رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران گفت: قیمت آهن و فولاد نسبت به سال قبل ۲ برابر شده و نسبت به بهار ۵ هزار تومان گران شده است.

افزایش۲ برابری قیمت آهن و فولاد

به گزارش کارآفرین نیوز، حمیدرضا رستگار در خصوص وضعیت بازار آهن و فولاد، اظهار کرد: تولید آهن و فولاد در کشور به اندازه کافی انجام می‌شود و نیازی به واردات نداریم و بازارِ صادرات خوبی هم داریم.

وی با بیا اینکه اگر آهن و فولاد به اندازه صادر شود، تولیداتمان کفاف مصرف داخل را می‌دهد، افزود: با توجه به حجم تولیدی که می‌شود نباید در بازار کمبود داشته باشیم اما متأسفانه این اتفاق افتاده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران ادامه داد: اینکه می‌گویند قطعی برق عامل کمبود است چندان منطقی نیست؛ حدود دو ماه است که مشکل قطعی برق داریم، تولیدات قبلی چه شده‌اند؟ اگر قرار است کاهش عرضه به دلیل قطعی برق داشته باشیم این موضوع باید خود را در ماه‌های آینده نشان می‌داد نه بلافاصله پس از قطعی برق.

وی گفت: عدم هماهنگی بین زنجیره‌های تولید و توزیع و مصرف موجب کمبود و غیرواقعی شدن قیمت‌ها شده است.

رستگار تصریح کرد: قیمت باید بر اساس نرخ ریالی باشد؛ آهن و فولاد در داخل کشور و با نرخ‌های ریالی تولید می‌شوند. از سویی دیگر نیز تولیدکنندگان از سوبسیدهای زیاد، منابع ملی و حمایت‌های دولتی برخوردار هستند، با این حال به‌جای اینکه نرخ این محصولات متعادل باشد، بر اساس نرخ جهانی تعیین می‌شوند.

وی افزود: وضعیت قیمت‌ها به شکلی شده که در ماه های قبل حتی شاهد پیشی گرفتن قیمت‌های داخلی از بازار جهانی هم بودیم. در واقع قیمت‌های جهانی از تولیدات داخلی ارزان‌تر بود.

رستگار گفت: قیمت‌ها نسبت به سال قبل ۲ برابر شده و همچنین نسبت به بهار ۵ هزار تومان گران شده است. آهن در بهار ۱۳ هزار تومان بود در حالی که هم اکنون به ۱۸ هزار تومان رسیده است.

دخالت‌ غیرقانونی در نظام توزیع آهن و فولاد

وی تصریح کرد: نبود ساماندهی نظام توزیع، موجب ایجاد رانت و ویژه خورای در حوزه آهن و فولاد شده است. ویژه‌خواران نظام توزیع را در دست گرفته‌اند و بیشترین سود را می‌برند کما اینکه مالیاتی هم نمی‌دهند و هزینه‌ای را متقبل نمی‌شوند. بهم‌ریختگی بازار به حدی است که به‌جای توزیع‌کننده، تولیدکننده راسا اقدام به توزیع کالا می‌کند.

رستگار افزود: در حوزه توزیع شاهد دخالت‌های غیرمتعارف و غیرقانونی هستیم. دولت جدید باید در این بخش برنامه‌ریزی دقیقی کند تا بازار به تعادل برسد.

وی گفت: آهن و فولاد تقریباً در تمامی صنایع مورد استفاده هستند و وقتی ثبات نباشد، بازار تبدیل به مسابقه‌ای جهت گرانی‌های بیشتر می‌شود. همچنین ساخت و ساز نیز به مشکل می‌خورد.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران تصریح کرد: نحوه توزیع آهن و فولاد باید اصلاح شود؛ کسانی باید توزیع کنند که مجوز توزیع و جواز کسب داشته باشند. کارخانه و شرکت مسئول توزیع نیستند اما در حال حاضر در بازار و فضای مجازی قیمت‌سازی می‌کنند. دولت جدید و دستگاه‌های نظارتی باید به این حوزه ورود کنند و نظام تولید تا مصرف را ضابطه مند کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =