مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی ایران گفت: مجوز لازم برای احداث نیروگاه توسط صنایع بزرگ صادر شده است.

مجوز احداث نیروگاه برای صنایع صادر شد

به گزارش کارآفرین نیوز، محسن طرزطلب در نشستی خبری اعلام کرد: صنایع بزرگ و پر مصرف فولادی، معدنی و فلزی  از مدتی پیش درخواست مجوز برای احداث واحدهای خودتامین و خود مصرف برق داشتند که مورد بررسی قرار گرفته بود.

وی ادامه داد: وزیر صنعت، معدن و تجارت طی جلسه ای  با این صنایع ۱۳ درخواست را مورد بررسی قرار داد و در نهایت لیستی آماده و به وزارت نیرو ارسال شد.

مدیرعامل برق حرارتی گفت: روز شانزدهم تیرماه معاون طرح و برنامه  وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست صدور مجوز ۱۰ هزار و ۵۳۶ مگاوات ارائه داد که روز گذشته موافقت اصولی آن صادر شد.

طرزطلب ادامه داد: فولاد مبارکه برای یک هزار و ۵۰۰ مگاوات ظرفیت جدید، منطقه ویژه خلیج فارس برای یک هزار و ۵۰۰مگاوات، آلومینیوم المهدی برای ۵۰۰ مگاوات، چادرملو برای هزار مگاوات و گل‌گهر فاز ۲ برای یک هزار و ۳۰۰ مگاوات برق درخواست داشتند.

وی خاطرنشان کرد: ساخت نیروگاه‌های گازی دو سال و نیروگاه‌های سیکل ترکیبی سه سال طول می‌کشد. در حال حاضر حجم مصرف برق صنایع اعم از خرد و بزرگ نزدیک به ۱۲ هزار مگاوات است که شرکت‌های صنعتی و معدنی ۷ تا ۸ هزار مگاوات از این رقم را به خود اختصاص داده‌اند.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی یادآور شد: مذاکرات وزارت نیرو با وزارت نفت در خصوص تأمین سوخت این نیروگاه‌ها به بعد از صدور موافقت اصولی شرکت برق حرارتی موکول شده است؛ تعرفه قراردادهای فروش برق به شرکت‌های صنعتی در قانون بودجه امسال معادل تعرفه TCA تعیین شده و از ۱۲۰ تومان در هر کیلووات ساعت که در سال‌های قبل به آنها عرضه می‌شد، به ۴۰۰ تومان در هر کیلووات ساعت افزایش یافته است بنابراین ساخت نیروگاه برای شرکت‌های صنعتی و صنایع بزرگ به صرفه خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =