معاون وزیر راه و شهرسازی از ارائه تقاضای شرکت‌های ریلی مسافری مبنی بر افزایش قیمت بلیت از سوی شرکت راه آهن به شورای عالی ترابری خبر داد.

درخواست افزایش قیمت بلیت قطار به شورای عالی ترابری رفت

به گزارش کارآفرین نیوز، سعید رسولی در خصوص لغو یا ادامه وضعیت فروش بلیت قطارهای مسافری تا ۵۰ درصد ظرفیت به دلیل کرونا اظهار کرد: پروتکل‌های بهداشتی را ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب و ابلاغ می‌کند و شرکت راه آهن مرجع تغییر این وضعیت نیست؛ البته حفظ سلامتی مسافران و همکارانمان در قطارها، اولویت ما است.

بزودی؛‌ آغاز واکسیناسیون مأموران قطار

وی تأکید کرد: به تازگی با معاون وزیر بهداشت درباره واکسیناسیون مهمانداران و نیروهای عملیاتی قطارهای مسافری دیدار داشتیم که با موافقت وزارت بهداشت همراه شد؛ ما از ابتدای شروع واکسیناسیون علیه کرونا، نامه نگاری‌های متعددی با وزارت بهداشت برای اولویت دادن به واکسیناسیون مهمانداران و مأموران قطارهای مسافری داشتیم که بالاخره با این درخواست موافقت و قرار شد به زودی واکسیناسیون مأموران قطارهای مسافری تا چند روز آینده آغاز شود.

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه این شرکت  در مدت یک سال و نیمی که از شیوع کرونا سپری شده، کمک‌های خوبی به شرکت‌های ریلی داشته، افزود: پرداخت تسهیلات کرونایی که دولت برای شرکت‌های ریلی مسافری در نظر گرفته، مدت طولانی است که به دلیل سخت‌گیری بانک عامل در وثایق متوقف مانده و بعضی شرکت‌های ریلی نتوانسته‌اند این وثایق را تأمین و تسهیلات کرونایی را دریافت کنند.

وی یادآور شد: با این حال شرکت راه آهن تا امروز، تا جایی که توانسته کمک‌هایی به شرکت‌های ریلی داشته است.

وی در خصوص عدم علت عدم دریافت وام کرونایی از سوی شرکت های ریلی، گفت: باید از مدیران بانک عامل این سوال را پرسید که چرا هنوز هم از اعطای تسهیلات کرونایی به شرکت‌های ریلی سر باز می‌زنند. ما همه آنچه مورد نظر مدیران بانک عامل بود و در جلسات متعددی که حضوری یا تلفنی با آن ها مطرح شد، پذیرفتیم؛ حتی شرکت راه آهن قبول کرد تا ضمانت بانکی شرکت‌های ریلی مسافری را Back to Back متقبل شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اما باز هم وقتی در چرخه حقوقی و اداری بانک عامل قرار گرفت، آنها تقاضای جدیدی مطرح کردند؛ تأخیر در اعطای تسهیلات کرونایی به شرکت‌های ریلی مسافری، خسارت را تشدید کرد؛ اگر این تسهیلات را شرکت‌های ریلی به جای امسال، سال گذشته دریافت می‌کردند، وضعیت آنها خیلی فرق می‌کرد و دچار مشکلات فعلی نمی‌شدند.

بخش زیادی از شرکت‌های ریلی وام کرونایی نگرفته‌اند

رسولی تصریح کرد: وقتی شرایط ویژه‌ای مانند شرایط کرونایی رخ می‌دهد، دولت به خاطر آن شرایط، مصوبات خاصی را صادر می‌کند که از جمله آنها، بخشنامه ستاد ملی مقابله و معاونت اقتصادی ریاست جمهوری به بانک مرکزی است و بر اساس آن بانک‌ها می‌توانند واگن‌های شرکت‌های ریلی را به عنوان وثیقه بانکی بپذیرند؛ این چنین بخشنامه‌هایی برای تسهیل این شرایط ویژه است تا شرکت‌ها از بحرانی که ممکن است به آن دچار شوند عبور کنند.

وی تأکید کرد: با این وجود، تا امروز بخش زیادی از شرکت‌های حمل و نقل ریلی نتوانسته‌اند تسهیلات کرونایی را از بانک عامل دریافت کنند.

درخواست شرکت‌های ریلی مسافری برای افزایش قیمت بلیت

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران درباره تقاضای شرکت‌های ریلی مسافری بابت افزایش قیمت بلیت قطار، بیان کرد: شرکت‌های ریلی به کمیسیون فرعی شورای عالی ترابری درخواست افزایش قیمت بلیت قطار را ارائه داده‌اند؛ پیشنهادهای واصله در این کمیسیون بررسی و در صورت تصویب، به صحن شورای عالی ترابری ارسال می‌شود. اما تا کنون کمیسیون فرعی شورای عالی ترابری، مصوبه‌ای در این خصوص نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: تقاضای افزایش قیمت بلیت که از سوی شرکت‌های ریلی به راه آهن ارسال شده، به شورای عالی ترابری ارائه کرده‌ایم و باید مراحل قانونی خود را طی کند؛ ضمن اینکه ما عدد و رقمی به شورای عالی ترابری نداده‌ایم و گفته‌ایم که در کمیسیون فرعی و صحن علنی شورای عالی ترابری درباره آن بحث و سپس تصمیم نهایی اتخاذ شود.

جزئیات افزایش قیمت بلیت قطار در ۴ سال گذشته

معاون وزیر راه با اشاره به افزایش بسیار زیاد هزینه‌های شرکت‌ها و همچنین مزید بر علت شدن رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا، گفت: افزایش قیمت بلیت قطار مسافری که از سال ۹۷ تا به امروز رخ داده در مقایسه با رشد هزینه‌های شرکت‌های ریلی مسافری، توانایی پوشش دهی این هزینه‌ها را نداشته است؛ سال ۹۷ یک مصوبه افزایش قیمت داشتیم در حالی که از ۹۴ تا آخرین مصوبه افزایش قیمت بلیت در ۹۷، هیچ گونه افزایش نرخ بلیتی رخ نداده بود؛ یعنی پایه افزایش قیمت بلیت در سال ۹۷، نرخ‌های سال ۹۴ بوده است.

وی بیان کرد: در سال‌های ۹۸ و ۹۹ دو سری افزایش قیمت بلیت رخ داد که به ترتیب ۲۲ و ۲۰ درصد در تیر ماه همان سال‌ها اتفاق افتاد که به این معناست که سفرهای نوروزی آن دو سال را شامل نشده بود؛ از سوی دیگر در هنگام اعمال مصوبه افزایش قیمت بلیت، برای رعایت حال مردم، در مسیرهای پر تردد و پر تقاضا، افزایش کمتری در نرخ‌ها شاهد بودیم.

رسولی اظهار کرد: با توجه به تقاضای کم سفر در اکثر روزهای سال، شرکت‌های ریلی حتی در نرخ‌های مصوب هم نمی‌توانند بلیت بفروشند و آن را با تخفیف عرضه می‌کنند و تنها در ایام پیک تقاضای سفر است که امکان فروش بلیت در نرخ‌های مصوب وجود دارد.

با افزایش قیمت بلیت موافق نیستیم

وی متذکر شد: ما در شرکت راه آهن علاقه‌مندیم که افزایش نرخ بلیت، برای مسافران سنگین نباشد. ما با افزایش قیمت موافق نیستیم؛ ای کاش سطح هزینه‌ها به گونه‌ای بود که اصلاً افزایش قیمتی اتفاق نمی‌افتاد؛ در حال حاضر هم اگر کمک‌های شرکت راه آهن به شرکت‌های ریلی نباشد، شرکت‌ها به هیچ عنوان نمی‌توانند به فعالیت ادامه دهند.

رسولی در خصوص افزایش سهم ریل از حمل بار گفت: در سال‌های اخیر راه آهن به موضوع حمل کالاهای اساسی از بنادر توسط ناوگان ریلی توجه ویژه ای داشته است؛ ما در راه آهن تمام تلاش خود را مصروف کردیم تا سهم ریل از حمل کالا به طور کلی و در کالاهای اساسی به طور ویژه افزایش یابد؛ سال گذشته رشد خیلی خوبی در حمل کالا داشتیم و امسال هم همکاری خوبی با شرکت‌های بازرگانی دولتی و پشتیبانی امور دام برای حمل کالاهای اساسی داشته‌ایم.

حمل مستقیم کالا از کشتی به قطار در حال تبدیل شدن به یک رویه

مدیرعامل شرکت راه آهن ادامه داد: هماهنگی‌های خوبی با بنادر، گمرک و دیگر دستگاه‌ها داشتیم و موفق شدیم حمل مستقیم کالا از کشتی به قطار را در بندر شهید رجایی از سر بگیریم که سال گذشته بعد از ۱۵ سال این اتفاق برای یکی دو بار رخ داد؛ اما امسال این موضوع با قدرت بیشتری در حال انجام است و کالاهای اساسی مستقیماً از کشتی وارد قطار می‌شود؛ قطار هم مستقیماً به سمت انبارهای غلات در سراسر کشور سیر می‌کند.

وی توضیح داد: در بندر امام خمینی (ره) هم توافق خوبی برای حمل کالاهای اساسی توسط واگن‌های لبه بلند داشته‌ایم؛ این توافق، توان و ظرفیت ما را افزایش می‌دهد. در حال حاضر تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی با قطار، با سرعت بیشتری از بندر امام خمینی (ره) در حال انجام است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =