نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت :‌ کاهش قابل توجه قیمت طلا و سکه، پیامد افت محسوس قیمت دلار و افت تقاضا است.

رکود به سراغ بازار طلا رفت

به گزارش کارآفرین نیوز؛ قیمت طلا و سکه در آخرین روز معاملاتی هفته جاری با کاهش قابل توجهی مواجه شد.

محمد کشتی‌آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در خصوص دلایل کاهش دیروز قیمت طلا و سکه گفت: دو عامل اصلی در این امر دخیل است، اول کاهش معنادار قیمت دلار است به نحوی که روز گذشته نرخ دلار حدود ۴۰۰ تومان کاهش یافت و این رقم قابل توجهی برای کاهش در یک روز است.  

وی ادامه داد: در اخبار آمده است که بر اساس توافقی در مذاکرات وین، بخشی از دارایی‌های ایران آزاد شده که این امر باعث پایین آمدن قیمت دلار شد و کاهش نرخ دلار بر روند نزولی قیمت سکه و طلا هم تأثیر گذاشت.

کشتی‌آرای رکود و کاهش قابل توجه تقاضا و دادو ستد در بازار طلا را به عنوان دومین عامل اصلی برشمرد و گفت: رکودی در بازار حاکم است که در ۶۰ سال تجربه کار و فعالیت در حوزه طلا و جواهر هرگز با آن مواجه نشده‌ام. درحالی که هر سال پیش از شروع ماه «محرم» و در ماه «ذیحجه» با ترافیک مراسم عروسی مواجه بودیم و همین امر تقاضا برای خرید طلا را به شدت افزایش می‌داد، در حال حاضر تحرکی در بازار دیده نمی‌شود.

وی به ثبات که در حدود ۶ ماه گذشته در قیمت‌ها وجود داشته اشاره کرد و گفت: نگاه سرمایه‌ای و خرید طلا برای سرمایه‌گذاری در مردم کمرنگ شده است. بیشتر خریدها به منظور مصرف است و افزایش مراسم عروسی هر سال در این ماه تقاضا را به طور معناداری بالا می‌برد اما امسال برخلاف گذشته با رکود مواجه هستیم و وقتی تقاضا کاهش می‌یابد و عرضه همچنان ادامه داشته باشد، نزول قیمت‌ها امری قابل انتظار است.  

در روز گذشته، ارزش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش ۱۱۰ هزار تومانی نسبت به روز قبل از آن به رقم ۱۰ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان رسید و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد.

همچنین نیم‌سکه بهار آزادی پنج‌ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۴۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت خورد.

علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =