رئیس شورای تامین دام کشور گفت :‌ جنوب کشور به ویژه خوزستان با مشکل تشدید گرما و کم آبی روبرو است همین امر باعث افزایش تلفات بالای روزانه دام‌های گوسفندی، گوساله و گاو میش شده است. حدود ۵ تا ۶ میلیون راس دام در معرض نابودی هستند.

بحران کم آبی و خطر نابودی ۶ میلیون راس دام در جنوب کشور

به گزارش کارآفرین نیوز، منصور پوریان افزود: دامداران و دامپروران برای تامین آب دام هایشان برای زنده ماندن روزانه، بابت هر تانکر آب ۴۰۰ هزارتومان پول پرداخت می کنند که با توجه به بالا بودن قیمت نهاده ها و دیگر هزینه های تولید، هزینه سرسام آوری است که به تولیدکنندگان تحمیل می شود. به طور مثال تولیدکننده ای که ۵۰۰ راس دام دارد، روزانه باید دست کم چهار تانکر آب با قیمت بالای یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تامین کند.


کاهش تقاضا برای گوشت قرمز 

وی با اشاره به اینکه لازم است دو موضوع قیمت پایه دام زنده و لاشه گوشت قرمز از قیمت گوشت در بازار متفاوت دیده شود زیرا تولیدکنندگان  نیز از این سود کلان فاصله قیمتی منتفع نمی‌شوند، گفت: قیمت واقعی هر کیلوگرم دام زنده سبک و سنگین برای دامدار با توجه به قیمت بالای خوراک دام و دیگر هزینه های تمام شده تولید، بین ۵۵ تا ۶۵ هزار تومان تمام می شود، این در حالی است که قیمت هر کیلو دام زنده در بازار با قیمت ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان به فروش می‌رسد و بخش عمده سود این بخش هم به جیب چوب‌دارها و دلالان می‌رود.

وی ادامه داد: همچنین قیمت تحمیلی لاشه دام سبک گوسفندی ۱۰۵ هزار تومان و لاشه گوساله ۹۵ تا ۹۸ هزارتومان است، در حالی که در بازار قیمت این محصول به دلیل تفکیک اجزا دو برابر قیمت پایه به فروش می رسد؛ بنابراین دامدار باعث گرانی قیمت گوشت قرمز نیست.

پوریان با تاکید بر اینکه طی ماه های اخیر، با افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار با کاهش تقاضا روبرو شده ایم تا جایی که دام روی دست تولیدکنندگان باقی مانده، گفت: طبق آمارهای موجود بیش از ۷۰ میلیون راس دام سبک در کشور داریم که ۱۸ میلیون راس دام سبک نر باید روانه کشتار شوند اما به دلیل کاهش تقاضا روی دست تولیدکنندگان باقی مانده اند.

پوریان از دولت خواست برای کمک به صنعت دامداری و دامپروری کشور، شرایط خرید حمایتی گوشت گوساله از دامداران و همچنین صادرات دام زنده را فراهم کند تا تولیدکنندگان بیش از این متضرر نشوند در غیر اینصورت این شرایط می تواند صنعت دامی کشور را با خطر نابودی روبرو کند.

طبق آمارها نیاز سالانه کشور به گوشت قرمز حدود یک میلیون تن است که بیش از ۸۰۰ هزار تن آن در داخل کشور و کمتر از ۱۰ درصد نیاز از محل واردات تامین می‌شود.

با این وجود قیمت گوشت قرمز در بازار ایران متغیر است به طوری که اکنون قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله و گوسفندی در بازار خرده فروشی ها به شکل تفکیکی، بیش از ۱۵۰ هزارتومان به فروش می رسد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =