عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از دولت سیزدهم خواست با ارائه لایحه‌ای درباره الگوی کشت زمینه رفع کمبود محصولات استراتژیک را فراهم کند.

درخواست نماینده کمیسیون کشاورزی مجلس از دولت سیزدهم

به گزارش کارآفرین نیوز؛ «ذبیح الله اعظمی ساردویی» با اشاره به بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی در مجلس گفت: این طرح برای رفع ایرادات به کمیسیون کشاورزی ارجاع شد و این هفته مجددا در مجلس مطرح خواهد شد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امیدواریم رییس‌جمهوری منتخب، وزیر کشاورزی قوی و مسلطی برای کابینه خود انتخاب کند تا به ‌شکل شبانه‌روزی برای توسعه بیشتر کشاورزی تلاش کرده و مشکلات این بخش را برطرف کند.

ساردویی با بیان اینکه بهتر است دولت سیزدهم لایحه‌ای درباره الگوی کشت به مجلس ارسال کند، گفت: حدود ۱۵ سال پیش وزیر جهاد کشاورزی وقت، طرحی درباره الگوی کشت به دولت ارسال کرد و قرار بود دولت‌ها لایحه‌ای در این باره به مجلس ارسال کنند که هنوز این موضوع محقق نشده است و اگر دولت سیزدهم لایحه‌ای درباره الگوی کشت ارائه ندهد مجلس ناگزیر است طرح خود را در این باره به جریان بگذارد.

نماینده مردم جیرفت و عنبر آباد افزود: رعایت الگوی کشت می‌تواند کمبود محصولات استراتژیک کشاورزی چون کلزا، سویا، جو، ذرت و چغندر را برای رفع کمبود اقلامی مانند روغن، شکر و خوراک دام برطرف کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: براساس این طرح کشاورز مطمئن است که وقتی این محصول را کشت می‌کند،  بازار آن وجود دارد. ضمن اینکه با اجرای این طرح تامین محصولاتی چون پیاز و سیب زمینی که هر ساله شاهد مشکلاتی درباره تامین آن هستیم برطرف خواهد شد و برای اینکه الگوی کشت در کشور اجرایی شود،  باید «کشاورزی قراردادی» در کشور توسعه یابد. بیش از ۲ دهه است این مدل در جهان اجرایی شده و سبب منفعت کشاورزی، مردم و دولت‌ها شده است.

وی با تاکید بر لزوم تضمین درآمد کشاورز گفت: تضمین درآمد کشاورز در کشاورزی قراردادی میسر می‌شود و در طرح مجلس هم این مسائل دیده شده است. بر این مبنا دولت و حتی شرکت‌های پشتیبان با کشاورز قرارداد بسته و طبق آن محصول را خریداری می‌کنند البته لازم است از طرف دولت نیز با اعطای یارانه‌ برای تامین نهاده‌های کشاورزی و وام‌های کم بهره به کشاوران از آنها حمایت کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس  آب را از چالش‌های مهم بخش کشاورزی عنوان کرد که دولت باید برای حل آن اقدام کند و گفت: افزایش محصولات کشاورزی، اجرای برنامه‌های توسعه و اصلاح الگوی کشت به مدیریت آب مربوط است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =