قیمت نفت در معاملات روز جمعه کاهش پیدا کرده و به به ۷۵ دلار و ۶۵ سنت در هر بشکه رسید با این حال تحت تاثیر رشد سریع تر تقاضا از عرضه و رشد واکسیناسیون کووید ۱۹، در مسیر ثبت رشد هفتگی چشم گیری قرار دارد.

نفت در کانال ۷۵ دلار

به گزارش کارآفرین نیوز، بهای معاملات نفت برنت با ۴۰ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش، به ۷۵ دلار و ۶۵ سنت در هر بشکه رسید. این شاخص بازار جهانی روز پنج شنبه با ۱.۷۵ درصد افزایش بسته شده بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۸ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش، به ۷۳ دلار و ۲۴ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز پنج شنبه با ۱.۷ درصد افزایش بسته شده بود.

هر دو شاخص تحت تاثیر نشانه های عرضه محدود و تقاضای قوی برای نفت در آمریکا که بزرگترین مصرف کننده جهان است، در مسیر ثبت حدود دو درصد رشد هفتگی قرار دارند.

جاستین اسمیرک، اقتصاددان ارشد شرکت وست پَک در این باره گفت: ما اکنون شاهد رشد قویتر قیمت های نفت هستیم که تحت تاثیر عوامل عرضه و تقاضا به خصوص بهبود تقاضا در کشورهایی مانند آمریکا روی می دهد.

ذخایر نفت و بنزین آمریکا هفته گذشته کاهش چشم گیری داشتند و ذخایر نفت در کاشینگ اوکلاهاما به پایینترین میزان از ژانویه (دی) سال ۲۰۲۰ رسید که منعکس کننده رشد قوی تقاضاست.

طبق آمار روز چهارشنبه اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر نفت این کشور در هفته منتهی به ۲۳ ژوییه (خرداد) تحت تاثیر واردات کمتر، ۴.۱ میلیون بشکه کاهش پیدا کرد. ذخایر بنزین هم کاهش یافت و تقریبا به سطح پیش از شیوع همه گیری رسید. تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی خاطرنشان کردند حتی مصرف سوخت جت در این کشور به بالاترین میزان از مارس سال ۲۰۲۰ به این طرف رسیده است.

حتی پیش از رشد موارد ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا، سراسر آسیا و بخش هایی از اروپا، تحلیلگران می گفتند رشد نرخ واکسیناسیون نیاز به تدابیر قرنطینه سخت گیرانه را که مانع بهبود تقاضا می شود، محدود خواهد کرد. تحلیلگران به بهبود سریع مصرف بنزین و تولید صنعتی هند پس از افزایش چشمگیر موارد ابتلا به کووید ۱۹ در این کشور در ابتدای سال میلادی جاری، اشاره کرده و آن را نشانه ای از تاب آوری بیشتر اقتصاددها در برابر همه گیری می دانند.

بر اساس گزارش رویترز، ویویک دیهار، تحلیلگر کالای بانک کامن ولث در این باره اظهار کرد: بله کرونای دلتا یک ریسک است اما ممکن است روی روند بهبود تقاضا برای سوخت در نیمه دوم سال تاثیر چندانی نداشته باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =