معاون وزیر صمت با تاکید بر اینکه باید به منابع آب موجود توجه کرد، گفت: سیاست‌گذاری‌ها باید بر اساس منابع آب موجود باشد، همچنین باید توجه بیشتری به نوع مدیریت کشاورزی داشته باشیم که همه این موارد می‌تواند دست به دست هم دهد تا از این بحران‌های خشکسالی عبور کنیم.

سیاست گذاری ها باید براساس منابع آب موجود باشد

به گزارش کارآفرین نیوز، علیرضا شهیدی در خصوص وضعیت استان خوزستان گفت: علاوه بر خوزستان اکنون در سیستان و بلوچستان، جنوب فارس، جنوب کرمان و جاهای دیگر خشکسالی داریم.

به گفته وی، در مورد خوزستان می‌توان با مدیریت آب از طریق سدها بحران را حل کرد اما ما در یک کشور خشک واقع هستیم. ممکن است ۲ ماه دیگر بحران را رفع کنیم، ولی سال بعد و سال‌های دیگر را چه کار باید کرد؟ باید مدیریت منابع آب در دستور کار باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره خشکسالی‌هایی که در برخی نقاط کشور شاهد آن هستیم، افزود: خشکسالی‌هایی که در حال رخ دادن هستند، چیزی نیست که مربوط به یک دهه گذشته باشد و اگر تاریخچه کره زمین را نگاه کنید در دانش زمین‌شناسی با استفاده از رسوبات موجود در زمین، دوره‌های خشکسالی و ترسالی قابل مطالعه و بررسی است.

ضرورت فرهنگ‌سازی برای مصرف صحیح آب

وی با بیان اینکه در جهان، مناطقی از جمله ایران هستند که در گذشته وضعیت خشکسالی یا ترسالی آنها مشخص شده، خاطرنشان ‌کرد: در ایران در مسئله مدیریت بحران باید قدری بیشتر و جدی‌تر عمل کنیم و بر اساس نیازهای کشور فرهنگ‌سازی کرد تا مردم آب را درست مصرف کنند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور وظیفه حاکمیتی خود در قالب تهیه اطلاعات پایه، نقشه‌های زمین‌شناسی، نقشه‌هایی که مرتبط با سیلاب، خشکسالی، فرونشست زمین‌ و غیره را در اختیار دستگاه‌های مرتبط قرار می‌دهد و این دیگر دست ما نیست که برای این اطلاعات و گزارش‌ها یک ضمانت اجرایی وجود داشته باشد.

وی درباره وقوع سیل در کشور، بیان‌ کرد: در بحث تغییرات اقلیمی این اتفاقات می‌افتد یعنی جایی که توقع ندارید بارندگی شود، بارندگی می‌شود و جایی که توقع ندارید خشکسالی شود، خشکسالی رخ می‌دهد. در هر حال این در تغییرات اقلیم وجود دارد و ما باید کارهای تولید اطلاعاتی که وابسته به بخش‌های علمی است را گسترش دهیم.

وی افزود: در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بخش‌های کاملا تخصصی وجود دارد؛ مثلا در رابطه با سیلاب نقشه سراسری سیلاب را تهیه کردیم و جاهایی که در هنگام بارندگی می‌تواند در معرض سیلاب قرار بگیرند را مشخص کردیم و به مدیریت بحران هم دادیم.

شهیدی تاکید کرد: حال اینکه سیاست چگونه است و از این نقشه‌ها در چه زمانی استفاده کنند، دست ما نیست. وظیفه ما تولید اطلاعات است که سعی می‌کنیم تولید اطلاعات را به درستی انجام ‌دهیم و مستند کنیم، از این رو دستگاه‌های ذی‌ربط باید از این اطلاعات استفاده کنند که البته گاهی کمتر به آن توجه می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سازمان زمین‌شناسی ۶۲ سال است که تاسیس شده و از همان ابتدا کارهای زمین‌شناسی در دستور کارش بود و این صحبت‌ها مربوط به چند روز گذشته نیست، بلکه ما با پشتوانه ۶۲ سال کاری که در زمین‌شناسی ایران انجام دادیم مطالعات‌مان را به بخشی که از آن استفاده خواهد کرد، عرضه می‌کنیم.

سازگاری با اقلیم گرم و خشک

وی درباره فرونشست‌ها با بیان اینکه ما گاهی ترسالی داریم اما در اقلیم گرم و خشک هستیم که بارندگی در آن کم است، خاطرنشان‌کرد: ما باید خودمان را با این شرایط سازگار کنیم و نمی‌توانیم مانند کشورهایی که در قاره سبز هستند آب را مصرف کنیم؛ هر چند که مصرف آنها نسبت به ما خیلی اقتصادی‌تر و بهینه‌تر است.

به گفته رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، باید یک فرهنگ‌سازی عمومی در این زمینه اتفاق بیفتد، مردم باید آگاهی بیشتری داشته باشند و سازمان‌های سیاست‌گذار هم به درستی از اطلاعاتی که وجود دارد استفاده کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.