در سال گذشته ۸۸۵ هزار تن سیب به ۲۷ کشور صادر و ۳۷۵هزار تن موز از هشت کشور وارد شده است.

صادرات سیب به ۲۷ کشور جهان

به گزارش کارآفرین نیوز، سخنگوی گمرک  گفت: در سال ۹۹ حدود ۸۸۴هزار و ۷۹۸تن سیب به ارزش ۳۲۶میلیون و ۶۶۸هزار و ۱۳۴دلار، به ۲۷ کشور صادر شده است.

سیدروح الله لطیفی در خصوص خریداران سیب ایرانی ادامه داد: عراق  ۱۰۵میلیون دلار، روسیه ۹۵.۴ میلیون دلار، افغانستان ۵۱.۷میلیون دلار، هند ۲۶.۶میلیون دلار و امارات ۲۱.۱میلیون دلار، سیب در سال گذشته از ایران خریداری کردند که پنج مقصد اول صادرات سیب ایرانی بودند.

لطیفی در خصوص واردات موز هم گفت: در سال گذشته بیش از ۳۷۵هزار و ۴۰۳تن موز به ارزش ۲۵۵میلیون و ۳۱۳هزار و ۲۹۴ دلار از هشت کشور وارد  ایران شد.

وی در خصوص میزان واردات موز از این هشت کشور گفت: ترکیه با ۱۲۹.۸میلیون دلار، هند با ۵۴.۳میلیون دلار، اکوادور با ۳۴میلیون دلار، فیلیپین با ۳۳.۸میلیون دلار، پاکستان با ۲.۷میلیون دلار، امارات با ۴۳۳هزار دلار،روسیه ۴۸هزار دلار و ویتنام با ۳۵هزار دلار به ترتیب هشت کشور فروشنده موز به ایران در سال ۹۹ بودند.

در بهار امسال نیز ۲۰۷هزار و ۲۵۷تن سیب به ارزش ۶۲میلیون و ۵۸۷هزار و ۴۳۴دلار صادر و در همین مدت، ۱۳۶هزار و ۱۳۳تن موز به ارزش ۹۲میلیون و ۸۷۷هزار و ۹۱۲دلار به کشور وارد شده است.

براساس تصمیم ستاد تنظیم بازار، واردات موز در سال ۹۹  مشروط به صادرات سیب بوده و  تجار در قبال صادرات هر سه کیلوگرم سیب درجه یک یا دو می توانستند مجوز ثبت سفارش واردات یک کیلوگرم موز بگیرند که این موضوع در اختیار وزارت صمت برای ثبت سفارش و تامین ارز آن نیز با بانک مرکزی بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =