سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه برای جبران ۳۰ درصدی کسری خرید تضمینی گندم داخلی از محل واردات برنامه‌ریزی شده است، گفت که ۵ تا ۶ میلیون تن کسری گندم از محل واردات تامین خواهد شد.

حدود ۶ میلیون تن گندم از محل واردات تامین می شود

به گزارش کارآفرین نیوز؛ «حسن عباسی معروفان» درباره وضعیت تولید و کاهش خرید تضمینی گندم کشور ادامه داد: از ابتدای فصل برداشت تاکنون سه میلیون و ۵۵۰ هزار تن گندم به ارزش حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، یک میلیون و ۵۰۰ هزارتن معادل ۳۰ درصد کسری خرید را نشان می دهد.

 وی گفت: با توجه به کاهش بارندگی و تشدید و استمرار خشکسالی در سالجاری پیش بینی می شود تولید گندم نزدیک ۱۰ میلیون تن و خرید تضمینی آن توسط دولت حدود هفت میلیون تن باشد.

به گفته وی، این درحالیست که پیش از این تولید بیش از ۱۲ میلیون تن گندم و خرید تضمینی حدود ۱۰ میلیون تن برآورد شده بود.

عباسی معروفان با اشاره به اینکه وضعیت تولید و خرید نشان می دهد که امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در خرید تضمینی گندم بیش از سه میلیون تن کسری وجود دارد، گفت: باید این کمبود از محل واردات تامین شود.

 سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: کاهش تولید گندم در کشور باعث کاهش عرضه کاه و کلش به صنعت دامی کشور شده، بنابراین باید علاوه بر گندم، علوفه دامی بیشتر به جای کاه و  کلش مورد نیاز این صنعت از محل واردات تامین شود.

طبق مصوبه شورای عالی اقتصاد از اول اردیبهشت‌ ۱۴۰۰ ، قیمت هر کیلوگرم گندم خرید تضمینی به پنج‌هزار تومان رسید. این قیمت پیش از آن، هر کیلوگرم گندم ۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود که با حمایت دولت به چهار هزار تومان رسیده بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =