مدیر آزمایشگاه توسعه دولت الکترونیک معتقد است برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور و مبارزه با فساد نیازمند داده‌ سامانه‌های شفافیت‌زا هستیم.

سامانه‌های شفافیت زا اقتصاد را بهبود می بخشد

به گزارش کارآفرین نیوز، شعار و برنامه اصلی دولت سیزدهم تحول در تمام زمینه‌ها و به ویژه اقتصاد است. تحول اقتصادی و حتی یک سیاست اقتصادی به نتیجه نخواهد رسید مگر اینکه مجری و سیاست‌گذار تصویر درستی از شرایط موجود داشته باشد.

این مهم در حوزه اقتصاد با تجمیع اطلاعات و داده‌ها امکان پذیر است. برای مثال در سال‌های اخیر همواره برنامه اخذ مالیات از ثروتمندان تحت عناوینی مانند مالیات بر خانه و خودروهای لوکس و مالیات بر خانه‌های خالی طرح شده است اما توفیق عملی در این رابطه به دست نیامده است. تمام این نارسایی‌ها ناشی از فعال بودن سامانه‌های اطلاعاتی در زمینه‌های مختلف است که کار را برای مجریان یک قانون سخت می‌کند. که به نظر می رسد دولت حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در زمینه تحول اقتصادی در صورتی به نتیجه قابل دفاع خواهد رسید که از سامانه‌های شفافیت‌زای اطلاعاتی بهره گیرد.

رئیس جمهوری در اتاق رصد

حسین میرزایی مدیر آزمایشگاه توسعه دولت الکترونیک در یک برنامه‌ تلوزیونی در این باره گفت: هم اکنون حدود ۵ هزار ۸۰۰ خدمت باید به خدمات دولت الکترونیک بپیوندند که قریب به ۶۰ درصد آنها اجرایی شده است.

وی افزود: در حال حاضر یک نگاه حداقلی در دستگاه‌ها وجود دارد که الکترونیکی کردن فرم‌های کاغذی یا حذف برخی مراجعات حضوری هدف نهایی دولت الکترونیک است اما نگاه درست و حداکثری فارغ از این مسائل است و باید مسئولان با بهره‌گیری از اطلاعات دقیق استخراج شده توسط این سامانه‌ها تصمیم بگیرند.

میرزایی که هم اکنون در دولت دوازدهم سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان حمایت معیشتی است، اظهار داشت: ما برای حکمرانی الکترونیک و برای بهبود وضعیت کشور و در کنار آن برای مبارزه با مفاسد مختلف نیازمند داده هستیم. داده خوب در بستر سامانه خوب و سامانه خوب در بستر فرآیند خوب به وجود می‌آید.

وی اضافه کرد: درباره  ۵ هزار و ۸۰۰ خدمتی که باید ایجاد می‌شد متاسفانه بخش قابلی توجهی از آنها درگیر نگاه حداقلی شدند. یعنی صرفا یک سامانه بالا آمده است اما زیرساخت‌های لازم برای بهره‌برداری‌های دیگر وجود ندارد.

مدیر آزمایشگاه توسعه دولت الکترونیک گفت: ۲۲ فروردین ماه سال ۹۷، ۲۳ پروژه اولویت‌دار در هیات وزیران مصوب شد که اگر دولت سیزدهم آن را اجرایی کند نتیجه بسیار خوبی حاصل می‌شود.

میرزایی افزود: رئیس جمهور کشور باید مجهز به یک اتاق مانیتور باشد و تمام داده‌ها را رصد کند. بدون هر گونه دخالت کارشناس و فردی که بخواهد آمار را بدهد. رئیس جمهور خوب باید مجهز به داده‌های خوب باشد تا بتواند تصمیم‌های درستی اتخاذ کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =