کارشناس صنعت خودرو گفت: لازم است اصلاحاتی در نظام اقتصادی و واردات قطعات و مواد اولیه کیفی صورت گیرد تا خودروهای جدید با کیفیت مطلوب تولید و در بازار عرضه شوند.

نظام اقتصادی واردات قطعات خودرو  اصلاح شود

امیرحسن کاکایی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص سطح کیفی خودروهای داخلی، تصریح کرد: در اینکه سطح کیفی خودروهای اقتصادی پایین است، شکی نیست و گزارش های ارزیابی کیفی خودروهای داخلی در بازه های زمانی مختلف، مهر تاییدی بر این ادعا است.

وی اضافه کرد: اما اینکه خودروسازان داخلی، چنین خودروهایی را با سطح کیفی پایین تولید می کنند، فقط محدود به کم کاری خودروسازان در ارتقای کیفیت محصولات آنها نمی شود زیرا  تولید خودروی با کیفیت در گرو بهره گیری از قطعات و مواد اولیه با کیفیت در ساخت خودرو است.


امکان واردات قطعات با کیفیت از خودروسازان سلب شده 


این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: از سال ۹۷ که دور جدید تحریم های اقتصادی اعمال شده و خودروسازان خارجی از ایران رفتند و همکاری های خودروسازان داخلی با قطعه سازان و خودروسازان بین المللی محدود شد، امکان واردات قطعات با کیفیت از خودروسازان سلب شد و آنان مجبور شدند به استفاده از قطعات بی کیفیت و درجه چندم روی آوردند که این امر در پایین آمدن سطح کیفی خودروها نقش بسیاری داشته است.

وی خاطرنشان کرد: البته برخی قطعه سازان داخلی سعی داشتند قطعات مورد نیاز خودروسازان را با کیفیت مطلوب تولید کنند اما واقعیت این است که تعرفه آنها به تناسب کیفیت‌ بالا بوده و همین امر خودروسازان را مجبور به بالا بردن قیمت خودروها کرده است.

کاکایی افزود:‌ از سویی، وقتی کیفیت قطعات داخلی به اندازه قطعات خارجی بالا نیست، نباید انتظار داشت خودروهای داخلی اقتصادی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند و حتی قیمت آن ها برابر با قبل از اعمال تحریم های اقتصادی باشد چرا که اکنون، خودروسازان در زمینه تامین مواد اولیه با مشکلاتی مواجه هستند و همین مسئله باعث بالا رفتن هزینه های تامین این مواد و به تبع، افزایش چشم گیر قیمت خودرو به نسبت کیفیت آن شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =