وزیر صمت با تاکید بر ضرورت آسیب‌شناسی واقعی و رصد روزانه میزان تولید و موجودی سیمان و فولاد در کشور، گفت: در شرایط فعلی، اولویت اصلی در حوزه سیمان و فولاد تامین برق به منظور حفظ تولید است.

تامین برق؛ اولویت اصلی در حوزه سیمان و فولاد است

به گزارش کارآفرین نیوز، علیرضا رزم‌حسینی در جلسه کارگروه تنظیم بازار، ضمن اشاره به مشکلات ناشی از قطعی برق برای صنعت کشور، تصریح کرد: با توجه به تصمیماتی که در وزارت نیرو گرفته شده بود، واحدهای مختلف صنعتی با قطعی برق روبه رو شدند و بیشترین فشار ناشی از این عدم تامین برق، به واحدهای سیمانی و فولادی تحمیل شد.

وی با بیان اینکه پیشنهادات وزارت صمت برای به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از قطعی برق به بخش صنعت، مورد قبول واقع نشد، تصریح کرد: در بازاری که میزان تقاضا تغییری نکرده، وقتی عرضه به کمتر از ۳۰ درصد برسد، مشکلاتی ایجاد می‌‎شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت مساله اصلی در بازار سیمان و فولاد را در شرایط فعلی مربوط به کاهش تولید اعلام کرد و گفت: تمرکز اصلی باید بر تولید باشد که آن هم نیازمند تامین انرژی و برق مورد نیاز این صنایع است.

وی با تاکید بر ضرورت بررسی موضوعات مرتبط با توزیع در کارگروه‌های تخصصی و بررسی کارشناسی آن برای اخذ تصمیمی احسن جهت رفع چالش نظام توزیع موجود، اظهار کرد: وزارت صمت در این مدت، بیشترین مطالبه و درخواست را برای تامین برق واحدهای تولیدی از وزارت نیرو داشته و این موضوع را به صورت مستمر و جدی پیگیری کرده و خواهد کرد و امیدواریم با کمک و همکاری وزارت نیرو، بتوانیم این مشکل را از سر راه تولید برداریم.

بر اساس توضیحات رزم‌حسینی، میزان برقی که در حال حاضر در اختیار این واحدهاست تنها برای گرم نگه داشتن کوره‌ها کافی است و این اختلال در تولید موجب ایجاد چالش در حفظ بازارهای خارجی و مشکل در قراردادهای داخلی برای صنایع سیمان و فولاد شده است.

آسیب شناسی واقعی، رصد و پایش روزانه میزان تولید و فعالیت واحدهای تولیدی این صنایع و همچنین کنترل انبارها جهت ساماندهی بازار از دیگر مواردی بود که وزیر صمت بر آن تاکید کرد و خواستار برخورد جدی و قانونی با هرگونه تخلف در این حوزه شد.

تنظیم بازار در شرایط فعلی متفاوت با شرایط عادی است

رزم‌حسینی در ادامه با بیان اینکه تنظیم بازار در شرایط فعلی متفاوت با شرایط عادی است به جایگاه و نقش رسانه در گذر از بحران اشاره کرد و گفت: تعدادی از صاحبان قلم و تریبون به ‌جای کمک به ایجاد آرامش در بازار، به التهابات بازار دامن می‌زنند و اجرای تصمیمات درست را به مخاطره انداخته و در مواردی نیز ناخواسته در مقابل تولید قرار می‌گیرند.

او ادامه داد: در شرایطی هستیم که علاوه بر مشکلات تحریم، کرونا و خشکسالی، قطعی برق نیز وجود دارد و با توجه به فصل گرما و نیاز مبرمی که مناطق گرمسیر کشور به برق دارند، لازم است با اولویت‌بندی و بررسی‌های کارشناسی، این موضوع مدیریت شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از وزارت نیرو خواست که به تعهدات پذیرفته شده در قبال صنایع و معادن پا برجا باشد و تامین برق واحدهای تولیدی سیمان و فولاد که به دلایل مختلف طی چند روز گذشته عملیاتی نشده را در دستور کار خود قرار دهد.

وی تاکید کرد: موضوع تامین برق واحدهای تولیدی برای حل مشکلات موجود از دغدغه های اصلی وزارت صمت است و صنعتگران مطمئن باشند از همه امکانات و ظرفیت های موجود جهت مرتفع کردن این مشکلات و موانع استفاده خواهیم کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =