث واحدهای مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن ۲ سالانه بوده و این طرح از مرداد سال ۹۹ کلید اجرایی خورده است.

افزایش سقف تسهیلات بانکی ساخت مسکن

اسلامی در ادامه با اشاره به افزایش سقف تسهیلات بانکی ساخت مسکن گفت: تسهیلاتی که در این طرح پیش‌بینی شده به سازنده پرداخت می‌شود. میزان این تسهیلات تا سال پیش ۱۰۰ میلیون تومان بود که امسال با تصویب در شورای پول و اعتبار، موفق شدیم مقدار آن را به ۲۵۰ میلیون تومان برسانیم. اگر هزینه ساخت هر واحد مسکونی ۴۰۰ میلیون تومان باشد، تا سال پیش این تسهیلات حدود یک چهارم هزینه ساخت مسکن را پوشش می‌داد، اما امسال این پوشش به حدود ۶۰ درصد رسیده است و این یک توان‌افزایی قابل ملاحظه برای مردم در شرایط تورمی است. باید توجه داشت که دوره بازپرداخت این وام ۲۰ ساله است و دوران ساخت هم در آن لحاظ شده است. بنابراین هرچه ساخت واحدهای زودتر به اتمام برسد، متقاضیان بهره بیشتری از این تسهیلات خواهند برد.

وی با اشاره به اینکه نیاز مسکن شهری بر اساس مفروضات برنامه ششم توسعه سالانه ۷۰۰ هزار واحد است، ادامه داد: از این تعداد ۳۰۰ هزار واحد را سالانه مردم خود می‌سازند، بنابراین ما برای احداث مسکن شهری عدد ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سال را هدف قرار داده و برای نیل به این هدف در یک بازه دو ساله، علاوه بر تکمیل ۴۸۰ هزار واحد مسکن مهر باقی‌مانده، احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکن ملی را برنامه‌ریزی کردیم. امروز هم احداث اکثر واحدهای مسکن مهر تکمیل شده و هم احداث مسکن ملی را کلید زدیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: نیاز واقعی جامعه به مسکن در فرآیند ثبت‌نام برای طرح اقدام ملی مسکن مشخص می‌شود و آنچه پس از ثبت‌نام در این طرح و پالایش متقاضیان احصا شده، نیاز واقعی جامعه به مسکن است. از بین ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر متقاضی اولیه طرح اقدام ملی مسکن، ۵۳۰ هزار نفر واجد شرایط بودند. این احتمال نیز که برخی از این طرح مطلع نبوده باشند، ضعیف است، چرا که تاکنون در ۵ دوره برای طرح اقدام ملی مسکن ثبت‌نام انجام شده است، تنها در آخرین مرحله، یعنی مرحله پنجم ثبت‌نام، ۳۳۰ هزار نفر ثبت نام کردند که از این تعداد ۱۳۰ هزار نفر واجد شرایط بودند. این مرحله از ثبت‌نام در ۱۸۳ شهر و تقریباً همزمان با انتخابات انجام شده است و به دلیل شیوع بیماری کرونا تمام مراحل آن به صورت الکترونیکی و به کمک گوشی موبایل انجام شده است.

شناسایی یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی

وی با اشاره به برنامه ریزی دقیق برای ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن گفت: در این طرح برنامه‌ریزی واقع بینانه و مکان محور انجام شده است. اکنون می‌دانیم متقاضی کیست؟ چه وضعیتی از نظر تمکن مالی دارد، در کدام شهر ساکن است و چه زمینی باید به او تعلق بگیرد؟ این منطق، یک جریان پابرجای برنامه دار است، یک اتفاق گذرا نیست که رخ داده و تمام شود. به همین دلیل نام آن را طرح اقدام ملی گذاشته‌ایم، چون متعلق به هیچ تفکر و جناح سیاسی نیست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =