کارشناس اقتصادی معتقد است: نظام بانکی می‌تواند بازوی قوی در جهت حمایت از تولید و کارآفرینان باشد و از این طریق بخش قابل توجهی از مشکلات موجود کشور مانند بیکاری و تورم قابل رفع است.

بانک‌ها بازوی حمایتی کارآفرینان باشند

عبدالمجید شیخی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز در خصوص اهمیت حمایت مالی نظام بانکی کشور از تولید و همکاری نظام بانکی با واحدهای تولیدی و کارآفرینان، گفت: یکی از ضرورت‌های اصلاح نظام بانکی برای توسعه اقتصاد جلوگیری از تخصیص منابع پولی به بخش مجازی(دلالی) و در مقابل هدایت منابع به سمت بخش حقیقی اقتصاد است. اگر نظام بانکی کشور منابع مالی خود را از بخش مجازی بگیرد و وارد بخش واقعی اقتصاد کند قطعا مسیر راحت و روشنی را به روی رشد و توسعه تولید و به تبع آن رونق اقتصادی کشور ایجاد کرده است.

وی در این باره گفت: البته در کنار حمایت مالی نظام بانکی از تولید، تسهیل فضای کسب و کار نیز موضوع مهمی است که بخش قابل توجهی از آن را باید در حذف بروکراسی‌های دست وپا گیر توسط دولت‌ها دنبال کرد. این یعنی دولت‌ها نیز در کنار نظام بانکی موظف هستند از کارآفرینان حمایت کنند.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: زمانی می‌توان چرخه تولید و کارآفرینی را در کشور تسریع کرد که تولید کننده و کارآفرین ایرانی ماه‌ها در صف دریافت مجوز کسب و کار زمان خود را از دست ندهتد. اتلاف وقت به معنی اتلاف انرژی و از دست رفتن فرصت‌های ناب برای رونق اقتصادی است، بنابراین در کنار نظام بانکی برای همراهی‌ و مساعدت های مالی مجوزهای مورد نیاز باید حداقل ظرف یکی دو روز برای کسب و کارهای مختلف صادر  شود. لازمه این کار را نیز رهبری فرمودند که باید تعدد مراکز اعطای مجوز تبدیل به یک پنجره واحد شود. همینطور باید برای رفع مشکلات قضایی نیز دادسرا و دادگاه‌های ویژه اقتصادی تخصصی تشکیل شود.

این کارشناس و تحلیلگر مسائل اقتصادی با اشاره به اهمیت تزریق منابع بانکی به بخش واقعی اقتصاد گفت: اگر دولت فضای رو به روی تولید را باز کند و نظام بانکی نیز با کمترین زمان و با ساده ترین وجه ممکن تسهیلات مورد نیاز بخش تولید را در اختیارش قرار دهد، ضمن اینکه منابع مالی کشور به سمت بخش دلالی و سوداگری هدایت نمی‌شود، بلکه با تزریق به بخش حقیقی اقتصاد، منابع سرمایه در گردش  واحدهای تولیدی تامین می‌شود. آن زمان شاهد راه اندازی کسب و کارهای مختلف براساس ظرفیت‌های بزرگ کشور و استفاده از فکر و انرژی نیروهای جوان و نخبه کشور خواهیم بود،

وی افزود:‌ از این رو نظام بانکی می تواند بازوی قوی در جهت حمایت از رشد تولید و به تبع آن رشد اقتصاد و حل برخی از اساسی ترین مشکلات اقتصادی کشور باشد. نتیجه تسهیل تولید، تسهیل اشتغال، افزایش درآمد، کاهش قیمت ها، کاهش نیاز به ارز و تضعیف موقعیت ارز در اقتصاد و در مقابل تقویت پول ملی، کاهش دست واسطه ها، تبدیل واسطه به تولید کننده در بخش حقیقی و کاهش حاشیه های سود (کاذب ) عامل تورم و گرانی و تلاطم قیمت ها خواهد بود.

شیخی تحقق این موضوع را مربوط به رعایت چند موضوع مهم دانست و در این باره توضیح داد: رسیدن به رشد اقتصادی و تحول آفرینی در تولید، مستلزم اصلاحات و تغییرات قابل توجهی در نظام اداری و فضای کسب و کار کشور به خصوص با محوریت دستگاه‌های ذیربط است که نظام بانکی نیز در زمره آنها قرار دارد.

بانک‌ها بازوی حمایتی کارآفرینان باشند

این کارشناس اقتصادی در باره اینکه تامین مالی بانک ها برای کارآفرینی به چه شکل باید باشد و میزان سود آیا باید شبیه پرداختی های سایر تسهیلات باشد یا خیر گفت: باید ملاک سود در نظام بانکی سود تحققی باشد، نه تعیینی. به این معنا که اگر کارفرما و متقاضی کسب و کار به بانک مراجعه می کند بانک با این عنوان که با این میزان سود تسهیلات داده می شود با وی برخورد نکند، بلکه اصل باید براساس استحصال عملی سود در بطن قراردادهای اسلامی مثل اصل مضاربه، مساقات، مزارعه یا مشارکت حقوقی و مدنی باشد و در حین عقد قرارداد ابتدائا" فقط درصد سود تعیین می شود.

وی در این باره تصریح کرد: بعد از بهره برداری کار پروژه و فعالیت و تحقق سود، برحسب این درصد بانک می تواند سهم خود را از سود تسهیلات بردارد. لذا باید در قرارداد تعیین شود که زیان بر عهده چه کسی است. در چنین شرایطی مسلماً بانک هم باید در زیان محتمل کسب و کار شریک باشد. در صورت عدم قصور و عدم تقصیر از سوی صاحب کسب و کار، بانک نباید هیچ جریمه ای از تولید کننده اخذ کند چرا که کسب اخذ جریمه هم از نظر شرعی اکل مال به باطل است و نباید تاخیر جریمه در میان باشد، مگر اینکه کسی تقصیر و تخلفی داشته باشد ...

استاد اقتصاد در پاسخ به این سوال که حسن انعقاد قرارداد برای تولید کننده و برای نظام بانکی چیست، گفت: در این وضعیت، یقیناً پول،  وارد بخش حقیقی اقتصاد می شود. ربا صفر و محو می‌شود. سود محقق می شود. در این وضعیت پول در بخش های غیر واقعی اقتصاد به گردش در نمی آید بلکه پولی که به اقتصاد تزریق می شود برای تولید کالاست موضوعی که مطلوب اقتصاد اسلامی است. فرق ربا با سود بانکی در این موضوع مهم است که پول در این شرایط برای تولید کالا همراه با خلق و گردش کالا به گردش در می آید و سود حاصله حقیقی و ارزش افزوده واقعی است و مجددا"  برای همین منظور باز هم به کار گرفته می شود اما در ربا خبری از تولید، خلق و گردش کالا نیست. خبری از مراودات و مبادله کالاها نیست. فرق ربا و سود در این است. سود نرخ بازدهی سرمایه است. ولی ربا زیاد، بی مبنا و اضافی صوری و کاذب است. بنابراین وقتی سودی ایجاد می شود به این معناست که در اقتصاد در بخش واقعی یعنی تولید سرمایه گذاری صورت گرفته لذا صاحب کسب و کار و بانک همزمان با هم به سود حقیقی می رسند موضوعی که به شدت نیاز امروز ما و دنیاست و یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای توسعه و رشد اقتصاد ایران به شمار می رود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =