معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت:‌ طبق تحقیقات انجام شده حجم آب مصرفی کل بخش کشاورزی کمتر از ۷۰ میلیارد متر مکعب است.

متوسط کارایی آبیاری در کشور ۴۵ درصد است

به گزارش کارآفرین نیوز، «علیمراد اکبری» با اشاره به اینکه حجم آب مصرفی در بخش کشاورزی همیشه مورد اختلاف نظر متخصصان و کارشناسان بوده است،افزود:‌ معاونت آب و خاک از سال ۹۶ با همکاری موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی و به منظور رفع ابهام در مصرف آب کشاورزی، مطالعات پژوهشی را بر روی ۳۵ محصول زراعی و باغی که ۸۵ درصد سطح کشت و تولیدات آبی را شامل می شود، آغاز کرد که نتایج این طرح نشان دهنده این است که حجم آب مصرفی کل بخش کشاورزی کمتر از ۷۰ میلیارد متر مکعب است.

وی با اشاره به اینکه براساس نتایج به دست آمده از این طرح پژوهشی که در ۴هزار و ۵۰۰ مزرعه در سطح کشور و با انواع شبکه های آبیاری مدرن، نیمه مدرن، سطحی و سنتی و با ۴۰ هزار نفر-ساعت انجام شده است، گفت :‌ میزان حجم آب مصرفی محصولی مانند هندوانه که همواره تولید و صادرات آن مورد انتقاد بوده است، ۴هزار و ۷۰۰ متر مکعب است،

به گفته وی ، در حالی که حجم آب مصرفی گندم ۵ هزار و ۲۰۰ متر مکعب است، گفت: راندمان آبیاری در کشور به طور متوسط ۴۵ درصد است و میزان بهره وری در سال ۹۲ از ۹۲۰ گرم به ازای هر مترمکعب آب مصرفی به یک هزار و ۴۵۰ گرم در سال ۹۹ رسیده است و باتوجه به کم آبی در بسیاری از مناطق کشور، کشاورزی با کم آبیاری انجام می شود که در سازگاری با کم آبی یک روش محسوب می‌شود.

اکبری گفت: درسال ۹۸ دبی ورودی به سد کرخه ۸هزار متر مکعب در ثانیه و در سد دز ۶هزار متر مکعب در ثانیه بود که چنانچه این سدها در خوزستان احداث نشده بود، هم اکنون بخش‌های مهمی از استان خوزستان من‌ جمله قسمت اعظمی از اهواز وجود نداشت.

وی با بیان اینکه طرح آبرسانی به دشت سیستان در گستره ۲۰۰ هزار هکتاری اجرا شده است، ادامه داد: حقآبه و زیرساخت‌ها و ایستگاه‌های پمپاژ آن برای ۲۰۰ هزار هکتار طراحی و اجرا شده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: میزان اعتبار تخصیصی به این طرح ۳هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده که براساس گستره ۲۰۰ هزار هکتاری طرح، هزینه اجرای هر هکتار پروژه، رقمی در حدود ۱۷ میلیون تومان محسوب می‌شود و بر اساس ۴۶هزار هکتار تامین، انتقال و توزیع تا سطح یک هکتاری رقمی حدود ۷۲ میلیون تومان بوده و یکی از اقتصادی ترین طرح‌های کشور است.

وی با تاکید بر اینکه ایران کشوری خشک و نیمه خشک است که تاب آوری توسعه افقی را ندارد و باید به سمت توسعه عمودی حرکت کرد، گفت: باید به موضوع بهره وری آب در سطح حوضه، مزرعه و گیاه پرداخت،  بحث الگوی کشت به طور صرف با سیاست‌ها و اقدامات بخش کشاورزی صورت نمی‌گیرد و نیازمند یاری همه دستگاه‌ها و نهادها در سه قوه به خصوص مجلس شورای اسلامی است.

اکبری افزود: مهمترین مساله بحث تبخیر آب در بخش کشاورزی است که سعی شده با استفاده از مالچ پلاستیکی، آبیاری زیرسطحی و سایر سیستم‌های هوشمند آبیاری از میزان تبخیر کاسته شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =