اقتصاد آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا پس از سه فصل از رکود خارج شد و در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ به میزان ۱.۵ درصد رشد کرده که نخستین رشد مثبت فصلی یک سال اخیر این کشور محسوب می شود.

اقتصاد آلمان از رکورد خارج شد

به گزارش آسوشیتد پرس، مرکز آمار آلمان در گزارشی اعلام کرد: این میزان رشد در مقایسه با رشد مشابه سه ماه سال قبل ۳.۶ درصد بیشتر شده است.

همچنین در بین بخش های مختلف، تشکیل سرمایه ثابت با ۴.۴ درصد بیشترین نقش را در ثبت این رشد داشته است و پس از آن نیز سرمایه گذاری ثابت با ۰.۹ درصد قرار دارند. بدترین عملکرد هم مربوط به مخارج خانوار با منفی ۲.۶ درصد بوده است. مخارج دولتی نیز کاهش ۰.۵ درصدی داشته است.  

طی این مدت در حوزه تجارت خارجی، واردات آلمان ۲.۵ درصد و صادرات این کشور هم ۲.۸ درصد نسبت به فصل قبل بیشتر شده اند.  

دولت آلمان تاکنون برای حمایت از بخش های مختلف اقتصاد این کشور ده ها میلیارد یورو نقدینگی به بازارها تزریق کرده و نرخ های مالیاتی را نیز کاهش داده است. طبق پیش بینی صورت گرفته توسط دولت، اقتصاد آلمان امسال ۳.۰ درصد رشد خواهد کرد که این میزان ۱.۴ درصد کمتر از چیزی است که قبلا برآورد شده بود.  

اقتصاد آلمان سال ۲۰۲۰ را با رشد منفی پنج درصدی به پایان رساند که اگرچه بهتر از عملکرد سال ۲۰۰۹ با رشد منفی ۵.۷ درصد است اما یکی از بدترین عملکردهای اقتصاد این کشور در تاریخ معاصر محسوب می شود. پیتر آلتمایر- وزیر اقتصاد آلمان با دشوار خواندن شرایط کنونی گفته است انتظار ندارد تا پیش از سال ۲۰۲۲ اقتصاد آلمان به شرایط قبل از بحران کرونا بازگردد.  

متوسط رشد اقتصادی آلمان در بازه زمانی ۱۹۷۱ تا ۲۰۲۱ معادل ۱.۷۱ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به رشد ۸.۵ درصدی سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ و کمترین رشد نیز رشد منفی ۱۰.۲ درصدی سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =