رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور، از معرفی ۱۵ رقم جدید گندم، دانه‌های روغنی و حبوبات برای کشت در اراضی دیم خبر داد .

معرفی ۱۵ رقم محصول زراعی جدید دیم

به گزارش کارآفرین نیوز، «خشنود علیزاده» گفت: دو رقم از این ارقام در سال ۹۸، ۱۲ رقم در سال ۹۹ و یک رقم در بهار سال جاری از سوی محققان این موسسه تحقیقاتی تولید شده است که معرفی می شوند.

رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور درباره ۱۲ رقم جدید زراعی سال ۹۹ اظهار داشت: سال گذشته سه رقم جدید گندم نان، یک رقم گندم دوروم، یک رقم جو، چهار رقم نخود، یک رقم گلرنگ، یک رقم بالنگوی شهری و یک رقم کلزا برای کشت در اراضی دیم معرفی شده است.

وی ادامه داد: ارقام جدید گندم نان که در سال ۹۹ از سوی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم معرفی شد، مناسب کشت در اراضی مناطق سرد و معتدل است و نسبت به ارقام قبلی، عملکرد بالا و مقاومت بیشتری به بیماری ها به ویژه بیماری زنگ زرد دارند.

علیزاده گفت: یکی از ارقام جدید گندم نان که سال گذشته معرفی کردیم مناسب آبیاری تکمیلی است به طوری که با یک یا دو نوبت آبیاری می تواند عملکرد بالای ۴.۵ تن در هر هکتار داشته باشد.

وی با بیان این که در برخی مناطق مانند اراضی پایاب سدها به علت محدویت منابع آبی، کشاورزان نمی توانند ارقام آبی بکارند و در مناطقی نیز تنها امکان یک یا دو ابیاری وجود دارد، گفت: در این مناطق، کشاورزان می توانند از این رقم جدید گندم دیم به جای ارقام گندم آبی استفاده کنند.

رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور درباره ویژگی های ارقام نخود جدید معرفی شده در سال ۹۹ گفت: سه رقم جدید نخود مناسب کشت پاییزه در اراضی دیم در اقلیم سرد و یک رقم مناسب کشت پاییزه در مناطق معتدل کشور است و همگی دانه درشت، پابلند و مناسب کشت مکانیزه بوده و مقاوم به بیماری ها هستند.

علیزاده افزود: ارقام جدید نخود دیم که در چند سال اخیر از سوی این موسسه تحقیقاتی معرفی شده اند، قابل کشت در فصل پاییز هستند و عملکرد تولید آنها حدود دو برابر ارقام بهاره است.

وی گفت: با وجود خشکسالی شدید در سال جاری در اکثر مناطق کشور، زارع الگویی دیم و مزارع تحت پروژه جهش تولید در دیم زارها که با استفاده از ارقام معرفی شده این موسسه همراه با بسته‌های زراعی توصیه شده به اجرا درآمده بودند، توانستند تولید اقتصادی و عملکرد قابل قبولی داشته باشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =