ابولقاسم حکیمیان کارشناس مسائل بانکی، معتقد است نمی‌توان تمام بار حمایت از تولید را به گردن بانک‌ها انداخت و برای ارتقاء تولید ابتدا باید زیرساخت‌های اقتصادی کشور را اصلاح کرد.  

مسئولیت حمایت از تولید فقط بر عهده بانک ها نیست

 ابوالقاسم حکیمیان کارشناس مسائل بانکی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز در پاسخ به این سوال که آیا نظام بانکی کشور به لحاظ قانونی و اجرایی موظف به حمایت مالی و اعطای وام و تسهیلات به تولید است گفت: در نظام بانکی ما اصولا بانک مرکزی سهمیه ای برای صنعت و تولید یا بهتر بگویم برای بخش‌های مختلف صنعتی و تولیدی مثل مسکن و... در نظر می گیرد. مثلا عنوان می‌شود در سال ۹۹ باید ۲۰ درصد از تسهیلات نظام بانکی کشور به بخش مسکن و برای کمک به ساخت و ساز یا خانه دار شدن مردم تعلق بگیرد یا اینکه از اعتباری که بانک‌ها برای حمایت از تولید در نظر گرفته‌اند یا بانک مرکزی برای آنها مقرر کرده مثلا ۲۰ درصد به بخش بازرگانی و ۶۰ درصد به صنعت تعلق بگیرد.

وی خاطر نشان کرد: براساس آنچه بانک مرکزی برای نظام بانکی کشور مقرر کرده بانکها حق عدول از این موضوع را ندارند، اما مساله مهمی که رغبت نظام بانکی را برای اعطای وام و تسهیلات به بخش تولید به شدت کاهش داده موضوع عدم بهره وری سریع در تولید است.

کارشناس مسائل بانکی در این باره توضیح داد: به طور کلی نظام بانکی نه تنها در ایران بلکه در همه جهان به فعالیت‌های کم سود راغب نیست دیر بازده یا ضررده تسهیلات اعطا کند، چرا که بانک‌ها سود محور هستند و تلاش می‌کنند اصل پول و سود آن‌را زودتر بازگردانند و به بخش های دیگر اقتصاد تزریق کنند.

حکیمیان اظهار داشت: پولی که به بخش صنعت تزریق می شود تا زمانی که به نقطه بهره وری و کسب سود برسد زمان زیادی می‌برد، آن هم در وضعیت متشنج اقتصاد ایران که ریسک تولید بسیار بالاست، لذا بانک‌ها احتمال می دهند تولید نتواند به موقع اقساط را پرداخت کند، بنابراین چون پروژه رسیدن به سود تولید در دنیا سه سال اما در ایران بین سه تا ده سال طول می کشد عدم تمایل و رغبت نظام بانکی برای اعطای تسهیلات به تولید طبیعی است.

کارشناس مسائل بانکی دراین باره توضیح داد: وقتی زیرساخت های اقتصادی برای حمایت از تولید آماده نشده نمی‌توان منتظر بود  بانک‌ها یک تنه حامی تولید کشور باشد .

وی در عین حال افزود:‌ در شرایطی که  سیاست گذار، اقتصاد را روی ریل توسعه قرار نداده نمی‌توان انتظار داشت بانک‌ها تولید را نجات دهند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =