رئیس اتاق اصناف تهران گفت: تعطیلی برخی اصناف به دلیل شرایط کرونایی، خسارات اقتصادی بسیاری به صاحبان مشاغل وارد کرده و منجر به بیکاری کارگران و نیروهای شاغل در این مجموعه ها شده است.

کرونا خسارات بسیاری به اصناف وارد کرد

قاسم نوده فراهانی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز در خصوص خسارات اعمال محدودیت های کرونایی روی اصناف، اظهار کرد: به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا و نوع پیشرفته تر آن (دلتا) در استان تهران، محدودیت هایی برای فعالیت برخی مشاغل اعمال شده است.

وی افزود: مشاغلی که فعالیت آن ها محدود شده، شامل تالارهای پذیرایی، استخرهای سرپوشیده و باشگاه های بدن سازی، ورزشگاه ها، باغ وحش ها، رستوران ها (به صورت پذیرایی در فضای بسته) می شوند.

رئیس اتاق اصناف تهران ادامه داد: تعطیلی این مشاغل، آسیب ها و خسارات اقتصادی بسیاری به صاحبان آن ها وارد کرده و منجر به بیکاری کارگران و نیروهای شاغل در این مجموعه ها شده است و تسهیلات خاصی برای حمایت از این اصناف تخصیص پیدا نکرده است.

وی بیان کرد:  در حال حاضر، فقط برای تالارهای پذیرایی تسهیلات حمایتی کرونایی در نظر گرفته شده و با در نظر گرفتن اینکه بسیاری از نیروهای این تالارها اخراج و صاحبان آن ها ورشکست شدند، ارائه چنین تسهیلاتی در اخذ بهره و سود، هیچ سودی برای آنان ندارد.

نوده فراهانی با بیان اینکه به سایر اصناف هنوز تسهیلاتی تخصیص نیافته است، اظهار کرد: ارائه چنین تسهیلاتی نمی تواند از بار مشکلات صاحبان اصناف کاهش دهد و لازم است اقدامات موثرتری از سوی دولت برای حمایت از اصنافی که در ایام کرونا، تعطیل بودند صورت گیرد.

جزئیات تسهیلات کرونایی تالارها

با پیشنهاد اتاق اصناف ایران و تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی «پرداخت تسهیلات بنگاه محور به تالارهای پذیرایی آسیب دیده از کرونا» در کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا مطرح و در چهل و هشتمین جلسه از این کارگروه مورخ ۲۱ تیر ۱۴۰۰ تصویب شد. در نهایت دستورالعمل پرداخت این تسهیلات از سوی معاون اقتصادی رئیس جمهوری جهت اجرا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی ابلاغ شد.

بر اساس این دستورالعمل، طبق مساحت تالارها بین ۱۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

مبلغ تسهیلات استحقاقی دارندگان تالارهای پذیرایی به این شرح است: گروه یک: سقف مبلغ تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی برای مساحت تا ۲۰۰ متر مربع (فضای سالن) / مساحت برای تا ۴۰۰ متر مربع (باغ تالار). گروه دو: سقف مبلغ ۳۰۰ میلیون تومانی برای مساحت ۲۰۰ تا ۵۰۰ متر مربع (فضای سالن) / مساحت برای بازه ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ متر مربع (باغ تالار). گروه سه: سقف مبلغ ۴۵۰ میلیون تومانی برای مساحت ۵۰۰ متر مربع و بیشتر(فضای سالن) / مساحت بازه ۱۰۰۰ متر مربع و بیشتر(باغ تالار).

­در خصوص فضای سالن و یا باغ تالار صرفاً یکی از این دو ملاک محاسبه قرار می‌گیرد.

تسهیلات این دستورالعمل طی عقد مرابحه عام به صورت یک مرحله‌ای با نرخ ۱۲ درصد و اقساط ۲۰ ماهه پرداخت می‌شود. مدت سه ماه نیز برای بازپرداخت قسط اول این تسهیلات پس از اخذ آن، تنفس محاسبه و اعمال خواهد شد که مجموعاً دوره اقساط ۲۲ ماه خواهد بود.

در این راستا، متقاضیان اخذ تسهیلات بانکی باید تا پایان شهریور ۱۴۰۰ با مراجعه به سامانه کارا (وزارت کار)، به نشانی اینترنتی https://kara.mcls.gov.ir ضمن ثبت نام، اطلاعات لازم را بر اساس فرم‌های مربوطه تکمیل کنند.

مرجع بررسی، تائید تقاضا و اطلاعات متقاضیان در ابتدا اتحادیه صنفی هر شهر و بعد اتاق اصناف شهرستان و نهایتاً تأیید سازمان صنعت، معدن و تجارت شهرستان و استان مربوطه است. اتحادیه شهرستان مربوطه موظف است نسبت به بازدید مجدد از تالار متقاضی اقدام و مساحت سالن و فضای باز مفید و غیرمفید را بررسی و طی صورتجلسه گزارش بازرسی را تکمیل و در پرونده متقاضی نگهداری کرده و در سامانه، مساحت را مطابق گزارش بازرسی تأیید و یا اصلاح کند.

بر اساس دستورالعمل ابلاغی، پرداخت این تسهیلات از محدودیت‌های متعارف در تسهیلات بانکی از جمله بدهی غیرجاری متقاضی و ذینفعان و چک‌های برگشتی متقاضیان و ذینفعان، مستثنی است و مشمول محدودیت‌های مقرر در ماده (۵) مکرر قانون صدور چک نبوده و به عنوان مستثنیات دین تلقی می‌شود. طلبکاران دولتی یا خصوصی و دستگاه‌های اجرایی نیز اجازه برداشت و توقیف این تسهیلات را نخواهند داشت.

مهلت پرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل توسط بانک‌های عامل تا پایان آبان ماه ۱۴۰۰ و محل تأمین منابع مالی مورد نیاز این دستورالعمل نیز منابع مصوب ستاد ملی مدیریت کرونا برای اعطای تسهیلات به کسب وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا است.

بازپرداخت وام؛ مستلزم فعالیت تالارها

اتاق اصناف ایران ضمن انتشار این اطلاعیه تاکید کرده که تالارهای پذیرایی به موجب موج‌های شیوع کرونا در کشور، در بیشتر ایام ۱۷ ماه گذشته تعطیل بوده و دچار خسارات شدید و بلکه تعطیلی کامل شده‌اند. این تسهیلات هرچند با تاخیر زیادی مصوب شده اما به شرط تسهیل شرایط بازپرداخت، می‌تواند بخشی از خسارت‌ها را جبران کند.

این تسهیلات، در قالب وام ارائه شده و کمک بلاعوض دولت به تالارداران آسیب دیده از کرونا و تعطیلی‌های اجباری ستاد ملی مبارزه با کرونا نیست. لذا دولت باید در نظر داشته باشد، بازپرداخت این وام، مستلزم ادامه فعالیت و کسب در آمد است و مادامی که تالارهای پذیرایی در سیبل تعطیلی‌های ناشی از شرایط قرمز کرونایی قرار گیرند بازپرداخت این تسهیلات مشکل و معضل بعدی خواهد بود. از این رو، اتاق اصناف ایران بابت استمهال بیشتر این تسهیلات، همچنان پیگیر و مصر خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =