کارشناسان اعتقاد دارند، بورس در تیرماه با ورود پول حقیقی‌ها همراه بوده است به‌گونه‌ای که این مسئله می‌تواند عبور از مقاومت شاخص کل بورس را در مردادماه تا حد زیادی محقق سازد.

بازار بورس در تیرماه چگونه گذشت

به گزارش کارآفرین نیوز، بورس در تیرماه با یک‌روند صعودی همراه بوده است به‌گونه‌ای که شاخص کل بورس از یک میلیون و ۱۸۶ هزار و ۹۲۶ واحد در اول ماه به یک میلیون و ۳۱۱ هزار واحد و ۳۰۶ واحد در ۲۸ تیرماه رسیده است. با این‌وجود در تیرماه شاخص بورس همواره صعودی نبوده است و در چند روز روند نزولی داشته است.

بر اساس اظهارنظر کارشناسان، رشد نقدینگی در ماه‌های اخیر و رکود بازارهای موازی انگیزه خریداران سهام را بیشتر کرده است.

از طرفی کارشناسان بازار سرمایه افزایش نرخ ارز را از دیگر عوامل رشد شاخص بورس در تیرماه عنوان کرده‌اند. از طرفی با توجه برگزاری مجامع سالیانه بسیاری از نمادها بسته خواهند شد و این مسئله می‌تواند منجر به کاهش تقاضا در بازار سرمایه شود.

شاخص کل بورس در تیرماه رشد ۱۰.۴۷ درصدی را تجربه کرد. بر اساس تحلیل‌های صورت‌گرفته دلیل نوسان در هفته آخر تیرماه محدوده مقاومت مربوط به شاخص یک میلیون و ۳۵۰ هزار واحد است که طی ۴ ماه اخیر بورس نتوانسته است از این سد مقاومتی عبور کند. درصورتی‌که بازار سرمایه بتواند از این محدوده مقاومتی عبور کند می‌توان امیدوار به رشد آن بود.

بازار بورس در تیرماه چگونه گذشت

شاخص کل هم وزن نیز در تیرماه ۸ درصد رشد داشته است به‌گونه‌ای که از ۳۷۳ هزار و ۱۸۶ واحد به ۴۰۳ هزار و ۷۳ واحد رسیده است.

بازار بورس در تیرماه چگونه گذشت

در جریان معاملات تیرماه ۷۱۲۵  میلیارد ریال پول وارد بازار شده است. به‌غیراز روزهای ۱، ۸، ۱۲، ۱۳، ۱۹ و ۲۷ تیرماه در باقی روزها سهام‌داران خرد، پول وارد بازار کرده‌اند.

بازار بورس در تیرماه چگونه گذشت

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، به تعادل بازار سرمایه در تیرماه اشاره داشت و گفت: نقطه مناسب در سه ماه ابتدای سال ایجاد شده است و شاهد تعادل در عرضه و تقاضا هستیم. مقایسه ارزش فروش و حجم نقدینگی و حجم حقیقی‌ها همگی تأیید می‌کند که وضعیت بورس به تعادل رسیده است.

وی در ادامه گفت: در مقایسه با تیرماه سال ۹۹ که بازار سرمایه ۲۸۰ درصد بازدهی داشت سال جاری این بازدهی نزدیک صفر بوده است که می‌توان گفت شاخص در نقطه صفر قرارداد.

آقابزرگی افزود: باتوجه‌به انتظارات تورمی و مقایسه بین سایر بازارهای مثل مسکن، طلا، ارز و غیره، بورس در مسیر رشد قرار دارد که حکایت از این دارد که موردتوجه سهام‌داران قرار داشته است. در ۵-۶ ماه گذشته مدار تعادل حکم‌فرما بوده است و هم‌زمان مجامع عمومی نیز برگزار و تقسیم سود مناسبی انجام شده است. در مجموع ارزیابی تیرماه و چهار ماه ابتدای سال قابل‌قبول بوده است به‌خصوص باتوجه‌به تجربه سال ۹۹ که روند نزولی در بورس در جریان بود.

این کارشناس بازار سرمایه به نقش انتخابات ریاست‌جمهوری در رشد شاخص بورس اشاره داشت و گفت: یکی از دغدغه‌ها در بازار سرمایه بحث انتخابات بوده است که با تغییر رویکرد دولت و تیم اقتصادی، بازار سرمایه دچار نوسان شود. خوشبختانه هم در زمان مناظرات انتخاباتی و هم پس از انتخابات به‌واسطه جلسات با نخبگان اقتصادی، اخبار خوبی از برنامه‌های دولت آینده از بورس مخابره شد که دغدغه سهام‌داران در این زمینه را برطرف کرد.

وی ادامه داد: هرچند پس از انتخابات شوکی در بازار رخ داد اما این امر به‌سرعت مرتفع شد. از طرفی به‌واسطه عقلانیت و سیاست‌های منطقی دولت جدید در خصوص بازار سرمایه و همچنین جلسات با افراد متخصص و نخبگان اقتصادی، باید شاهد نتایج مثبت باشیم.

آقابزرگی در انتها پیش‌بینی کرد شاخص بورس در سال جاری روند روبه‌رشد داشته است.

وی در ادامه افزود: با فرض ثابت بودن شرایط نرخ ارز و نرخ بهره و همچنین عدم تحول چشمگیر در مراودات بین‌المللی به نظر می‌رسد شاخص کل و بازار سرمایه در سال جاری رشد قابل‌قبولی را خواهد داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =