مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، محصول سیب‌زمینی خرید حمایتی برخی استان‌های کشور را بی‌کیفیت دانست و خواستار اصلاح ارقام کشت بهاره سیب‌زمینی شد.

کشت سیب زمینی بهاره با درصد مصرف آب بالا صرفه اقتصادی ندارد

به گزارش کارآفرین نیوز، سیدمحمد موسوی با تاکید بر جایگزینی ارقام سیب‌زمینی کشت بهاره در برخی استان‌ها از جمله استان گلستان گفت: یکی از مشکلات عمده کشت سیب زمینی بهاره در استان مذکور استفاده از ارقامی با درصد مصرف آب بالا، ماده خشک کم، پوست نازک و دوام پایین است که به هیچ وجه برای کشاورزان، مصرف‌کنندگان و دولت به دلیل خرید حمایتی و توافقی صرفه اقتصادی ندارد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به اینکه خریدهای تضمینی و توافقی به‌دلیل قدرت ماندگاری پایین این رقم و فسادپذیری سریع آن مشکلات فراوانی را ایجاد کرده، گفت: با بررسی همه‌جانبه روی ارقام مختلف سیب زمینی باید ارقام مناسب را به‌سرعت جایگزین رقم موجود کرد تا کشاورزان به سمت کشت ارقام با ماندگاری بالا و کیفیت مطلوب پیش روند.

موسوی با بیان اینکه این پیشنهاد و درخواست مربوط به اکنون نیست، ادامه داد: این درخواست دست‌کم مربوط به ۱۲ سال پیش است و تاکید کردم که باید به طور حتم الگوی کشت بهاره سیب زمینی استان گلستان به سمت ارقام ماندگار با ماده خشک بالا و درصد آب کمتر پیش رود، درغیر این صورت استمرار این روش همانگونه که امسال نیز شاهد این موضوع هستیم، هرساله خسارت زیان باری را به دنبال خواهد داشت و یکی از درخواست‌های سازمان از حوزه‌های پژوهشی، اجرایی و پشتیبانی وزارت جهاد کشاورزی جایگزینی ارقام جدید سیب زمینی کشت بهاره استان گلستان است.

موسوی ادامه‌داد: انتظار می‌رود مدیران در معاونت‌های سازمان تحقیقات و ترویج و زراعت وزارت جهادکشاورزی و همچنین سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان این مهم را در اولویت ویژه قرار دهند تا با راهکار جدید کشاورزان را همراهی کرده و رقم مطلوب، بادوام و با توجیه فنی و اقتصادی بالاتر را جایگزین رقم فعلی کنیم.

طبق آمار سال گذشته بیش از ۵.۵ میلیون تن محصول سیب زمینی در  سطح زیر کشت افزون بر ۱۴۹ هزار هکتار تولید شده است که در پی کاهش قیمت سیب‌زمینی در کشور، دولت برای حمایت از کشاورزان و جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان استان گلستان، از ۶ تیرماه امسال تاکنون با استقرار حدود ۱۰ مرکز بیش از  پنج هزار و ۶۰۰ تن سیب زمینی  خریداری کرده است.

بر اساس ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی به سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، قیمت حمایتی خرید هر کیلوگرم سیب زمینی از کشاورزان با توجه به رقم و کیفیت محصول یک هزار و ۷۰۰ تومان ( ۱۷ هزار ریال ) به عنوان کف قیمت تعیین شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =