بر اساس اعلام مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور، سال گذشته برای احداث ۴هزار و ۶۰۰ هکتار گلخانه و محیط‌های کنترل شده هدف‌گذاری شد که ۹۴ درصد از این اهداف معادل ۴هزار و ۳۱۱ هکتار محقق شد.

۹۴ درصد اهداف توسعه گلخانه ای کشور محقق شد

به گزارش کارآفرین نیوز، «داریوش سالم پور» گفت: با احداث چهار هزار و ۳۱۱ هکتار گلخانه و محیط‌های کنترل شده در سال ۹۹ برآورد می‌شود که سطح گلخانه‌های کشور تاکنون به بیش از ۲۱ هزار هکتار رسیده است.

وی با بیان اینکه بخشی از این گلخانه‌ها هنوز به بهره‌برداری نرسیده است، ادامه داد: سال گذشته از چهار هزار و ۳۱۱ هکتار گلخانه احداث شده حدود یک هزار و ۶۵۰ هکتار آن به بهره‌برداری رسید و پیش بینی می شود در نیمه نخست امسال مابقی این گلخانه ها به بهره برداری برسد.

مجری طرح توسعه گلخانه های کشور گفت: بیش از ۹۰ درصد این سطح اجرایی مربوط به گلخانه های تجاری، بیش از هفت درصد مربوط به سازه های فنی و سبک (سایبان ها) و حدود سه درصد مربوط به گلخانه های کوچک مقیاس است.

وی بیشترین سطح توسعه گلخانه ها در سال گذشته را مربوط به استان های تهران با ۶۶۴ هکتار، اصفهان ۶۱۱ هکتار، آذربایجان شرقی ۳۴۷ هکتار، اردبیل ۳۲۹ هکتار، هرمزگان ۳۰۶ هکتار و خراسان رضوی ۲۸۸ هکتار عنوان کرد.

سالم پور، طرح گلخانه ها و محیط های کنترل شده کشور را جامع و در عین حال عام دانست و گفت: این طرح، گلخانه های بزگ مقیاس، کوچک مقیاس، سایبان های کشاورزی، محیط های فناورانه مانند واحدهای قارچ های خوراکی را شامل می شود.

سالم پور، طرح توسعه گلخانه ها را از طرح های اولویت دار و شاخص وزارت جهاد کشاورزی در حوزه افزایش بهره وری و تولید، افزایش کارایی و صرفه جویی آب عنوان کرد و گفت: این طرح از سال ۹۵ در قالب برنامه اقتصاد مقاومتی نیز تصویب شده است.

وی اظهارداشت: تغییرات اقلیمی، کاهش بارندگی در کشور و در جهان، خشکسالی ها و افزایش جمعیت موجب شده ما از سیستم های سنتی کشاورزی دور شده و به سمت سیستم های نوین کشاورزی که یکی از آنها گلخانه ها است، حرکت کنیم.

تولید محصول در گلخانه ها علاوه بر افزایش عملکرد تولید و کارآیی آب، از خسارت های محیطی نیز تا حدودی جلوگیری می کند و ضایعات محصولات را به زیر یک درصد کاهش می دهد و از این رو، ساخت گلخانه ها حتی در کشورهایی مانند هلند و ترکیه که مشکل آب ندارند، دارای اهمیت است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =