اگرچه یک عضو سندیکای تولیدکنندگان برق می گوید اگر روزی ۵ ساعت برق کشور قطع شود طی دو ماه ۲ میلیارد دلار خسارت به اقتصاد کشور وارد می شود اما قطعی برق فقط خسارت مالی ندارد بلکه زندگی مردم را تحت فشار قرار می دهد.

چگونه ۱۴۰۰ سال قطعی برق شد؟

به گزارش کارآفرین نیوز؛ عدم سرمایه گذاری در صنعت برق ، بی توجهی به اهداف برنامه ششم در توسعه ظرفیت نیروگاهی ، با فشار بر مدیریت مصرف جبران نخواهد شد خصوصا زمانی که قیمت برق به گونه ای است که خواه ناخواه رشد فزاینده مصرف را در پی دارد. 

قیمت برق در ایران

طرح "برق امید" با هدف کاهش سطح مصرف برق، اجرایی گردید و اعلام شد کسانی که تا سقف الگوی کم مصرفی، مصرف برق در هر ماه داشته باشند مشمول تخفیف صد درصدی خواهند شد و برق رایگان خواهند داشت.

از سوی دیگر اعلام شد که اگر مشترکان پرمصرف برق همچنان پرمصرف باقی بمانند، علاوه بر افزایش ۱۶ درصدی تعرفه برق در سال ۱۴۰۰، مشمول افزایش ۱۰ درصدی تعرفه برق مازاد بر آن هم خواهند شد.

با این وجود در شرایطی هزینه قیمت برق صنایع برای هر کیلووات ساعت به ۳۵۵ تومان در سال ۱۴۰۰ رسید که میزان متوسط هزینه پرداختی برق در دنیا برای هر کیلو وات ساعت ۶ سنت یا حدود ۱۵۰۰ تومان است.

چگونه ۱۴۰۰ سال قطعی برق شد؟

با این وجود باید گفت که نظام تعرفه گذاری برق بر اساس یارانه پایه ریزی شده است و مشترکان تنها بخشی از هزینه ها را می دهند و مابقی در قالب یارانه و از محل منابع عمومی پرداخت می شود بطوریکه با محاسبات صورت گرفته فقط در ۹ ماهه ابتدایی سال گذشته بیش از ۴۴ هزار میلیارد تومان یارانه انرژی به بخش صنعتی داده شده است و در میان آنها نیز صنعت فولاد بیشترین یارانه را دریافت می کند.

در این راستا مناسب است توجه داشته باشیم که برای مثال در شرایطی که ۳۰ درصد از هزینه تمام شده تولید شمش آلومینیوم در دنیا مرتبط با هزینه برق است، صنایع آلومینیوم ایران تنها ۳.۴ درصد از قیمت تمام شده خود را برای پرداخت هزینه برق صرف می‌کنند. از طرفی ۲۷ درصد از هزینه تمام شده تولید سیمان در کشورهای مختلف، مرتبط با هزینه برق است اما در ایران صنعت سیمان تنها ۱.۹ درصد از هزینه تمام شده خود را صرف پرداخت بهای برق می‌کند.

بر اساس برآوردها قیمت تمام شده برای تولید هر کیلووات ساعت برق بیش از ۳۰۰ تومان است که البته توزیع برق نیز به همین میزان هزینه دارد.

نیروگاه‌های ایران

در ایران انواع نیروگاه‌های حرارتی شامل نیروگاه‌های بخاری، گازی وسیکل ترکیبی و نیز نیروگاه‌های غیر حرارتی شامل نیروگاه‌های برق آبی، انرژی‌های تجدید پذیر، دیزلی، مقیاس کوچک و اتمی وجود دارند که از میان آنها بیش از ۹۰ نیروگاه سوخت فسیلی یا حرارتی است و جایگاه نخست مربوط به این نیروگاه ها با سهم ۸۱ درصدی است.

چگونه ۱۴۰۰ سال قطعی برق شد؟

با اضافه کردن سهم ۱۴ درصدی نیروگاه‌های برق آبی به این رقم، ۹۵ درصد برق ایران از نیروگاه‌های حرارتی و برق آبی تامین می‌شود و سهم انرژی‌های تجدیدپذیر و برق هسته‌ای کمتر از ۲.۵ درصد و مابقی نیز مربوط به دیزلی و منابع پراکنده است.

در مورد نیروگاه های هسته ای یا اتمی نیز در ایران سهم برق هسته‌ای در سبد برق کشور حدود ۱.۲ درصد است که این میزان در فرانسه نزدیک به ۷۱ درصد، در اوکراین و اسلواکی هرکدام نزدیک به ۵۴ درصد، در مجارستان حدود ۴۹ درصد، در بلژیک نزدیک به ۴۸ درصد و در مجموع بین ۳۱ کشور، ایران رتبه ۳۰ را با کمترین سهم برق هسته‌ای از کل تولید برق دارد.

طبق آخرین آمار منتشر شده مجموع ظرفیت واحدهای نصب شده نیروگاهی کشور در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، با رشد ۲.۲ درصدی به ۸۵ هزار و ۳۱۳ مگاوات رسید.

اعلام توانیر حاکی است توان تولیدی همزمان در پیک سال ۹۹ به ۵۸ هزار و ۷۶ مگاوات رسید، این در حالی‌است که توان تولیدی نیروگاه‌های حرارتی با افزایش ۵.۸ درصدی به ۴۸ هزار و ۹۷۸ مگاوات و توان تولیدی نیروگاه‌های برق‌آبی، اتمی و تجدیدپذیر با کاهش ۱۵.۲ درصدی به ۹۰۹۸ مگاوات رسیده بود.

اگرچه ظرفیت نصب شده نیروگاه های برق رشد داشته است اما باید مدنظر داشت که مصرف نیز همپای آن افزایش یافته و روند صعودی داشته است.

البته به اعتقاد برخی کارشناسان چون رودخانه های ایران فصلی هستند و از آب آنها بیشتر برای تامین آب شرب و کشاورزی استفاده می شود بنابراین نباید ساخت نیروگاه برق آبی خیلی مورد تاکید قرار می گرفت.

چگونه ۱۴۰۰ سال قطعی برق شد؟

سال ۱۴۰۰ سال قطعی برق

تا اینجای ایام، سال ۱۴۰۰ سال قطعی برق بوده تا باعث شود که زندگی مردم تحت فشار قرار بگیرد بالاخص اینکه برخلاف گذشته، قریب به اتفاق وسایل و امکانات زندگی با برق کار می کنند و قطعی برق باعث از کار افتادن آنها می شود.

این در حالی است که وزارت نیرو بر مدیریت مصرف و تقاضا تاکید دارد در حالیکه کارشناسان، قیمت برق را اجرایی نمی دانند و یکی از عوامل بی توجهی به مدیریت مصرف را قیمت برق می دانند. علاوه بر این به یاد داشته باشیم که شرایط تحریم باعث شده که بسیاری از صنایع، راکد باشند که اگر فعال بودند مصرف برق باز هم بیشتر می شد.

با این وجود برخی دلایل برای قطعی برق مطرح می شوند که باید به بررسی آنها پرداخت تا مانع تکرار روند پیش آمده، در سال های آتی شویم.

یکی از دلایل مطروحه، گرمای زودرس است که بر این مبنا فروردین ماه ۵ درجه افزایش دما داشت و باعث شد که وسایل سرمایشی زودتر از سال های قبل مورد استفاده قرار بگیرند و بار قابل ملاحظه ای را ایجاد کرد.

علاوه بر این، خشکسالی موجب کاهش آب سدها و به تبع آن کاهش تولید برق آبی شد در حالیکه اگر همه سدها پر باشند حدود ۱۰ هزار مگاوات برق تولید خواهد شد.

از سوی دیگر، هر چند حدود ۷۳ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی نصب شده در ایران وجود دارد اما با کاهش توان خروجی حداکثر خروجی در این بخش ۵۰ هزار مگاوات است آن هم در شرایطی که همه نیروگاه های حرارتی فعال باشند.

اما استخراج رمزارز و وجود ماینرها یکی از چالش های اصلی صنعت برق ایران در ۱۴۰۰ شد بگونه ای که بر اساس اعلام وزیر نیرو مشخص شد ۱۰ درصد انرژی مصرفی برای تولید رمز ارزها از ایران است‌ و حدود ۲ هزار مگاوات صرف تولید رمز ارز می شود که تنها ۳۲۰ مگاوات آن مجاز است.

یکی دیگر از موارد که زمینه کاهش تولید برق را ایجاد کرد تعمیرات نیروگاه های بخار بود که به مرور به تعمیرات رفته و به مرور نیز از تعمیرات بازگشتند.

موضوع دیگر محدودیت در رهاسازی آب از سدها است که باید حساب‌شده از ظرفیت نیروگاههای برق آبی استفاده شود.

چگونه ۱۴۰۰ سال قطعی برق شد؟

جدول خاموشی، راهکار یا مُسکن

در ۱۴۰۰ یکی از جستجوهای اضافه شده به جستجوهای قبلی مردم در اینترنت، پیگیری جدول خاموشی ها بود تا جایی که قطعی برق، مفروض بود و موضوع بر سر اعلام جدول خاموشی ها بود. اعلام جدول خاموشی ها برای اطلاع مردم از ساعات قطع برق ممکن است مانع برخی مشکلات کوچک شود اما طبعا نمی تواند راهکاری برای ناترازی در تولید و مصرف برق باشد زیرا هر چه قدر با اعلام جدول خاموشی، برخی مشکلات با درصد کمی، ایجاد نگردد اما باز هم مانع زیان های اقتصادی از یکسو و اذیت شدن های مردم از سوی دیگر نمی شود.

توجه به زیرساخت های توسعه صنعت برق بر اساس برنامه های توسعه، برنامه ریزی در حوزه منابع برقی، تکمیل پروژه های نیمه کاره و توسعه نیروگاهی، افزایش کارایی و ظرفیت نیروگاه ها، به روزرسانی شبکه و کاهش فرسودگی و اتلاف، افزایش بهره وری شرکت های صنعت برق، واقعی کردن نرخ برق و همچنین اضافه شدن یک نهاد تنظیم گر مستقل به چرخه تولید برق، از جمله راهکارهایی است که می تواند مانع تبدیل شدن برق به یک چالش شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =