در حالیکه هنوز سیاست حذف چهار صفر از پول ملی تایید نهایی را برای اجرا دریافت نکرده، بانک مرکزی با رونمایی از اسکناس های جدید، صفرهای آنها را به حدی کمرنگ نموده که می توان گفت عملا این اتفاق افتاده است.

از صفرهای اسکناس های جدید رونمایی شد

در حالیکه هنوز سیاست حذف چهار صفر از پول ملی تایید نهایی را برای اجرا دریافت نکرده، بانک مرکزی با رونمایی از اسکناس های جدید، صفرهای آنها را به حدی کمرنگ نموده که می توان گفت عملا این اتفاق افتاده است.

به گزارش کارآفرین نیوز، اسکناس های 10هزار، 20هزار، 50هزار و 100هزار ریالی جدید به گونه ای چاپ شده اند که چهار صفر آن، در فرمت فارسی عددی آن بسیار کمرنگ اند و در فرمت انگلیسی عددی آن حذف شده اند تا همانگونه که پیش از این در محاورات مردم خوانده می شد بر روی اسکناس ها نیز خودنمایی کند، هر چند قانون حذف صفرهای پول ملی هنوز تایید نهایی نشده است.

همچنین در طراحی چک‌های جدید 100هزار تومانی، در شکل حروفی اعداد تغییری داده نشده ولی در شکل عددی ۴ صفر در فرمت فارسی و انگلیسی کمرنگ نوشته شده و عدد ۱۰۰ به‌صورت انگلیسی در قیمت جلو و پشت این چک‌های جدید درج شده است.

پیش از این مرکز پژوهش های مجلس در گزارش خود، حذف چهار صفر از پول ملی را غیرضروری خوانده بود.

براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس، اولین ایراد وارد شده به حذف صفر این است که حذف کردن صفر از پول ملی آخرین حلقه از اصلاحات پولی و بودجه‌ای است. درحالی که اقدامات برای اصلاحات پولی و بودجه‌ای کشور مقدم بر حذف صفر از پول ملی است و اغلب کشورهای موفق مورد مطالعه نیز، پس از انجام اصلاحات پولی و بودجه‌ای اقدام به حذف صفر از پول ملی کشورشان کرده‌اند.

دلیل دوم آنکه هزینه‌هایی که این لایحه درصدد صرفه‌جویی آنها است را می‌توان با تغییر ابعاد و ارزش اسمی اسکناس و مسکوک، توسعه ابزارهای پرداخت خرد و اصلاح نظام حکمرانی مبتنی بر کارت (شاپرک) کاهش داد.

مرکز پژوهش‌های مجلس سومین دلیل رد طرح حذف صفر را بی‌اثر بودن آن بر متغیرهای اقتصاد (تورم و رشد اقتصادی، ارزش پول ملی و…) دانسته که این بی‌تاثیری در مقابل فرآیندهای اجرایی پرهزینه، زمانبر و دقیق و به‌طور کلی درگیر کردن بخشی از توان اجرایی کشور برای این موضوع باعث شکل‌گیری دلیل چهارم شده است. بنابراین مرکز پژوهش‌های مجلس این لایحه را معطوف به نیازهای واقعی، ندانسته است.

با این اوصاف جای این سوال است که اگر مجلس شورای اسلامی این طرح را تایید نکند اقدامات دولت در چاپ پول با صفرهای بسیار کمرنگ در حد و اندازه حذف صفرها چه معنایی را خواهد داشت؟ و آیا این صفرهای حذف شده مجددا بازخواهند گشت؟ و اگر این کار به تایید مجلس نیاز ندارد، دیگر چرا صفرهای اسکناس ها، کمرنگ می شوند و یکباره حذف نمی شوند؟

جدای از این نوع پرسش ها، مساله اصلی این است که آیا این اقدام اساسا در شرایط اقتصادی مانند تورم، رکورد و بالاخص قدرت خرید، تاثیر دارد یا خیر؟

از صفرهای اسکناس های جدید رونمایی شد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =