کارشناس صنعت خودرو می گوید:‌ برای مهار قیمت ها و متوقف کردن بازار رانتی و دلالی خودرو لازم است مسئولان با ایجاد بانک اطلاعاتی از ابزارهای نظارتی بهره گیرد .

بانک اطلاعاتی قیمت گذاری خودرو ایجاد شود

مرتضی مصطفوی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز افزود:‌ در حال حاضر به دلیل نبود بانک اطلاعاتی و سامانه ای مشخص و مرجعی رسمی برای تعیین قیمت ها در بازار خودرو، مردم و خریداران برای استعلام قیمت هر خودرویی به فروشنده ها و سایت های خودرویی مراجعه می کنند این در حالی است که با تشکیل این بانک اطلاعاتی می توان قیمت های رسمی را اعلام و به حذف دلالان از بازار خودرو پرداخت

این کارشناس صنعت خودرو عنوان کرد: مردم برای خرید خودرو باید به سه مجموعه دفتر اسناد، واحد فروش خودرو و تعویض پلاک مراجعه کنند. اگر بانک مذکور ایجاد شود و تمامی اطلاعات خریداران و خودروهای خرید و فروش شده در آن ثبت و محدودیتی برای خرید و فروش توسط هر فرد در بازه ای مشخص تعیین شود به راحتی می توان با بهره گیری از ابزارهای نظارتی، دست دلالان و سوداگران را از این بازار کوتاه کرد و به مهار قیمت ها در این بخش پرداخت.

 با اینکه بازار خودرو در شرایط رکود است اما با تاثیرپذیری از عوامل متعدد، قیمت‌ها در این بازار افزایش پیدا کرده است.

در خصوص افزایش قیمت خودرو عنوان کرد: با وجود راکد بودن بازار خودرو اما طی یک ماه گذشته شاهد افزایش بی ضابطه قیمت ها (از ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان) بودیم.

وی افزود: عوامل متعددی بر افزایش قیمت خودرو در بازار تاثیر دارند و مهمترین عامل آن را می توان تاثیرپذیری از نرخ ارز عنوان کرد که این امر ناشی از ناکارآمدی مسوولان بوده و به واسطه آن شاهد افزایش و کاهش قیمت ها متاثر از نوسانات ارزی هستیم.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: مسئله دیگری که بر افزایش قیمت ها اثر دارد، مشکلات موجود در زمینه عرضه خودرو است. خودروسازان طی سال های اخیر به واسطه تحریم های اقتصادی در بحث تولید به دلیل نبود مواد اولیه، با مشکلاتی مواجه شدند و این مشکلات باعث کاهش تولیدات و به تبع، کاهش عرضه خودرو به بازار شده که تعادل بین عرضه و تقاضا را برهم زده و منجر به افزایش قیمت شده است.

وی با اشاره به اینکه شرایط کرونایی و قطعی های برق هم بر صنعت خودروسازی اثرات منفی گذاشته و می تواند یکی از عوامل افزایش قیمت ها باشد، ادامه داد: مجموعه عوامل مذکور باعث شده چشم انداز مثبتی از آینده بازار خودرو نداشته باشیم و احتمال دهیم که این رکود ادامه دار باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =